Wybierz zdrowy i bezpieczny materiał na PODŁOGĘ

2007-05-14 3:46 Anna Śmiałek

Wybierz materiał na podłogę, który będzie korzystny dla twojego zdrowia. Nie mamy wpływu na to, po jakich ulicach stąpamy. Ale możemy zadbać o jakość podłóg w domu. Warto przy tym kierować się nie tylko estetyką, ale też względami zdrowotnymi.

Rzadko zastanawiamy się nad tym, że od materiału na podłodze może zależeć zdrowie. A warto o tym pomyśleć.

Podłogi drewniane

Podłogi drewniane są estetyczne, trwałe, łatwo je utrzymać w czystości i konserwować. Są także zdrowe. Można po nich stąpać boso - zawsze są ciepłe. Mają właściwości amortyzujące, co sprzyja naszym stopom i kręgosłupowi.

  • Co może szkodzić?

Lakiery - zwłaszcza te rozpuszczalnikowe, chemoutwardzalne, bo przez wiele miesięcy mogą wydzielać toksyczne opary. Lepsze są lakiery wodorozcieńczalne (ich składnikami są żywice naturalne i syntetyczne). Można stosować też woski i oleje, ale większość zawiera terpentynę czy kalafonię, które mogą uczulać - warto czytać ich skład. Na pewno bezpieczne są lakiery do podłóg spełniające warunki Normy Europejskiej EN 71,3. Olejki eteryczne niektórych gatunków drewna egzotycznego mogą szkodzić alergikom.

Ważne

Wykładziną wyłącznie z naturalnych składników jest znane wszystkim linoleum. Produkuje się je z oleju lnianego, mączki drzewnej, wypełniaczy mineralnych i naturalnych żywic - z dodatkiem pigmentów. Jest ciepłe, antystatyczne, odporne na uszkodzenia, izoluje dźwięki. Wchodzące w jego skład związki chemiczne utrudniają rozwój mikroorganizmów. Polecane jest do mieszkań alergików i osób mających problemy z układem oddechowym.

Panele podłogowe

Ich zalety to odporność na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza gdy są laminowane) i łatwość utrzymania w czystości.

  • Co może szkodzić?

Tu też możemy się zetknąć z lakierem chemoutwardzalnym. Dlatego należy uważnie czytać opisy producentów. Sporo szkodliwych "niespodzianek" może kryć wnętrze paneli. Wióry spaja się klejem syntetycznym, który może zawierać np. szkodliwy formaldehyd.

Wykładziny podłogowe z PCW

Dobre dla alergików, bo łatwo z nich usunąć kurz. Mają dobre właściwości amortyzujące i tłumią hałas. Są trwałe i odporne na wilgoć. Unikać należy wykładziny typu lenteks, których podłoże stanowią sprasowane włókna roślinne, będące znakomitą pożywką dla pleśni.

  • Co może szkodzić?

Wilgotne są śliskie, dlatego do kuchni czy łazienki warto wybrać antypoślizgowe.

Wykładziny

Wykładzin dywanowych na pewno nie można polecić alergikom. W runie zbiera się bowiem kurz i roztocza, a jedynym sposobem na pozbycie się ich jest częste pranie i trzepanie wykładziny - co zwykle jest niemożliwe.

  • Co może szkodzić?

Poliestrowe wykładziny na piance zawierają formaldehyd ulatniający się do kilku miesięcy po ułożeniu. Alternatywą mogą być wykładziny na podkładzie z filcu lub tkaniny jutowej. Gromadzi się na nich kurz i roztocza oraz bakterie. Pranie wykładzin domowymi sposobami nie jest zalecane, bo w wilgotnych świetnie rozwijają się roztocza oraz pleśnie.

Ważne

Korek jest odporny na działanie wilgoci, nie gnije. Nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, dlatego okładziny z korka są doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Ponadto korkowa podłoga jest twarda, ciepła, ma dobre właściwości amortyzujące. Doskonale też tłumi hałas.

Płytki

Mogą być wykonane z kamienia lub ceramiki (naturalne składniki). Są bardzo trwałe, odporne na wilgoć, antystatyczne i łatwe do utrzymania w czystości - wystarczy umyć je wodą (czystą lub z dodatkiem detergentu).

  • Co może szkodzić?

Upadek może mieć dotkliwe skutki. Warto więc położyć kafelki antypoślizgowe. Płytki są zimne, nieprzyjazne w dotyku. Nie są również odpowiednie dla cierpiących na choroby reumatyczne. Do wykonania spoin między płytkami warto użyć masy z dodatkiem środków grzybobójczych - unika się pleśni i grzybów. Łatwiej dbać o czystość, gdy spoiny są płytsze zaledwie o 1 - 2 mm od płytki.

A może wykładzina z włókien naturalnych

Wykładziny o runie wełnianym są sprężyste, nie elektryzują się (a więc nie przyciągają kurzu). Dobrze tłumią hałas, akumulują ciepło. Są dobrym regulatorem wilgotności we wnętrzu (wchłaniają jej nadmiar, a oddają ją, gdy powietrze staje się suche).  Odporne na ścieranie, a jednocześnie przyjemne w dotyku są wykładziny bawełniane. Wykładziny z sizalu (czyli włókien agawy) są trwałe, antystatyczne, ale nieodporne na wilgoć. Bardzo trwałe są wykładziny wykonane z trawy morskiej. Nie elektryzują się, są dporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Trwałość i właściwości antystatyczne to cechy wykładzin z włókna kokosowego, bardzo sztywnego i nieco kłującego (niezbyt nadaje się do sypialni i pokoi dziecięcych).

Zrób to koniecznie

Chcesz dokładnie usunąć kurz, brud i roztocza?

  • Dywany i wykładziny dywanowe odkurzaj często, najlepiej odkurzaczem centralnym lub wyposażonym w filtr HEPA lub wodny.
  • Dywany pierz wyłącznie maszyną piorącą lub agregatem parowym.
  • Szukaj wykładzin ze specjalną powłoką antyzabrudzeniową, która przez 8 - 12 miesięcy uniemożliwia wnikanie zanieczyszczeń w głąb włókien.
  • Raz na pół roku pokryj je preparatem antyalergicznym Allegoff, który neutralizuje szkodliwe działanie roztoczy.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Katarzyna Pilarek
|

Dobrym wyborem na podłogę dla alergika będą panele winylowe. Nie przyciągają kurzu i można bezproblemowo utrzymać je w czystości. Można bez ograniczeń zmywać je na mokro, bo mają wodoodporną powłokę Szczegółowe parametry trzeba sprawdzać u poszczególnych producentów, ale np. panele Arbiton nie zawierają ftalanów, które są często używanymi w procesach produkcji niskokosztowymi plastyfikatorami a jednocześnie silnymi alergenami. Unikanie obecności w podłodze takich substancji jest szczególnie ważne dla alergików, ale również osób starszych i małych dzieci.

Staszek
|

Jak można polecać PCW na podłogę na portalu, który ma w swojej nazwie "poradnikzdrowie". Czy Pani autorka wie chociaż co oznacza skrót PCW i jaki ta substancja ma wpływa na zdrowie? Polecam tej Pani zrobić sobie kubki i naczynia z PCW, samo zdrowie.

MiMi
|

Dziękuję za artykuł :3
Wybieram w takim razie "gumolit" :)