Problemy z sercem widać na twarzy. Te trzy sygnały powinny wzbudzić twój niepokój

2025-05-08 10:55

Problemy z sercem nie zawsze objawiają się bólem w klatce piersiowej. Często pierwsze sygnały ostrzegawcze pojawiają się na twarzy i łatwo je zlekceważyć. Zmiany w wyglądzie skóry czy konkretnych miejsc na ciele mogą wskazywać na pogarszającą się kondycję układu krążenia. Sprawdź, na co uważać.

Problemy z sercem widać na twarzy. Te trzy sygnały powinny wzbudzić twój niepokój
Autor: Getty Images

Trzy sygnały ostrzegawcze problemów z sercem

Brytyjska służba zdrowia (NHS) wskazuje, że choroba niedokrwienna serca (CHD) to wiodąca przyczyna zgonów w kraju. Według danych British Heart Foundation ponad połowa populacji doświadczy w ciągu życia problemów związanych z sercem lub układem krążenia.

Szacuje się, że ponad 7,6 miliona osób w Wielkiej Brytanii żyje obecnie z chorobami sercowo-naczyniowymi. Statystyki są alarmujące - schorzenia te odpowiadają za 26 proc. wszystkich zgonów w kraju, co oznacza ponad 170 tysięcy ofiar rocznie, czyli 480 dziennie - jedna osoba umiera co około trzy minuty.

W Polsce sytuacja również budzi niepokój. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego choroby układu krążenia odpowiadają za około 40 proc. wszystkich zgonów. Każdego roku z powodu problemów z sercem umiera ponad 150 tysięcy osób. Szczególnie wysokie ryzyko dotyczy osób po 55. roku życia, zwłaszcza mężczyzn.

Według dr Donalda Granta, lekarza rodzinnego i głównego doradcy klinicznego w Independent Pharmacy, istnieją sposoby na wczesne rozpoznanie problemów z sercem. Wskazał trzy konkretne symptomy, na które warto zwrócić uwagę, spoglądając w lustro.

Kardiologia prewencyjna. Co zrobić, by skutecznie chronić serce? Dr Agnieszka Graczyk–Szuster
Poradnik Zdrowie Google News

Obrzęk

Problemy z sercem są zazwyczaj zauważalne poprzez zmiany w obrębie twarzy i mogą objawiać się na różne sposoby. Po pierwsze, obrzęk twarzy może świadczyć o niewydolności serca

- powiedział lekarz rodzinny dr Donald Grant.

Na stronie National Health Service możemy przeczytać, że niewydolność serca to stan, w którym narząd nie jest w stanie skutecznie pompować krwi. Nie oznacza to, że serce przestaje pracować, ale że jego zdolność do efektywnej pracy uległa osłabieniu. Nie jest wówczas w stanie dostarczyć organizmowi takiej ilości krwi, jakiej ten potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Chociaż choroba dotyczy najczęściej osób w podeszłym wieku, może również rozwinąć się u młodszych pacjentów. Niewydolność serca zazwyczaj ma charakter przewlekły, co oznacza, że nie da się jej całkowicie wyleczyć. Jednak przy odpowiedniej terapii i kontroli objawów rokowania są dobre.

Do typowych objawów niewydolności serca należą:

Często obserwuje się także obrzęki, przede wszystkim w okolicy kostek i nóg. U niektórych pacjentów pojawia się uporczywy kaszel, uczucie kołatania serca lub przyspieszony puls.

Przebarwienia

Oprócz obrzęku, przebarwienia są kolejnym poważnym objawem. Niebieskawe usta i szara skóra twarzy - oba wskazują na słaby przepływ krwi i krążenie, co może wynikać z niskiego poziomu tlenu we krwi

- dodał ekspert.

Zmiana koloru skóry lub ust na niebieski albo szary może być poważnym sygnałem alarmowym świadczącym o niedotlenieniu organizmu. Sinica pojawia się, gdy we krwi znajduje się zbyt mało tlenu, co może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu najważniejszych narządów. Objaw może być widoczny na różnych częściach ciała, choć najczęściej pojawia się na ustach, języku, dziąsłach, skórze twarzy, małżowinach usznych oraz pod paznokciami.

Według informacji udostępnionych przez NHS, sinica może wskazywać na poważne problemy zdrowotne związane z układem oddechowym bądź krążenia. Wśród możliwych przyczyn wymienia się choroby płuc, takie jak astma lub zapalenie płuc. Sinica może być również objawem wrodzonych wad serca, a także niewydolności tego narządu.

W przypadku nagłego pojawienia się niebieskawego lub szarego zabarwienia skóry należy skonsultować się z lekarzem. NHS podkreśla, że objaw ten może być dodatkowo powiązany z innymi niepokojącymi symptomami, takimi jak duszność, ból w klatce piersiowej, nagła dezorientacja, nadmierna senność lub zawroty głowy.

Zaczerwienienie skóry

Twarz może również wskazywać na wysokie ciśnienie krwi poprzez zaczerwienienie

- wytłumaczył ekspert.

Nadciśnienie tętnicze, powszechnie znane jako wysokie ciśnienie krwi, zostało określone jako jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. To poważna dolegliwość, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, a mimo to prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak udar mózgu, zawał czy niewydolność serca. Właśnie dlatego wysokie ciśnienie nazywane jest często „cichym zabójcą”.

Jak podaje brytyjski NHS, wiele osób nie wie, że cierpi na nadciśnienie, dopóki nie pojawią się jego powikłania. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, zaburzenia widzenia, bóle czy zawroty głowy, ale zazwyczaj choroba przebiega bezobjawowo. Dlatego tak istotne jest regularne mierzenie ciśnienia krwi, to jedyny sposób, aby wykryć problem na wczesnym etapie.

Na szczęście zarówno zmiany w stylu życia, jak i odpowiednie leczenie farmakologiczne, mogą znacząco obniżyć ryzyko powikłań związanych z nadciśnieniem. Zaleca się m.in. ograniczenie spożycia soli, zdrową dietę, zwiększenie aktywności fizycznej, redukcję stresu oraz unikanie używek.