ALERGIA POKARMOWA leczenie. Czy można leczyć alergię pokarmową? Jak przebiega LECZENIE alergii pokarmowej?

2013-04-11 11:15 ap

Leczenie alergii pokarmowej polega przede wszystkim na stosowaniu diety eliminacyjnej. Gdy dieta eliminacyjna jest nieskuteczna, włącza się leki przeciwalergiczne. W leczeniu alergii pokarmowej stosuje się również odczulanie. Jak przebiega leczenie alergii pokarmowej? Czy leczenie alergii pokarmowej jest skuteczne?

Leczenie alergii pokarmowej zależy między innymi od tego, na co pacjent jest uczulony. Alergia pokarmowa może pojawić się w każdym wieku. Podstawą do podjęcia leczenia alergii jest odkrycie przyczyn uczulenia. By zdiagnozować przyczyny alergii konieczne jest wykonanie testów na alergeny pokarmowe i testów prowokacyjnych, oznaczenie swoistych IgE w surowicy krwi, dokładny wywiad dotyczący objawów, rodzaju i siły dolegliwości cech dziedziczenia, sposobów żywienia w dzieciństwie.

Leczenie alergii pokarmowej: dieta eliminacyjna

Leczenia alergii pokarmowych opiera się przede wszystkim na diecie eliminacyjnej. Dieta eliminacyjna polega na czasowym wyeliminowaniu jednej lub kilku grup produktów podejrzewanych o wywołanie alergii pokarmowej. Gdy dieta eliminacyjna nie przynosi oczekiwanych efektów, włącza się leczenie farmakologiczne.

Leczenie alergii pokarmowej: jakie leki?

W leczeniu alergii pokarmowej leki dobiera się w zależności od tego, jakie objawy wywołuje kontakt z alergenem. Można podawać:

  • leki antyhistaminowe - stosuje się je najczęściej w zespole alergii jamy ustnej, w przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego (alergiczny nieżyt nosa, astma) i zmian skórnych IgE-zależnych
  • glikokortykosteroidy doustne - pomagają chorym cierpiącym na przewlekłe choroby przewodu pokarmowego (np. eozynofilowe zapalenie przełyku lub żołądka)
  • sterydy - łagodzą ciężkie objawy, ale ze względów bezpieczeństwa można je stosować jedynie przez krótki czas

Leczenie alergii pokarmowej: immunoterapia swoista

Alergia pokarmowa może być też leczona przez odczulanie, które sprawia, że układ immunologiczny przewodu pokarmowego przestaje reagować na alergeny, lub reaguje słabiej. To dość niebezpieczny sposób, bo istnieje duże niebezpieczeństwo Nierzadko zdarza się, że reakcja na alergen jest bardzo silna i powoduje zagrożenie życia (wstrząs anafilaktyczny, obrzęk Quinckego). Wtedy trzeba natychmiast podać odpowiednie leki - przy wstrząsie anafilaktycznym jest to adrenalina, natomiast w przypadku obrzęku Quinckego - hydrokortyzon i leki przeciwhistaminowe.

Leczenie alergii pokarmowej: nowe metody leczenia

Trwają prace nad wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych anty-IgE oraz alergenów rekombinowanych w immunoterapii swoistej, by zmniejszyć niebezpieczeństwo wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Prowadzone są też badania nad immunoterapią nieswoistą, która może z czasem okazać się bardzo dobrą metodą leczenia. Immunoterapia nieswoista polega na podawaniu choremu immunoaktywnego peptydu, który stymuluje nieswoiście układ immunologiczny.

Alergie pokarmowe u dzieci

Alergie pokarmowe u dzieci, jak wynika z badań, dokuczają co dziesiątemu z nich. Najmłodsi często dziedziczą je po rodzicach, jednak ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka można też zminimalizować. Jakie są objawy alergii pokarmowej u dziecka? Czym różni się alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej? Posłuchaj naszego eksperta - dietetyka Agnieszki Piskały.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 1/2020 "Zdrowia": leczenie zimnem, pielęgnacja skóry w onkoterapii, zimowe kontuzje, odmładzanie bez skalpela, jak zwalczyć nawyk odwlekania, specjały na świąteczny stół. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i praktycznych wskazówek!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 1/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
promyczek
|

polecam połączyć niskoprzetworzoną żywność z aktywnością fizyczną - na pewno pobudzi to nasz układ odpornościowy do działania. ja na pyłki i roztocza ratuję się clatrą (bilastyna) w połączeniu ze zdrowymi nawykami

~halka
|

jest jeszcze jedna wazna sprawa jesli chodzi o probiotyki na alergie o czy zapomniano wspomniec w artykule, probiotyk powinien posiadac szczepy bakterii pobrane od populacji, ktora ma je stosowac, wiec u nas najlepiej jesli sa to szczepy bakterii pobrane od Polakow, jest to opinia naukowcow i lekarzy, dlatego ja stsouje probiotyk Latopic, ktory ma takie szczepy