Suche powietrze w domu - jak je nawilżyć?

Suche powietrze w domu nasila się zwłaszcza w okresie grzewczym. Wilgotność powietrza zależy od jego temperatury. Suche powietrze może skutkować pojawieniem się kaszlu, bólu i drapania w gardle oraz przyczyniać się do wysuszenia śluzówki. W dodatku może przysporzyć sporo problemów alergikom. Jak nawilżyć suche powietrze? Poznaj domowe sposoby na suche powietrze.

Spis treści:

  1. Suche powietrze w domu - objawy i wpływ na zdrowie
  2. Suche powietrze w domu? - nawilżacz powietrza
  3. Suche powietrze w domu - pomogą rośliny doniczkowe
  4. Suche powietrze w domu - wybieraj prysznic zamiast wanny
  5. Suche powietrze w domu - jak sprawdzić wilgotność powietrza?

Suche powietrze w domu to nie tylko dyskomfort, ale i zagrożenie dla zdrowia. Zbyt mała wilgotność powietrza może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Optymalna temperatura do prawidłowego funkcjonowania w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 23 stopni Celsjusza, a w sypialni może wynosić zaledwie 18-20 stopni. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury jest ważne szczególnie zimą, w przypadku ogrzewania. Sztucznie ogrzane powietrze wydobywające się z kaloryferów powoduje utratę wilgoci, która powinna wynosić 40-60%. 

Suche powietrze w domu - objawy i wpływ na zdrowie

Zbyt niska wilgotność powietrza powoduje wysuszanie błon śluzowych oraz suchość skóry. W efekcie nasza skóra staje się bardziej przesuszona i wrażliwa oraz może zacząć pękać i swędzieć. Wysuszenie błon śluzowych powoduje natomiast suchość i drapanie w gardle, a także może przyczynić się do pojawienia się kaszlu i trudności z oddychaniem.

Ogrzewanie oraz niska wilgotność przyczyniają się także do nasilenia ilości kurzu, który może nasilić reakcje alergiczne u osób uczulonych na kurz i roztocza.

Zbyt wysoka temperatura i małe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach może również przyczynić się do powstawania infekcji lub przeziębienia. Dzieje się tak na skutek radykalnych zmian temperatury między domem lub biurem a temperaturą na zewnątrz.

Wyjście ze zbyt ciepłego pomieszczenia na dwór może skutkować przewianiem, natomiast wejście z zimnej zewnętrznej temperatury do zbyt ciepłego pomieszczenia może skończyć się nadmiernym przegrzaniem. 

Czytaj też: Zespół suchości: gdy błony śluzowe wysychają

Suche powietrze w domu? - nawilżacz powietrza

Jednym z najtańszych sposobów radzenia sobie ze zbyt suchym powietrzem, jest położenie na kaloryfer mokrego ręcznika. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup przywieszanego na grzejnik nawilżacza powietrza, do którego nalewa się wodę. 

Jednak ustawienie w pokoju elektrycznego nawilżacza jest lepszym rozwiązaniem. Urządzenie to wytwarza więcej pary wodnej i bardziej równomiernie rozprowadza ją niż np. gliniane naczynie z wodą.

Poza tym może pełnić funkcję inhalatora, rozpylając w pokoju wraz z wodną mgiełką olejki eteryczne. Dostępne są rozmaite rodzaje takiego urządzenia (ultradźwiękowe, parowe, ewaporacyjne). Każdy typ ma swoje plusy i minusy, warto więc dobrze się zastanowić nad zakupem.

Niezależnie jednak od tego, jaki nawilżacz kupisz, włączaj go po wywietrzeniu mieszkania i przykręć nieco kaloryfery, aby temperatura nie przekroczyła 21ºC. Zbyt wilgotne i gorące powietrze sprzyja rozwojowi wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy i pleśni. Trzeba też pamiętać, że większość tego typu urządzeń należy regularnie myć i dezynfekować czy też zmieniać filtry (zależy to od typu urządzenia).

Suche powietrze w domu - pomogą rośliny doniczkowe

Coraz więcej jest budynków, w których nie można otwierać okien. Jak zatem nawilżyć powietrze, gdy nie można przewietrzyć pomieszczenia?

Możesz np. ustawić w biurze rośliny doniczkowe. Są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Najlepiej spełniają tę funkcję te, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody.

Należą do nich szeflera, bluszcz, lipka, paproć, diffenbachia, fikus. Są też dobrymi filtrami powietrza, ponieważ pochłaniają wiele substancji toksycznych. Warto je więc hodować nie tylko w biurze.

Czytaj też: Rośliny oczyszczające powietrze: lista skutecznych roślin według NASA

Suche powietrze w domu - wybieraj prysznic zamiast wanny

Nawet z natury dobrze nawilżona skóra zimą staje się sucha z powodu niedostatku wilgoci w powietrzu. Może się łuszczyć, swędzieć, stać się podatna na podrażnienia i stany zapalne. Kłopoty te dotyczą zwłaszcza kobiet, bo ich skóra jest delikatniejsza, cieńsza.

Nie szkodź jej więc długimi kąpielami w wannie. Zimą lepszy będzie krótki tusz. Do mycia używaj delikatnych, najlepiej hipoalergicznych żeli pod prysznic, które nie zniszczą bariery lipidowej i zminimalizują ryzyko podrażnień.

W ciągu 3 minut od kąpieli posmaruj ciało kremem lub balsamem. W batalii o dobre nawilżenie skóry na pewno sprawdzą się tzw. emolienty - kosmetyki do suchej i atopowej skóry. Blokują parowanie wody z jej powierzchni, zatrzymują w niej wodę.

Dobrym wyborem są również kosmetyki do zdrowej skóry, ale bogate w tłuszcze (masło shea i masło kakaowe, oleje roślinne). Powinny szybko się wchłaniać, aby w maksymalnie krótkim czasie stać się skuteczną ochroną przed nadmierną ucieczką wilgoci ze skóry po kąpieli.

Suche powietrze w domu - jak sprawdzić wilgotność powietrza?

W celu sprawdzenia poziomu nawilżenia powietrza należy użyć urządzenia zwanego higrometrem. Można go kupić już za kilkanaście złotych. Aby wynik higrometry był miarodajny, należy postawić urządzenie w optymalnym miejscu, czyli z dala od włączonego kaloryfera lub działającego pieca.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Rysiek
|

w domu to warto mieć oczyszczacz

Danka
|

w moim przypadku to było zagrzybiałe pomieszcznie z brzydkim zapachem, dostałam od rodziców taki oczyszczacz własnie nie nawilżacz i pomogło szybko, ma trzy filtry

Karol
|

nawilżacz ewaporacyjny to jest dobre rozwiazanie, ja wybierałem tak, żeby ładnie wyglądał, mój koajrzy się z jakims głonikiem nowoczesnym oraz zeby sam regulował wilgotoność

:(
|

800% smogu to ja uszczelniam okna a nie wietrzę ;(

Graża
|

u mnie w domu właśnie dwójka małych alergików więc bez dobrego nawilżacza powietrza u nas ani rusz bo od razu się objawy wzmagają, co prawda początkowo bała się, że będzie trzeba strasznie się wykosztować bo ceny niektórych nawilżaczy przyprawiają o zawrót głowy a okazuje się że mają tylko pełno niepotrzebnych bajerów

delfika
|

Moim zdaniem dobrze nawilżone powietrze to w zimie podstawa! Polecam jeszcze ten artykuł, rozwijają kilka poruszanych tu kwestii!

http://www.poradnikzdrowie....

Martyna
|

ja starym sprawdzonym sposobem nawilżam - zawsze mokry ręcznik na kaloryfer, drugi na fotel i tak paruje całą noc. Na higrometrze wartość skacze do góry o 20-25%! Śpi się o wiele lepiej. A w dzień zawsze sprzątanie, bo mam alergie na kurz. No i rano zawsze tabletka z bilastyną, żeby przeżyć - blokuje objawy mojej alergii.

Marta
|

nawilżanie powietrza to bardzo ważna sprawa, moje dziecko ciągle miało zatkany noc i dopiero po konsultacji w sklepie online http://zdrowiemojapasja.pl/ zainwestowałam w nawilżać powietrza. okazało się, że w taki prosty sposób katar zniknął co bardzo przekłada się na spokojny sen dziecka

Ania
|

To prawda, ja już nawilżam powietrze parowym nawilżaczem. Bez niego to ciężko by się funkcjonowało w domu.

Ula
|

Już się zaczął sezon grzewczy, więc trzeba będzie wyciągnąć nawilżacz powietrza z pudełka i zacząć nawilżać, bo inaczej może być ciężko przebywać w takim pomieszczeniu.