Interpretacja wyników na obecność Toxoplasma gondii [Porada eksperta]

2013-06-08 15:53 Monika Sieńkowska - Kamińska

Witam serdecznie, Jestem obecnie w 12,5 ciąży. W 9 tc miałam wykonywane badanie na toksoplazmozę. Wynik IgG otrzymałam szybko, po 3 dniach i wyniósł on 17,10. Na wynik IgM musiałam jeszcze poczekać, bo był w trakcie weryfikacji i otrzymałam go dopiero po kolejnych 7 dniach, wyniósł: 1,37 s/co. Lekarz prowadzący powiedział, że to dziwny wynik, ale jeszcze nie będziemy robić powtórnego badania. Zadał tylko kilka pytań: czy jadłam w czasie już trwania ciąży surowe mięso, ryby. O ciąży dowiedziałam się w 6 tygodniu i do końca nie pamiętam, co dokładnie jadłam. Proszę napisać, czy mam się martwić tymi wynikami? Co one oznaczają?

Badanie IgG toksoplazmozy wykazało, że w przeszłości miała pani kontakt z tym patogenem. Wszystko zależy od wyniku IgM. Czy jest to wynik dodatni, wątpliwy czy ujemny, to musi pani wyjaśnić w laboratorium, które to opracowało pani krew.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Monika Sieńkowska - Kamińska

Ginekolog, cytolog, przyjmuje w Pułtusku, Krajewskiego 5.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE