Rzadko uprawiamy seks [Porada eksperta]

2009-09-02 23:43

Jestem zaniepokojona tym, że w ostatnich miesiącach z moim chłopakiem bardzo rzadko się kochaliśmy. Czasem, gdy ja próbowałam zainicjować zbliżenie, to tłumaczył się zmęczeniem. Fakt, że miał sporo pracy i niejedną nie przespaną noc za sobą. Teraz już wrócił do normalnego trybu życia i jest ok, ale w zeszłym tygodniu dwa razy zdarzyło nam się, że nie miał erekcji podczas stosunku. Zastanawiam się czy jestem dla niego atrakcyjna seksualnie. Mój poprzedni partner zawsze dążył do seksu i może dlatego teraz trochę jestem zaskoczona faktem, że mężczyzna nie zawsze chce się kochać. Co mam robić? Czy uważa Pani, że seks w związku może mieć dla mężczyzny mniejsze znaczenie?

Porada psychologa seksuologa
Autor: Getty Images

Brak ochoty na seks u mężczyzn jest coraz częstszym problemem, z którym zgłaszają się kobiety. Zazwyczaj jest też tak, że kobiety obwiniają siebie za ten stan rzeczy. Tymczasem przyczyna najczęściej leży gdzie indziej. Zarówno brak ochoty na seks jak i problemy z erekcją mogą mieć  podłoże w przyczynach biologicznych jak i psychologicznych.
Jedną z najczęstszych psychologicznych przyczyn jest stres i przemęczenie codziennymi obowiązkami, pracą. Inne przyczyny to - konflikty w związku, nie wyjaśnione kłótnie, pretensje, a także nuda, codzienność, monotonia w związku.
Do przyczyn biologicznych należą  zaburzenia hormonalne - warto zbadać poziom hormonów, w szczególności testosteronu, wiek- dotyczy starszych mężczyzn, po 50 roku życia, choroby - cukrzyca, nadciśnienie, depresja  oraz leki zażywane przy powyższych chorobach. Objawy te mogą być potęgowane poprzez niezdrowy tryb życia - jak palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu, brak ruchu, złą dietę, zaburzenia snu. Określenie, jaka jest przyczyna spadku libido u partnera wymaga zazwyczaj zebrania dokładnego wywiadu przez specjalistę, wtedy można zastosować odpowiednią metodę leczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.