Diosmina chroni i wzmacnia żyły

2020-09-23 14:20

Diosmina jest składnikiem leków stosowanych przy niewydolności żylnej, żylakach nóg i odbytu, przy obrzękach limfatycznych i wspomagająco przy leczeniu odleżyn. Jak działa diosmina na żyły? Jakie są zalety stosowania diosminy i możliwe skutki uboczne?

diosmina żylaki
Autor: Photos.com Diosmina jest składnikiem leków stosowanych przy niewydolności żylnej, żylakach nóg i odbytu, przy obrzękach limfatycznych i wspomagająco przy leczeniu odleżyn.

Diosmina jest składnikiem leków, które nazywa się flebotropowymi lub flebotonicznymi, co oznacza, że korzystnie wpływają na żyły. Diosmina poprawia napięcie ścianek naczyń i pomaga w walce z żylakami. Zmniejsza uczucie ciężkich nóg i obrzęki oraz pomocna jest w leczeniu hemoroidów. Substancję tę wyizolowano w 1925 r., a pierwszy preparat zawierający niezmikronizowaną diosminę trafił do aptek w 1971 r. Był stosowany w leczeniu choroby żylnej i żylaków odbytu. Pod koniec lat 80. pojawiła się diosmina zmikronizowana (o bardzo małych cząsteczkach), która lepiej wchłania się z przewodu pokarmowego. Dzięki temu, pomimo stosowania niższych dawek, utrzymuje się odpowiedni efekt terapeutyczny.

Spis treści

  1. Diosmina - działanie
  2. Diosmina zmikronizowana - zalety
  3. Diosmina - możliwe skutki uboczne
  4. Diosmina w ciąży i w czasie karmienia

Diosmina - działanie

Diosmina to naturalny biflawonoid izolowany pierwotnie z owoców cytrusowych (miąższu, skórek i pestek) i roślin z rodziny rutowatych (np. trędownik bulwiasty). Obecnie otrzymywany jest syntetycznie. Pozytywne działanie diosminy zostało potwierdzone w badaniach klinicznych.

  • ma właściwości przeciwobrzękowe, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, wzmacnia tonus żylny (napięcie ścianek), poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, działa przeciwzapalnie.
  • zwiększa drenaż limfatyczny, nasilając ruchy (perystaltykę) naczyń chłonnych i przepływ limfy. Dzięki temu zmniejsza obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, pieczenie, dokuczliwy świąd i nocne kurcze.
  • korzystnie wpływa na elastyczność naczyń i dlatego jest stosowana w leczeniu niewydolności krążenia żylnego i żylakach odbytu (hemoroidach)
  • kolejną jej cechą jest powstrzymywanie wydzielania histaminy – substancji, która rozszerza naczynia żylne i zwiększa ich przepuszczalność, czyli sprzyja powstawaniu obrzęków.

Diosmina zmikronizowana - zalety

Najlepsze efekty lecznicze przynosi stosowanie diosminy zmikronizowanej, czyli takiej o istotnie zmniejszonych cząsteczkach. Efektem mikronizacji jest skuteczniejsze przyswajanie substancji czynnej.

Diosmina w takiej formie wchłania się z przewodu pokarmowego w ok. 70 proc., a ta sama substancja niepoddana takiemu procesowi – zaledwie w 20–30 proc.

Diosmina - możliwe skutki uboczne

Leki z diosminą są w większości przypadków dobrze tolerowane. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić:

Ostrożność powinny zachować także osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe nie tylko na samą diosminę, ale także na pozostałe składniki, które znajdują się w konkretnych preparatach.

Diosmina w ciąży i w czasie karmienia

Kobiety spodziewające się dziecka mogą przyjmować preparaty z diosminą tylko pod kontrolą lekarza i na jego zalecenie. Natomiast ze względu na brak danych medycznych należy odstawić je w okresie karmienia piersią. Nie ma pewności, czy substancja czynna przenika do mleka matki.

miesięcznik "Zdrowie"