Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Agnieszka Paculanka

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest określenie w organizmie osoby badanej poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Podwyższony CRP świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Jakie są normy CRP? Przeczytaj albo posłuchaj!

Posłuchaj, jakie znaczenie ma białko CRP i jakie są jego normy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

CRP (białko C-reaktywne) to białko osocza z grupy tzw. białek ostrej fazy, które są produkowane przez wątrobę, a ich stężenie zwiększa się w przypadku infekcji. Stężenie CRP we krwi w trakcie infekcji może wzrosnąć nawet 1000-krotnie w ciągu jednego dnia.

Kiedy wykonuje się badanie CRP?

Badanie CRP wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się stan zapalny (infekcje pasożytnicze, grzybiczne, wirusowe, bakteryjne). Określenie poziomu białka C-reaktywnego jest podejmowane w celu monitorowania leczenia chorób autoimmunologicznych (np. toczeń rumieniowaty), niektórych nowotworów (np. białaczka), w różnego rodzaju infekcjach, zapaleniu trzustki, przy wykrywaniu odrzucania przeszczepów i w przypadku zaburzeń w obrębie układu naczyniowego (choroby sercowo-naczyniowe, np. zawał serca). Koszt badania wykonywanego prywatnie waha się od 10 do 15 zł w zależności od laboratorium.

Interpretacja wyniku badania CRP - norma CRP

Norma, czyli wartość prawidłowa białka CRP powinna mieścić się w przedziale 0,08 do 3,1 mg/l, jednak u palaczy, osób otyłych, z nadciśnieniem tętniczym może wynosić <10 mg/l.

  • CRP powyżej 3,1 do 10 mg/l z bardzo dużym prawdopodobieństwem wiąże się z obecnością reakcji zapalnej (najczęściej spowodowanej zakażeniem) w organizmie
  • CRP < 40 mg/l – oznacza łagodne zapalenia, infekcje wirusowe, ciążę
  • CRP < 200 mg/l – oznacza infekcje bakteryjne,
  • CRP < 500 mg/l – pojawia się w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych i oparzeń
Ważne

Warto zaznaczyć, że na stężenie CRP ma wpływ zarówno rasa, wiek, płeć jak i pora roku, a także takie czynniki jak nadciśnienie, cukrzyca i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Wpływ leków na wynik CRP

Niektóre leki mogą obniżać CRP - należą do nich leki stosowane w walce z cholesterolem:

Aspiryna, nawet w dużych dawkach, nie wpływa na poziom CRP.

statyny (obniżają wynik nawet o 20-30 procent) oraz fibraty, a także betablokery, stosowane m. in. w chorobach serca, nadczynności tarczycy czy jaskrze.

WARTO WIEDZIEĆ: Nowe L4 w 2018. Lekarz już ci go nie wypisze!

CRP w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Stężenie CRP pozwala również ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe, pod warunkiem, że badanie wykonuje się w okresie wolnym od jakiejkolwiek choroby wywołującej reakcję zapalną, gdyż wynik CRP będzie wówczas niediagnostyczny.

  • CRP <1 mg/l – małe ryzyko sercowo-naczyniowe
  • CRP 1-3 mg/l – umiarkowane ryzyko sercowo-naczyniowe
  • CRP >3 mg/l – duże ryzyko sercowo-naczyniowe
Warto wiedzieć

High-Sensitivity CRP (hs CRP)

High-Sensitivity CRP to badanie CRP, które pozwala na precyzyjne oznaczanie niskich stężeń CRP nie przekraczających wartości dodatnich dla stanów zapalnych wykrywanych normalnym testem CRP. Uzyskany w teście hs CRP wynik oznaczenia CRP wyższy niż 10 mg/l stanowi przesłankę wdrożenia diagnostyki w kierunku chorób innych niż sercowo-naczyniowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Edyta
|

CA-15.3 ( ICD-9; I 43) - 12,50 U/ml. Zakres normy 0 - 31,30 N ( norm) (standard ) - wartość negatywna powyżej normy- negatively.
CA-125 ( ICD-9; I 41) - 30,90 U/ml . Zakres normy 0- 41,50 N ( norm) (standard ) - wartość negatywna powyżej normy- negatively.
CRP ( ICD-9: I 81 ) - 24,10 mg/l . Zakrs normy 0-5 H - wysoki HIGH .
Od 2015 roku torbiel w jajniku bolesny , bóle podbrzusza , przy chodzeniu wstawaniu , gorączka, bóle uda lewego, stopy lewej. Bóle podbrzusza. Bolesne piersi krwawienie miesiączkowe 14 dni . Wzrost piersi 8 cm , zmniejszenie 7 cm od 2017 do września 2018 . Wzrost wagi 1 kg od grudnia 2017 . Proszę dr Kuliga bay mnie operował przyjął do Szpital ICMP w Łodzi e mailowo kierując prośbę do rejestracji ICMP w Łodzi. W dniu 07.09.2018 anulowano mnie wizytę do dr Kuliga. Jak sugerował lekarz Borkowski, Adam Świątek. Tomasz Rembowski. 22.08.2018 nie przepisał Vasilip 10 mg Tomasz Rembowski leku na cholesterol, itd.. Jestem wysokim ryzykiem wylewu do mózgu z powodu nie operowania naczyniak żylnego w lewej półkuli móżdżku nabytego 1 stycznia 2014 roku. Edyta z Łodzi

elka
|

Dopiero wysokie CRP powyzej 40 sugeruje bakterie i tylko takie infekcje leczy sie antybiotykiem. Jedzenie antybiotyków na wirusówki nie dość ze nic nie daje to jeszcze szkodzi na watrobe i jelita. Jak mnie cos zbiera to robie badanie krwi CRP w przychodni albo test CRP Screen z apeki i dopiero sie zastanawiam czy isc do lekarza czy leczyć się samodzielnie domowymi sposobami.

Mama Eli
|

Dokładnie trzeba sie badać samemu, tym bardziej taki test u dziecka moze go ochronić przed antybiotykiem ktory najczesciej dawany jest na choroby wirusowe ktorych i tak nie wyleczy

aja71
|

Witam wszystkich.Dziś wyszedłem ze szpitala.Trafiłem tam bo crp 254 a ob 40. Wyszło że mam zapalenie opłucnej.Przy wypisie crp 23 i antybiotyki w domu...

Maja
|

mam 59 lat ostatnio spuchl mi palec wskazujacy prawej reki lekarz w szpitalu przepisal mi antybiotyk i kazal brać do konca na drugi dzien kazano mi isc do rodzinnego , lekarz specialista rodzinny skierowal mnie na CRP wyszlo 9,81 mowi ze mam zapalenie ale w czym to nie powiedzial tez ostatnio bylam przyziebiona a z tym palcem skierowal mnie dor eumatologa za miesiac przez ten czas przepisal mi Diclo Duo Combi 1x dziennie az do wizyty reumatologa malo pomaga smaruje cwicze troche zeszlo ale nadal mam lekki bol palca do konca nie moge zginac

bardzo proszę o odp
|

CRP ILOŚCIOWO <1.0

Renia
|

Ostatnio przy zapaleniu oskrzeli mój wynik CRP wynosił 17.
Lekarz uprzedził mnie, że norma jest do 10, ale gdybym miała 150 lub
więcej, mam natychmiast zgłosić się do lekarza., bo może być. zapalenie płuc. Czy z tymi wynikami CRP nie jest tak, jak z cholesterolem?
Ciągle obniżają i tylko każą brać statyny.

PanAAM
|

Nie należy wierzyć lekarzom rodzinnym i iść za 'many' do lekarza specjalisty który pracuje w szpitalu i przyjmuje gdzieś prywatnie a najlepiej do kilku by się dowiedzieć co się dzieje z naszym zdrowiem. . Mnie np przy PSA 3,7 lekarz urolog leczył na zapalenie prostaty. Po jego kuracji było 7,6. Zmienił leki i było 13. Przy 17 poprosiłem by dał skierowanie na biobsję. Stwierdził że on wie lepiej co robić. Nadal z uporem maniaka leczył mi zapalenie prostaty. Po prywatnym załatwieniu okazało się że mam raka prostaty i to od dwóch lat i nie można leczyć operacyjnie bo rozlał się za torebkę. Została radioterapia która mnie wykończyła. Tak samo z CRP. Lakarz nieuk widzi dopiero jak ma się sepsę i jest się jedną nogą u piotra

Aga
|

Czy crp u mężczyzny starszego 29 to może być coś poważnego. lekarz podejrzewa bireliozę

MIREK
|

co pani za glupoty opowiada.duzy bol,wczesniej przebyte sprawy nowotworowe nie sa podstawa skierowania do szpitala?chyba pani albo nie rozumie albo swiadomie czeka az maz sie wykonczy.calkowicie tragiczne rozumowanie z pani strony.natychmiast trzeba isc na SOR w szpitalu oraz zlozyc skarge do NFZ na lekarza.i to NATYCHMIAST. podejrzewam natomiast ,ze cos z pania jest nie tak skoro czeka pani na skierowanie od lekarza IDIOTY.