Jak działają tabletki hormonalne? [Porada eksperta]

2017-05-30 19:11 Barbara Grzechocińska

Jestem osobą niepełnoletnią. Wyjeżdżam na wakacje za granicę, akurat wtedy wypada mi miesiączka. Jak działają tabletki hormonalne od ginekologa oraz w jaki sposób należy je zażywać? Czy mając nieskończone 18 lat mogę iść sama do ginekologa?

Do 18 roku życia na wizytę do lekarza należy zgłosić się wyłącznie z mamą lub tatą. Jest dużo różnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Przyjmuje się je zgodnie z instrukcją producenta, są tabletki, które należy przyjmować przez pewną określoną liczbę dni z kilkudniową przerwą, inne przyjmuje się bez przerwy. Tabletki antykoncepcyjne hamują wydzielanie hormonów mających wpływ na owulację, hamują rozwój pęcherzyków w jajniku, zmniejszają ilość śluzu oraz hamują rozwój endometrium. Mają też działanie ogólnoustrojowe i wpływają prawie na wszystkie przemiany w organizmie. Jeśli kobieta jest zdrowa, działanie to nie ma istotnego znaczenia, przeciwnie dzieje się, jeśli choruje na choroby przewlekłe lub jest w grupie ryzyka wystąpienia poważnych powikłań.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE