Molestowanie seksualne w dzieciństwie i strach przed bliskością [Porada eksperta]

2012-05-07 8:49

W dzieciństwie byłam molestowana i bita przez partnera matki. Powiedziałam o tym mojemu chłopakowi i nie wiem, czy dokońca mnie zrozumiał. Bo to nie jest jego wina, że coś się ze mną dzieje gdy mnie dotyka, gładzi ręką plecy, przytula mocniej, kładzie rękę na kolanie, przesuwa ją z góry na dół. To w tych sytuacjach czuję się skrępowana, bezbronna, a przecież ufam mojemu chłopakowi. Na początku jak mnie dotykał uciekałam od niego, siadałam jak najdalej od niego. Wtedy zaczęły się pytania, na które sam sobie odpowiada, bo ja milczę. Nie wiem co mam mu powiedzieć jak mnie dotyka rękami ,przysuwa się coraz bliżej, przyciska mnie do siebie - co mam mu wtedy powiedzieć? Że się go boję, że jestem przerażona, że mi coś złego zrobi? Proszę o odpowiedź na moje pytania. Jak mam z chłopakiem rozmawiać, skoro nie rozumiem samej siebie. To się stało tak dawno temu, czemu to do mnie wraca? Czy będzie tak zawsze, czy przestanę się ciągle bać?

Porada psychologa seksuologa
Autor: Getty Images

Osoby, które doświadczyły molestowania seksualnego w dzieciństwie często borykają się z jego konsekwencjami przez całe życie. Nie potrafią stworzyć prawidłowego związku z partnerem, nie potrafią mu zaufać, nie czerpią przyjemności z seksu i tym podobne.

Osoby takie jak Pani powinny udać się do psychoterapeuty i odbyć terapię, po to, aby uporać się z przeszłością i móc prowadzić szczęśliwe życie. Jest wielu terapeutów, którzy zajmują się na co dzień pracą z osobami molestowanymi, mają w tym duże doświadczenie i potrafią pomóc. Warto przełamać wstyd i udać się do jednego z nich.

Na pierwszą wizytę może Pani udać się z partnerem - terapeuta może pomóc Pani wytłumaczyć mu, co się z Panią dzieje i jakie są skutki molestowania seksualnego. W rozmowie z partnerem powinna Pani szczerze mówić o swoich uczuciach. Możecie również poczytać wspólnie na temat skutków molestowania seksualnego w internecie lub z książek. Dzięki temu lepiej zrozumiecie ten problem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.