Twardy stolec - zbity w kulki. Jak zmiękczyć stolec?

2020-09-03 10:47

Twardy stolec to wcale nie jest rzadki problem. Często kał jest właśnie twardy, bywa, że zbity w kulki, a defekacji towarzyszy ból i/lub ogromny wysiłek. Jak zmiękczyć kał i pomóc sobie przy wypróżnianiu?

TWardy stolec może powodować ból przy wypróźnianiu
Autor: Getty Images TWardy stolec może powodować ból przy wypróźnianiu

Spis treści

  1. Twardy stolec - przyczyny
  2. Twardy stolec - jak zmiękczyć twardy kał?
  3. Twardy stolec - dieta

Twardy stolec sam w sobie nie zwiastuje jeszcze poważnej choroby. Zazwyczaj, jeśli towarzyszą mu problemy w defekacji, wrażenie niepełnego wypróżnienia, zatrzymanie gazów, wzdęcia, a także ból przy wypróżnianiu, krew w kale to jest on po prostu objawem zaparcia.

Czy krew w kale to powód do niepokoju?

Twardy stolec zbity w kulki, oddawany maksymalnie trzy razy na tydzień dobitnie świadczy o tego typu problemie. Niestety zaparcia to problem wielu ludzi - na świecie około 14 proc. populacji. Kształt i konsystencję stolca można klasyfikować używając bristolskiej skali uformowania stolca (Bristol stool scale):

  • Typ 1: Oddzielne zbite grudki podobne do orzechów, trudne do wydalenia - twardy stolec właśnie
  • Typ 2: Stolec o wydłużonym kształcie, grudkowaty
  • Typ 3: Stolec wydłużony, z pęknięciami na powierzchni
  • Typ 4: Smukłe, wężowate kawałki stolca, gładkie i miękkie
  • Typ 5: Miękkie drobiny z wyraźnymi krawędziami (łatwo wydalane)
  • Typ 6: Stolec papkowaty, kłaczaste kawałki z postrzępionymi krawędziami
  • Typ 7: Wodnisty, bez stałych elementów (ciecz)

Kształt i konsystencja stolca zależy od czasu, który spędził w naszym jelicie grubym. Przykładowo typ pierwszy był w jelicie najdłużej, a typ siódmy – najkrócej:

Bristolska skala uformowania stolca
Autor: Wikipedia Bristolska skala uformowania stolca

Twardy stolec - przyczyny

Twardy stolec, zbity w kulki i ze świeżą krwią, może być wynikiem niewłaściwej diety i w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania. Niewielkie ilości błonnika, zbyt mało płynów w diecie, brak aktywności fizycznej i stres wpływają na wystąpienie zaparć. Polecamy: Zaparcia: przyczyny, konsekwencje, zapobieganie zatwardzeniu

Niestety taki stolec może być też spowodowany nowotworami jelita grubego, wystąpieniem uchyłków jelita, cukrzycą lub mocznicą, depresją, niedoczynnością tarczycy, zaburzeniami wodno-jelitowymi, stwardnieniem rozsianym oraz hemoroidami. Są to zdrowotne powody występowania twardego stolca. Jednak jak już wspominaliśmy w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się diecie.

Wiele kobiet może mieć ten problem tuż przed okresem, a odpowiadają za niego hormony i zatrzymanie wody w organizmie.

Twardy stolec - jak zmiękczyć twardy kał?

Doraźnie można sobie pomóc stosując środki farmakologiczne. Polecane są trzy rodzaje środków: dokuzan sodowy, bisakodyl i senes. Skupmy się przez chwilę na każdym z nich.

Dokuzan sodowy jest w formie tabletek i czopków doodbytniczych. Dokuzan sodowy zmniejsza napięcie między nabłonkiem jelita a masą kałową, przez co do kału przenika więcej wody i masa kałowa zaczyna się zmiękczać. Perystaltyka jelit pozostaje bez zmian.

Bbisakodyl również dostępny jest w dwóch postaciach - czopków i tabletek. Powoduje on mniejsze wchłanianie elektrolitów i zwiększa tym samym ilość wody w kale. Jednak uwaga - lek ten uzależnia i nalezy brać go tylko doraźnie.

Polecany jest także wyciąg z senesu, tylko w postaci tabletek. Wyciąg z senesu zmniejsza wchłanianie wody i elektrolitów w przewodzie pokarmowym, zwiększając tym samym ilość wody w stolcu. Stymuluje także skurcze mięśni jelit, co ułatwia wypróżnienie.

Twardy stolec - dieta

Należy spożywać przede wszystkim:

  • produkty bogate w błonnik pokarmowy,
  • suszone śliwki,
  • produkty fermentacji mlecznej – zsiadłe mleko, kefir, maślanka.

Warto także pomyśleć o przyjmowaniu probiotyków oraz o piciu dużej ilości wody - minimum 2,5 litra na dobę.