Oziębłość partnera, brak ochoty na seks - co robić? [Porada eksperta]

2009-06-30 12:09

Jesteśmy razem od 4 lat, planujemy wspólne życie. Jakiś czas temu mojemu partnerowi stopniowo zaczęła zanikać ochota na seks, pomimo tego, iż kiedyś było bezproblemowo. Przez pół roku to ja byłam inicjatorką wszelkich zbliżeń, natomiast od 1,5 roku kochamy się sporadycznie (raz na miesiąc/dwa/trzy). Od kilku miesięcy mieszkamy razem, co nie przyniosło żadnej zmiany. Partner zdaje sobie sprawę, że potrzebuję bliskości, ciężko mi jest w tej sytuacji. Widzę, że robi wszystko co może, aby mi to zrekompensować (sprząta, gotuje itp.). Starał się również coś z tym zrobić, ale jak mówi - ochoty nie ma i już. Stosunki, które co jakiś czas odbywamy, są niestety przez wyrzuty sumienia partnera, ponieważ na bieżąco rozmawiamy o sytuacji w związku. Stosunki nie przynoszą satysfakcji, są dosyć "suche" (w psychologicznym tego słowa znaczeniu). Przez te dwa lata poradziliśmy sobie z problemami natury finansowej i wszelkimi innymi, w życiu codziennym jesteśmy (wydaje mi się) szczęśliwi, a z fizyczną miłością nic się nie zmienia. Kluczowym elementem jest to, że ja mam lat 21, a partner 24. Jest mi tym bardziej niezręcznie, że w tym wieku mamy tej natury problem. Czy można coś z tym zrobić?  

Porada psychologa seksuologa
Autor: Getty Images

Przyczyny braku ochoty na seks u mężczyzn mogą być różne: psychologiczne, biologiczne lub mogą wiązać się z występującymi chorobami. Bardzo często przyczyną spadku libido jest zwykły stres i przemęczenie, osłabienie organizmu, wynikające z natłoku codziennych obowiązków i problemów. Inną przyczyną psychologiczną mogą być konflikty w związku (nie rozwiązane do końca kłótnie, pretensje, obawy, lęki).

W związkach wieloletnich zazwyczaj pojawia się nuda, codzienność, monotonia - warto wtedy pamiętać o tym, by urozmaicać życie seksualne (na przykład kupienie seksownej bielizny, zmiana pozycji seksualnych, zapalenie świec w sypialni, czy seks w nietypowym miejscu). Przyczyny biologiczne to zaburzenia hormonalne (zaburzenia poziomu testosteronu- raczej dotyczy to starszych mężczyzn, ale warto się zbadać), choroby (cukrzyca, nadciśnienie, depresja), przyjmowanie leków (np. przeciwdepresyjnych).

Dodatkowo objawy te mogą być potęgowane poprzez picie alkoholu, przyjmowanie narkotyków czy palenie papierosów. Jeśli nadal trudno będzie Państwu określić przyczynę, warto byłoby udać się na wizytę do seksuologa. 

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.