Krajowa Sieć Kardiologiczna zatwierdzona przez Sejm. Jakie zmiany czekają pacjentów?

2025-05-09 11:40

Sejm właśnie przyjął ustawę o Krajowej Sieci Kardiologicznej, która ma na celu poprawę jakości opieki kardiologicznej w Polsce. Nowe przepisy wprowadzą szereg zmian, które mogą zrewolucjonizować dostęp do leczenia serca w naszym kraju. Jakie korzyści przyniesie ta reforma pacjentom?

Krajowa Sieć Kardiologiczna zatwierdzona przez Sejm. Jakie zmiany czekają pacjentów?
Autor: Getty Images

Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Kardiologicznej

Sejm uchwalił w piątek ustawę o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Nowy model organizacji opieki kardiologicznej na terenie całego kraju ma podnieść efektywność leczenia chorób układu krążenia. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 412 posłów, przeciw był jeden, wstrzymało się 15 posłów.

Podczas prac w komisji klub Prawa i Sprawiedliwości złożył do ustawy poprawki dotyczące m.in. sposobu finansowania sieci oraz przyspieszenia czasu jej wdrożenia. Nie zyskały one jednak poparcia komisji, były więc wnioskami mniejszości. Sejm te poprawki odrzucił.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?
Poradnik Zdrowie Google News

Poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej

Wdrożenie Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) jest realizacją jednego z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Nowy model organizacji opieki kardiologicznej na terenie całego kraju ma podnieść efektywność leczenia chorób układu krążenia. Każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną opartą o jednakowe standardy.

System ma elastycznie odpowiadać na potrzeby pacjentów i zapewnić im ciągłość leczenia na etapach: diagnostyki, leczenia kardiologicznego, rehabilitacji i dalszego leczenia w poradniach specjalistycznych, w podstawowej opiece zdrowotnej lub w opiece długoterminowej.

Zgodnie z projektem ustawy, KSK będzie miała trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie (OK I) pacjent ma mieć zapewnioną podstawową diagnostykę kardiologiczną. Na drugim poziomie (OK II) - koordynację i ciągłość opieki kardiologicznej w tym kompleksową diagnostykę kardiologiczną, leczenie kardiologiczne w tym z zakresu kardiologii interwencyjnej i leczenia ostrych zespołów wieńcowych oraz dostęp do rehabilitacji kardiologicznej.

Na trzecim poziomie (OK III) ma być zapewniona koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej oraz będą przeprowadzane najbardziej skomplikowane procedury medyczne, np. z zakresu kardiochirurgii.

Podmioty lecznicze będą miały 3 lata na spełnienie wymagań przystąpienia do KSK na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej. Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych będzie dokonywał prezes NFZ. Ustawa trafi teraz do Senatu.