Sok z derenia: właściwości lecznicze. Przepis na sok z derenia

2020-09-10 8:33 Katarzyna Hubicz

Sok z derenia nie jest szeroko znany, a szkoda – smakiem i właściwościami leczniczymi zdecydowanie góruje nad wieloma innymi sokami. Warto poznać te ostatnie i stosować sok z derenia, jeśli przepisane przez lekarza leki lub suplementy lubisz wesprzeć tradycyjnymi sposobami. A na co pomaga sok z derenia i jak go przygotować, by nie stracić cennych właściwości owoców derenia?

Sok z derenia
Autor: Getty Images

Sok z derenia od wieków wykorzystywany jest w tradycyjnej ludowej medycynie. Owoce tej rośliny – czego dowodzą zarówno wykopaliska, jak i wzmianki w literaturze – znane były już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie służyły nie tylko do jedzenia, ale również w celach leczniczych.

Nic dziwnego: zwracały uwagę zarówno swoim nietypowym, elipsoidalnym kształtem, jak i barwą w odcieniu od pomarańczowo-żółtego po ciemnoczerwony, wręcz wiśniowy. Początkowo jadano je na surowo, jednak ze względu na specyficzny słodko-kwaśny smak i zapach szybko zaczęto je przetwarzać.

Dlatego obecnie dereń jadalny w postaci nieprzetworzonej rzadko gości w kuchni. Przyrządza się z niego przetwory - doskonałe konfitury i dżemy (po uprzednim wydrylowaniu), powidła, kisiele, galaretki, napoje, a także słynną dereniówkę, czyli nalewkę z derenia. 

Z derenia można również przygotować smaczny sok (syrop), który – prócz tego, że po rozcieńczeniu z wodą gasi pragnienie – ma również szereg właściwości leczniczych, dlatego może być znakomitym uzupełnieniem terapii w przypadku różnych schorzeń.

Spis treści

 1. Na co pomaga sok z derenia?
 2. Sok z derenia: walory odżywcze i skład
 3. Przepis na sok z derenia

Na co pomaga sok z derenia?

Sok z derenia jadalnego ma niemal te same właściwości, co owoce derenia.

Właściwości soku z derenia:

Sok z derenia: walory odżywcze i skład

Sok z derenia ma bardzo podobny skład i właściwości odżywcze, co owoce derenia jadalnego.

Sok z derenia zawiera: 

Wartość energetyczna 100 g owoców z derenia to 76 kcal (318 kJ), natomiast wartość energetyczna podobnej ilościowo porcji soku zależy od tego, jak dużo cukru do niego dodano.

Przepis na sok z derenia

Sok z derenia nie jest tak łatwy w przygotowaniu, jak choćby sok z malin - jego produkcja trwa niemal pięć dni, przy czym każdego dnia czynność ta zajmuje zaledwie chwilę. Rekompensują to jego walory zdrowotne. 

Jak zrobić sok z derenia?

 Składniki

 • 1 kg dojrzałych owoców derenia
 • 3 l wody
 • 500 g cukru.

Przygotowanie 

 • Umyte owoce zalej w garnku 3 litrami ugotowanego w innym naczyniu wrzątku, przykryj i odstaw na 12 godzin.
 • Po tym czasie za pomocą sitka wyjmij owoce derenia, a wodę zagotuj i do wrzątku z powrotem włóż owoce - odstaw pod przykryciem na 24 godziny (owoce powinny puścić sok).
 • Kolejnego dnia powtórz tę czynność i znów odstaw owoce, tym razem na 48 godzin.
 • Następnego dnia wyjmij owoce, a sok gotuj przed około 10 minut na małym ogniu. Potem dodaj do płynu cukier i gotuj (nie doprowadzając do wrzenia) przez kolejne 5 minut, usuwając pianę (jeśli się pojawi).
 • Gorący sok przelej do wyparzonych butelek, zakręć je, obróć do góry dnem i zostaw do wystygnięcia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE