Dom przyjazny alergikowi

2020-02-24 13:59

Życie alergika bywa naprawdę ciężkie. I to nie tylko wiosną, gdy wszystko na zewnątrz kwitnie. Wytchnienia nie daje także jesień ani zima, choć większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Grzyby, pleśnie, roztocza kurzu – to wszystko czai się właśnie w zakamarkach domu. A najtrudniejsze dla alergików momenty to te, kiedy trzeba wziąć się za sprzątanie. Można jednak sprawić, że dom stanie się dla alergika miejscem przyjaznym.

Malowanie
Autor: Jupiterimages Zwróć uwagę na to, czy farba, którą chcesz pomalować ściany, ma logo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Spis treści

  1. Dom przyjazny alergikowi - lokalizacja
  2. Dom przyjazny alergikowi - jak urządzić?
  3. Dom przyjazny alergikowi - 10 zasad sprzątania

Dom przyjazny alergikowi - czy to możliwe? Alergię może wywołać praktycznie wszystko. Pyłki roślin, pierze i sierść zwierząt, grzyby, pleśnie i pokarmy. Alergicy wiedzą najlepiej, że życie polegające na unikaniu kontaktu z przeróżnymi alergenami jednocześnie jest drogą przez mękę. Często jest to po prostu niemożliwe i wtedy z pomocą przychodzi nam medycyna. Jednak są takie sfery, w których da się z alergią wygrać. Np. we własnym domu. Jak urządzić mieszkanie, by było przyjazne dla alergika? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Dom przyjazny alergikowi - lokalizacja

Decyzja o miejscu budowy lub zakupu domu jest kluczowym wyborem w przypadku osób uczulonych na pyłki. Jak powinno wyglądać optymalne miejsce zamieszkania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na otoczenie.

Jeśli w wymarzonej przez nas okolicy rosną drzewa, krzewy lub trawy, które powodują u nas alergię, lepiej jest z niego zrezygnować. Dotyczy to zwłaszcza obszarów wiejskich, lokalizacji blisko pól uprawnych lub terenów podmiejskich, gdyż automatycznie rośnie na nich dużo więcej drzew, co zwiększa ryzyko unoszenia się pyłków w okresie pylenia tych roślin.

Znacznie bezpieczniejszą opcją na zamieszkanie osoby z alergią jest mieszkanie lub budowa domu na terenie, w którym uczulająca roślinność nie rośnie lub jest jej bardzo mało.

Czytaj też:

Dom przyjazny alergikowi - jak urządzić?

  • Izolacja przeciwwilgociowa

Dom, w którym ma zamieszkać osoba z alergią, nie powinien stanowić siedliska pleśni i grzybów. O tej kwestii należy myśleć już podczas stawiania fundamentów i ścian. Warto zainwestować w izolację przeciwwilgociową, która uchroni fundamenty przed zawilgotnieniem. Zmniejszy to szanse na wilgoć w domu lub piwnicy, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni.

  • Ogrzewanie

Można wyróżnić dwa typy ogrzewania: ogrzewanie na zasadzie konwekcji oraz ogrzewanie na zasadzie promieniowania. Konwekcja jest to nic innego jak ruch powietrza, czyli w przypadku ogrzewania, unoszenie się ciepłego powietrza do góry, a opadanie zimnego.

Takie ruchy mogą powodować unoszenie się kurzu, co dla osób z alergią jest niekorzystne. Bardziej bezpieczne będzie więc zainstalowanie systemów ogrzewania w oparciu o promieniowanie, które polega na oddawaniu ciepła przedmiotom lub podłodze, zapobiegając tym samym niepożądanym ruchom powietrza.

  • Wentylacja

W domu alergika bardzo ważna jest dobra wentylacja, która uchroni przed nadmierną wilgocią lub zbyt suchym powietrzem oraz pozwoli zapełnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. W przypadku, gdy dom usytuowany jest z dala od potencjalnych alergenów (uczulających pyłków drzew czy traw), można zainstalować wentylację tradycyjną.

Jednak gdy dom znajduje się w pobliżu zagrożenia pyłkami lub alergik mimo wszystko chce zapobiec ewentualnemu dostaniu się pyłków do środka, warto zamontować wentylację mechaniczną. Jest ona wyposażona w specjalne filtry, które oczyszczają powietrze zanim trafi do wnętrza domu.

  • Klimatyzacja

Decydując się na klimatyzację, warto mieć na uwadze, że może się ona stać siedliskiem bakterii i grzybów. Regularnie czyszczona i odgrzybiana, nie będzie miała negatywnego wpływu na samopoczucie alergika, jednak nawet lekko zaniedbana, może przyczynić się do nasilenia objawów alergii. Decydując się na klimatyzację, warto skorzystać z nowoczesnych urządzeń wyposażonych w jonizatory powietrza. Zapewniają one mikroklimat odpowiedni dla alergików.

  • Pokrycie ścian

W przypadku alergików, zaleca się pokryć ściany gipsem. Powinien on zostać położony na gładko, gdyż wszelkie struktury mogą stać się siedliskiem kurzu i roztoczy. Poza tym gips pochłania zbyt dużą ilość wilgoci w powietrzu.

Po zakończeniu prac wykończeniowych ściany warto pomalować specjalnymi farbami dla alergików, które nie zawierają substancji drażniących drogi oddechowe i nie uczulają. Lepiej jednak zrezygnować z tapet, gdyż może się na nich zacząć osadzać kurz. Wyjątkiem są tapety o gładkiej i dość śliskiej powierzchni, którą można regularnie czyścić.

  • Pokrycie podłóg

Podłogi w domu alergika powinny tworzyć gładką powierzchnię, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Dobrym rozwiązaniem są panele, drewno lub płytki ceramiczne. Źle sprawdzą się za to wykładziny lub dywany, gdyż znacznie trudniej utrzymać je w czystości. Ponadto, nawet często odkurzane, stanowią doskonałe miejsce do osadzania się kurzu.

Dom przyjazny alergikowi - 10 zasad sprzątania

1. Usuń jak najwięcej tych elementów wyposażenia, które nie są ci niezbędne, a które zbierają kurz. W kurzu żyją niewidoczne gołym okiem, ale groźne dla alergików roztocza. Z twojego domu zniknąć więc powinny wszelkie: dywany i dywaniki, zasłony i firanki, kwiaty trudne do mycia, koce i poduszki porozkładane na meblach.

Dla alergika idealne są proste meble, najlepiej nietapicerowane, łatwe do sprzątania. Książki zamknij w gablotkach, a te postaw jak najdalej od sypialni. Z półek sprzątnij wszystkie pamiątki, bibeloty, drobne figurki – tego typu przedmioty są to tzw. "zbieracze kurzu", ciężko tego uniknąć. Pluszowe zabawki systematycznie pierz w pralce.

2. Pokochaj sprzątanie, a najlepiej przy otwartym oknie (poza okresem, kiedy na zewnątrz latają pyłki rośli). Używaj mokrej ściereczki, wtedy kurz nie będzie się unosił. Podłogę, np. w łazience, po umyciu zawsze wycieraj do sucha, bo w wilgotnych zakamarkach natychmiast zaczynają rozmnażać się roztocza i bakterie.

ŁAZIENKA - jak ją sprzątać, by pozbyć się groźnych bakterii

3. Zwróć uwagę na detergenty do sprzątania. Wiele z nich może wzmagać reakcje alergiczne. Aby chronić drogi oddechowe przed chemikaliami, zakładaj specjalną maseczkę (do kupienia w aptece). Alergicy powinni używać do sprzątania łagodnych środków. Najlepiej zrobić je samemu – możesz je skomponować z octu, wody, cytryny i sody oczyszczonej. 4. Zmień odkurzacz. Ten zwykły, z papierowym workiem, z jednej strony wciąga zanieczyszczenia, a z drugiej wydmuchuje kurz i roztocza w powietrze. Odkurzacz powinien być przynajmniej wyposażony w filtr HEPA, może on bowiem zatrzymać zanieczyszczenia i alergeny wielkości 1 mikrona, czyli 15-krotnie mniejsze od średnicy ludzkiego włosa.

Warto kupić odkurzacz z filtrem wodnym. Wszystkie zanieczyszczenia wciąga on do zbiornika z wodą i nic nie wydostaje się na zewnątrz. Po każdym odkurzaniu trzeba go rozmontować i umyć, co może być jego minusem, ale zawartość zbiornika wylewa się do sedesu – to z kolei jest plus tego urządzenia, ponieważ nie trzymasz dzięki temu w domu worka pełnego brudów. 5. Wymień grzejniki na takie, które łatwo umyć. Grzejniki konwektorowe czy płytowe mają mnóstwo zakamarków, do których nie jesteśmy w stanie w żaden sposób dotrzeć. Zbiera się tam cała masa kurzu, tak uwielbianego przez roztocza. W momencie, gdy grzejniki zaczynają grzać, wszystkie te zanieczyszczenia unoszą się w górę, w powietrze.

W domu alergika najlepiej sprawdzą się grzejniki drabinkowe, jakie zwykle montuje się w łazienkach oraz stare, dobre, żeliwne – żeberkowe. Z każdej strony mamy dostęp, by dokładnie je myć. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wymianę grzejników, przynajmniej przykrywaj je mokrym ręcznikiem, by kurz się nie wydostawał.

Dodatkowo nawilżysz w ten sposób powietrze, co również ważne jest dla osób cierpiących na alergię. Pamiętaj jednak o systematycznym praniu tych ręczników. 6. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza – to opcja dla osób z wyjątkowo uciążliwymi objawami alergii. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w filtry z aktywnym węglem i HEPA, które mają za zadanie eliminować z powietrza pyłki, kurz, grzyby, bakterie, toksyczne opary i nieprzyjemne zapachy.

Mogą też dodatkowo nawilżać powietrze. Niektóre oczyszczacze posiadają funkcję jonizacji, co daje nam efekt świeżego powietrza, jak po burzy. Inne wyposażone są natomiast w zabójczą dla bakterii i roztoczy lampkę UV-C.

W zależności od tych wszystkich parametrów, a także zasięgu, czyli przestrzeni, jaką są w stanie oczyścić, poziomu hałasu i wielu dodatkowych udogodnień, jak timer, wskaźnik pełnego filtra, sposób zasilania (elektrycznie, a nawet z portu USB) itp., ich cena jest różna i waha się od 200 do kilku tysięcy złotych, zatem każdy może znaleźć coś dla siebie.

Czytaj też: Nawilżacz powietrza: jak z niego korzystać?7. Gdy tylko możesz, utrudniaj życie roztoczom. Często wietrz mieszkanie i utrzymuj wilgotność powietrza poniżej 50%. Temperatura niech nie przekracza 20 st. C.8. Zwierzęta... Jeśli ukochany pies lub kot nie ma możliwości mieszkania poza domem, na podwórku, przynajmniej nie wpuszczaj go pod żadnym pozorem do sypialni. Nawet jeśli sierść zwierząt cię nie uczula, pamiętaj, że zarówno ona, jak i naskórek twojego pupila, również są doskonałą pożywką dla roztoczy.9. Nie śpij na materacu położonym bezpośrednio na podłodze. Jesteś wtedy bliżej kurzu i roztoczy. Zwróć też uwagę, czy twój materac ma zdejmowany pokrowiec. Jeśli tak, to dobrze – ale czasem go upierz. Jeśli nie – zastanów się nad kupnem nowego. Wiele firm oferuje materace ze specjalnym antyalergicznym pokryciem.

Czytaj też: Jakie powinno być łóżko dla osoby cierpiącej na alergię10. Gdy za oknem jest mróz, wywieś na balkonie pościel, koce i poduszki, a nawet pluszowe zabawki. W ten sposób wymrozisz bakterie i roztocza. Nie tolerują one zarówno bardzo niskich, jak bardzo wysokich temperatur. Po wymrożeniu możesz jeszcze wyprać niektóre rzeczy w 60 st.C, a efekt będzie zdwojony. Jeśli chodzi o pościel, alergicy powinni zrezygnować z wełny i pierza, a postawić raczej na syntetyczne wypełnienia. Taką kołdrę można uprać w pralce.

Czytaj też:

Ważne

Niebezpieczne dla alergików są substancje działające drażniąco na skórę i drogi oddechowe, m.in. terpentyna, chlor, amoniak, benzen, rozpuszczalniki organiczne, silne aromaty. Warto ściany pomalować antyalergiczną farbą, którą można przecierać wilgotną szmatką. Najlepsze są te posiadające rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Co to oznacza? Możesz mieć pewność, że farby oznaczone specjalnym logo spełniają restrykcyjne wymogi dotyczące ochrony przed alergią. Nie zawierają żadnych substancji uczulających, rozpuszczalników, amoniaku i mogą być używane do malowania ścian w żłobkach, przedszkolach, szpitalach czyli w pomieszczeniach, które z racji przeznaczenia powinny znajdować się pod szczególnym nadzorem.

O autorze
Marta Uler
Marta Uler
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, urodowej i psychologicznej. Z wykształcenia również dietoterapeutka. Jej zainteresowania to medycyna, ziołolecznictwo, joga, kuchnia wegetariańska i koty. Jestem mamą dwóch chłopców - 10-letniego i 6-miesięcznego.