Kaski narciarskie – przegląd kasków do jazdy rekreacyjnej i zaawansowanej

2018-12-19 9:29

Kaski narciarskie - najnowsze modele mają nie tylko zapewniać bezpieczeństwo, lecz także podnosić komfort jazdy i modnie się prezentować. Ceny kasków narciarskich wahają się od 100 do 1000 zł, ale nawet wśród tańszych modeli można znaleźć te spełniające podstawowe wymagania do jazdy rekreacyjnej. Zobacz przegląd kasków narciarskich dla kobiet, mężczyzn i dzieci w różnych kategoriach cenowych.

Nowoczesne kaski narciarskie pełnią szereg funkcji: przede wszystkim chronią głowę przed rozbiciem, ale oprócz tego izolują od zimna i wiatru, zapewniają optymalną wentylację oraz stanowią modny dodatek do stroju narciarskiego. Coraz częściej wyposażone są w nowoczesne systemy podnoszące komfort jazdy – na przykład ich wnętrze wykonane jest z miękkich, a zarazem plastycznych materiałów, które dopasowują się do kształtu głowy i po kilku użyciach przyjmują stałą formę. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji otworów wentylacyjnych – dzięki temu kask można nosić zarówno w sezonie zimowym, jak i wiosenno-letnim bez ryzyka przegrzania.

Czytaj też: Strój na narty: jak ubrać się na narty zjazdowe? [ZDJĘCIA]

Kaski narciarskie – na jakie cechy zwrócić uwagę?

Kask narciarski należy dobierać w zależności od poziomu zaawansowania, wieku i płci. Znaczenie ma też to, ile pieniędzy możemy wydać na kask. W każdym z tych przypadków warto zwrócić uwagę na nieco inne cechy produktu.

Osoby początkujące i średniozaawansowane mogą znaleźć dobrej jakości kask już za 100-200 zł. Ważne, aby spełniał następujące wymagania:

  • był wytrzymały (najlepiej wykonany w technologii ABS, in mould lub hardshell);
  • posiadał otwory wentylacyjne;
  • miał miękką wyściółkę (dobrze, jeśli ma zdolność odprowadzania wilgoci i jest przewiewna);
  • był wyposażony w wygodne, nieuciskające zapięcie pod brodą.

Zaawansowani narciarze, którzy jeżdżą na nartach kilka razy do roku, powinni zainwestować w droższy kask. Warto, aby posiadał takie cechy jak:

  • dodatkowe wzmocnienia zwiększające wytrzymałość skorupy w razie uderzenia (np. technologia Edge Protect chroniąca przed uderzeniem bocznym);
  • niska waga – podczas wielogodzinnej jazdy ciężar kasku bardziej daje się we znaki;
  • możliwość regulacji wielkości otworów wentylacyjnych – dzięki temu kask nadaje się do jazdy w sezonie zimowym oraz wiosenno-letnim;
  • dodatkowe udogodnienia, np. wyściółka ze specjalną membraną, która nie zakłóca odbierania dźwięków z otoczenia.

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się kaski z wbudowanymi goglami. Są wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie trzeba dopasowywać do nich oddzielnie okularów. Ich wadą jest jednak wysoka cena – kaski z goglami renomowanych firm kosztują od 500 zł wzwyż.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.