Wapń (Ca) - normy w badaniu krwi

opracowanie ap

Wapń to nie tylko mocne kości. Pierwiastek ten reguluje układ nerwowy, poprawiając przekazywanie impulsów nerwowych, a przede wszystkim kontroluje proces krzepnięcia krwi. Sprawdź, jakie są normy dla wapnia (Ca) w badaniu biochemicznym krwi i o czym może świadczyć nadmiar bądź niedobór tego pierwiastka.

Spis treści:

 1. Wapń (Ca): norma
 2. Zwiększony poziom wapnia
 3. Spadek stężenia wapnia
 4. Produkty bogate w wapń

Wapń (Ca) pełni w organizmie wiele istotnych funkcji a poziom wapnia (Ca), oceniany w trakcie badania biochemicznego, pozwala lekarzom ocenić twój stan zdrowia i ułatwia ewentualną diagnozę. Wapń bierze udział w przewodzeniu bodźców w mięśniach szkieletowych i w sercu oraz w procesach krzepnięcia krwi. Stężenie wapnia zależy od jego ilości w diecie oraz od możliwości uwalniania go z kości, stopnia wchłaniania w jelicie oraz stopnia wydalania z moczem. Witamina D, przy udziale hormonu z przytarczyc (parathormonu) powoduje szybsze przyswajanie wapnia z przewodu pokarmowego, zwiększa jego gotowość do uwalniania z kości oraz hamuje jego wydalanie z organizmu.

Posłuchaj o normach wapnia, czyli Ca, w badaniu krwi. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Wapń (Ca): norma

Norma dla wapnia (Ca) wynosi 2,1-2,6 mmol/l (8,5-10,5 mg/dl)

Zwiększony poziom wapnia

Zwiększony poziom wapnia (hiperkalcemia) towarzyszy takim chorobom jak

Rzadziej przyczyną hiperkalcemii może być długotrwałe unieruchomienie powodujące odwapnienie kości.

Spadek stężenia wapnia

Spadek stężenia wapnia we krwi to hipokalcemia, która może być spowodowana takimi problemami jak:

   • niedobór witaminy D
   • zaburzenia w produkcji hormonu przytarczyc (parathormonu)
   • przewlekła niewydolność nerek
   • wtórna nadczynność przytarczyc
   • niedoczynnością przytarczyc po zabiegu chirurgicznym
   • niewykształcenie przytarczyc
   • niedobór magnezu

a także w wyniku nadmiernego gromadzenia się wapnia w tkankach i przy upośledzeniu wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Ważne

Produkty bogate w wapń

 • nabiał
 • konserwy rybne, zwłaszcza szprotki i sardynki
 • warzywa strączkowe
 • rośliny zielonolistne
 • orzechy

Przeczytaj też

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
bajzel
|

Na dzien dzisiejszy prawda jest taka ,ze lekarze lecza skutki choroby a nie jej przyczyny.Jesli choroba ma nawroty po odstawieniu leku to logiczne ze leczony jest skutek .Wyleczona przyczyna nie daje koncernom farmaceutycznym zyskow ze sprzedazy lekow,dlatego tak wazna jest diagnoza,a dobra diagnoze postawi kto? dobry lekarz a nie sprzedawca lekow.

A. K.
|

Tylko z kilku na raz! Kilka razy w roku! Choruje od urodzenia! Odwiedziłam w całej Polsce kilkunastu lekarzy w ciągu swojego życia! Tego wymaga moja choroba! Leżałam w kilku szpitalach w Polsce. W swoim życiu spotkałam tylko kilku lekarzy z powołaniem do zawodu lekarza, którzy pod chodzą z wielkim szacunkiem, z oddaniem do chorego człowieka i robią dla chorego człowieka, więcej niż muszą również poza szpitalem i przychodnią. Lekarze, który nie tylko leczą chorobę, ale i spierają chorego w jego codziennym życiu, podpowiadają jak sobie radzić z chorobą na codzień. Dziasiaj takich lekarzy się rzatko spotyka. Dzisiaj lekarzy zrzera rutyna niestety i nikt mi nie wmówi, że wszyscy lekarze poświęcają się dla pacjenta bo znowu z własnego doświadczenia wiem, że tak nie jest, bo i tak bywa, że jeden lekarz pod czas leczenia coś sknoci, a drugi musi po nim naprawiać to co tamten sknocił, a konsekwencje tego dla chorego są na całe życie.

jermic
|

Szanowna Pani ! Jest mi bardzo przykro, że jakimś słowem uraziłem Panią, ale ciągle będę mimo wszystko trwał przy swoim zdaniu, jest ono niezmienne i w dalszym ciągu uważam, że nie można uogólniać opinii o wszystkich lekarzach. Jest to niesprawiedliwe, a Pani gorycz zawarta w słowach napisanych na tym forum świadczy tylko o tym, że jest problem w służbie zdrowia, a na pewno jest tam, gdzie Pani się leczy. Co do kłopotów z Pani pisaniem i brakiem taktu z mojej strony to nie uderzę się w piersi, bo skoro potrafi Pani artykułować tak krzywdzące treści i rzucać kalumnie w stosunku do lekarzy to proszę wybaczyć, ale istnieją słowniki ortograficzne !

pani A. K.
|

Każda z wypowiadajacych się tutaj osób ma prawo do swojego zdania na temat lekarzy i opieki zdrowotnej! Ma pan (i) inne zdanie od mojego na ten temat i ja to szanuje, ale prosze nie ganić innych osób za to, że mają od pana (i) inne zdanie na tenaty poruszane na tym forum. Proszę wziość też pod uwagę to, że tym forum mogą się wypowiadać osoby chore, które są na wózkach inwalickich, ... i mają kłopoty z pisaniem na klawiaturze od komputera i mają kłopoty z ortografią. Proszę paniętać, że na forach o tematyce zdrowotnej zabierają też głos osoby niepełnosprawne w różnym stopniu!!! Więcej szacunku do osób wypowiadających się, wyciucia i taktu proszę!

jermic
|

Nie chcę być niegrzeczy, ale prosiłbym aby na tak poważnej stronie internetowej wypowiadając się na tym forum, na tak poważne tematy, chciałbym aby zachować jakieś normy przyzwoitości co do pisowni !

jermic
|

Szanowna Pani ! Tak się składa, że będąc w ostatnią sobotę w towarzystwie rodziny i znajomych, okazało się, że wśród nich jest rodzina (Śląsk), która była na wizycie u Mirosława G. i muszę stwierdzić, że nie usłyszałem ani jednego złego słowa o tym lekarzu, wręcz odwrotnie same pochlebne wręcz mówiono o nim z podziwem jako o człowieku i o lekarzu ! Nie zgadzam się z uogólnieniami i pomówieniami całego środowiska lekarskiego. Mój lekarz rodzinny jest cudowny, oddany bezgranicznie swoim pacjentom, mądry, rozsądny i uczynny i nie pzwolę aby ktokolwiek obrzucał go błotem, wypowiadając takie ogólniki i przytaczał afery, które to tylko potwierdzają tezę o ZŁYM SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA.

A. K .
|

to nadal lekarz i pacjent są zależni od siebie i za miast obarczać siebie na wzajem winą za złą sutułacje w służby zdrowiia.... Lekarz i pacjent muszą budować prawidłowe relacje między sobą i sami lekarze też muszą się przyłożyć do poprawienia relacji w stosunku do pacjenta, bo po ostatnich medialnych aferach z lekarzami w roli gównej: sprawa z Mirosławem G, spawa tzw. "Łowców skur" w Łudzkim pogotowiu, ... itd to zaufanie pacjentów do lekarzy spada i opinia Polaków o lekarzach nie jest najlepsza. I to są fakty!!! To napewno nie jest regółą, ale postępowanie tzw. "Czarnych owiec" w jakim kolwiek środowisku rzuca cień na, każde całe środowisko w tych wypadkach na środowisko medyczne.

A. K.
|

systemu opieki zdrowotnej powiedziano już tak wiele i wiadomo, że jest zły, ale od samego mówienia o tym nic się nie zmieni. Do puki do premiera, rządu i posłów, wszystkich ekip rządzących i opcji politycznych to nie dotrze, że zdrowie Polaków, gospodarka i wzrost wynagrodzienia za, każdą prace także lekarza, pielegniarki itd. również emeryta, rencisty są to sprawy najważniejsze i prorytetowe, a nie teczki, lustracja i uciekanie w tematy zastępcze to nic się nie w Polsce nie zmieni. A tak szczerze mówić słuchając różnych wypowiedzi lekarzy w mediach, prasie na temat: jak ma wyglądać idealny system opieki zdrowotnej to samo środowisko medyczne ma na ten temat różne opinie i nie może dojść do porozumienia między sobą.

jermic
|

Na ten temat wypowiadało się już wielu ludzi, nie tylko polityków. System opieki zdrowotnej to nie tylko to, że opieka zdrowotna ma być za darmo bo płacimy jakieś tam większe lub mniejsze pieniądze do ZUS. To także służba zdrowia, a właściwie ludzie wykształceni w tym kierunku : lekarze, pielęgniarki, ratownicy i inni. Lekarze chcąc się uczyć muszą poświęcać swój wolny czas i swoje pieniądze na naukę. Ja to się dziwię, że oni jeszcze nas leczą ! Żle zarabiają, mało odpoczywają, jak się upomną o swoje to każą im "otwierać garaże i pokazywać co tam mają", że niby mają coś innego od przeciętnych obywateli. W Szwecji np. lekarz ma dziennie 1 godzinę w czasie siedmiogodzinnego dnia pracy wolną, a w tygodniu jeden dzień wolny na naukę no i godziwie zarabia. Tak jest w wielu krajach Europy, ale unas jest najgorzej. Zapytam też głośno bo przecież to Służba dlaczego lekarze muszą pracować do 65 i 60 lat ???

jermic
|

Jeśli lekarz nie potrafi lub nie chce pomóc w takim stopniu jak powinien to należy go zmienić ! Nie idź do tego samego lekarza on żeby istnieć w swoim zawodzie musi mieć pacjenta, a właściwie ich wielu. Jeśli tego nie rozumie (oczywiście ten lekarz) to albo się nie nadaje do tego zawodu bo minął się z powołaniem, albo się nie uczy i tym złym traktowaniem pacjenta nadrabia zaległości (lekarz powinien uczyć się przez cały czas kiedy leczy), albo jest inteligentny inaczej ! taka jest moja filozofia. Prawda jest też taka co trudno zrozumieć,że mamy w Polsce bardzo zły system opieki zdrowotnej. c.d.n.