Wampir energetyczny: jak go rozpoznać i jak się przed nim bronić?

2021-05-25 14:23

Wampir energetyczny - choć sformułowanie to brzmi zabawnie, osoby, które są wampirami energetycznymi odbierają (a można by nawet powiedzieć, że wysysają) dobry nastrój z ludzi, którzy je otaczają, całą uwagę koncentrują na sobie. Dlatego warto wiedzieć, kim jest wampir energetyczny, jak go rozpoznać i jak się przed nim bronić.

Wampir energetyczny: jak go rozpoznać i jak się przed nim bronić?
Autor: thinkstockphotos.com Wampir energetyczny swoim zachowaniem wywołuje u drugiej osoby negatywne emocje.

Spis treści

  1. Kim jest wampir energetyczny?
  2. Jak rozpoznać wampira energetycznego?
  3. Jak się bronić przed wampirem energetycznym?

Wampir energetyczny sprawia, że najczęściej po dłuższym przebywaniu w jego obecności czujemy się osłabieni, smutni, bez nadziei na realizację jakichkolwiek planów - przekonani, że nie ma sensu podejmować jakichkolwiek działań, bo i tak są one skazane na niepowodzenie. Choć może zdarzyć się i tak, że w zależności od rodzaju wampira energetycznego (o tym podziale będzie mowa niżej) ta osoba nie musi wywołać u nas pogorszenia nastroju, zawsze jednak konfrontacja z nią pozbawia nas sił. U niektórych osób, które miały do czynienia z wampirem energetycznym mogą się nawet pojawić objawy somatyczne: ból głowy, nadmierna senność, bóle brzucha. Zapewne każdy miał kiedyś do czynienia z wampirem energetycznym - łatwiej jednak znieść jednorazowe lub sporadyczne spotkania z taką osobą niż codzienne z nią przebywanie. A przecież wampirem energetycznym może być nawet najbliższa osoba.

Depresja - choroba śmiertelna

Kim jest wampir energetyczny?

Wampir energetyczny to ktoś, na kogo w ogóle nie można liczyć, kto nie stanowi żadnego wsparcia, a wręcz przeciwnie - wysysa z drugiej osoby całą jej energię. Stale bowiem oczekuje, by go pocieszać, motywować, mówić, że jest dobry, inteligentny, że da radę lub też - pokornie przyjmować jego chwalenie się. Dzięki temu czuje się lepiej, kłopot jednak w tym, że ci inni po rozmowie z wampirem energetycznym sami czują się zmęczeni.

Wampir energetyczny może działać świadomie - wtedy szczególnie trudno z nim żyć, ponieważ taka osoba z premedytacją wykorzystuje swoich rozmówców, nierzadko przecież bliskie osoby, do swoich celów: manipuluje nimi, rozgłaszając plotki, bombardując wręcz swoimi komentarzami, ciągle żądając umieszczenia siebie w centrum zainteresowania. Inne wampiry energetyczne, te nieświadome, w ogóle nie zdają sobie sprawy ze swojego egocentryzmu. Uważają się za zawsze pokrzywdzonych, temu, co robią inni ludzie, przypisują złe intencje, mające na celu zranienie wampira - taka osoba sądzi np. że koledzy, którzy wyszli do biurowej kuchni na pewno ją obgadują,często jest zła na cały świat: uważa, że pogoda czy nawet rzeczy martwe sprzysięgły się przeciwko niej. Bez przerwy szuka zainteresowania swoją osobą u innych.

Wampiry energetyczne - oprócz podziału na świadome i nieświadome - może też pogrupować ze względu na taktykę, jaką obierają w swoich działaniach.

Czytaj też: Toksyczny związek - jak się z niego uwolnić? Prawdziwe historie kobiet

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Wampira energetycznego poznasz nie tylko po tym, że po spotkaniu z nim czujesz się znacznie gorzej niż jeszcze kilka godzin wcześniej, ale i po sposobie, w jaki powoduje u ciebie gorsze samopoczucie, doprowadza do zmęczenia, irytacji. Dr Albert J. Bernstein, psycholog kliniczny, podzielił te osoby na 5 grup:

1. Wampir - aktor

W przypadku tego rodzaju wampirów energetycznych prawie zawsze to, co widzisz nie jest tym, co otrzymasz. Zrobią wszystko, by zdobyć akceptację i uznanie, oprócz dotrzymania złożonych przez siebie obietnic. Tak bardzo im zależy na przedstawieniu siebie w dobrym świetle, że ukryją każdą część siebie, która mogłaby być przyczyną ich potępienia: chowają gniew, nie mówią co swojej seksualności, innym przypisują swoje wady. Te osoby nigdy się nie denerwują, za to łatwo ukazują swoją pogardę wobec innych. W tym typie wampira energetycznego znajdują się np. stereotypowe starsze panie, które każdej niedzieli wędrują do kościoła, ale są też pierwsze, by "rzucić kamieniem" w bliźniego.

2. Wampir - aspołeczny hedonista

Nazywa się tak nie dlatego, że nie lubi imprezować czy przebywać z innymi ludźmi, ale z powodu braku poważania dla norm społecznych. Wampir energetyczny będący aspołecznym hedonistą uwielbia wielkie wyjścia, często sięga po używki, wikła się w przygody na jedną noc. Nienawidzi, gdy nic się nie dzieje. Ludzi wokół siebie zamęcza natychmiastowymi relacjami z tego, co u niego słychać, w żadnym stopniu nie interesując się, co ta druga osoba ma do powiedzenia. Kłamie, oszukuje, plotkuje, byle tylko utrzymać umysł w stanie ciągłego napięcia. Nie liczy się z konsekwencjami swoich czynów i słów, jakie mogą dotknąć osoby trzecie.

Czytaj też: Osobowość histrioniczna, czyli potrzeba bycia w centrum uwagi

3. Wampir - narcyz

Jak twierdzi dr Bernstein, narcyzi mają ogromne ego i malutkie sumienie. Zazwyczaj są wampirami nieświadomymi - nie próbują intencjonalnie zranić innych ludzi, oni w swoich działaniach "po prostu" nie biorą ich pod uwagę.  Chyba że akurat czegoś od nich chcą. Gdy to w końcu otrzymają, nie ma co liczyć na usłyszenie od nich podziękowania. Narcyzi obwiniają innych za swoje niepowodzenia, za to, że nie mogą w pełni wykorzystać swojego geniuszu. W typie wampira energetycznego - narcyza znajdują się ci wszyscy wujkowie, którzy przez lata, z nie swojej winy oczywiście, nie potrafią utrzymać pracy. 

4. Wampir obsesyjno-kompulsyjny

To tzw. szczególarze, perfekcjoniści. Potrafią dostrzec najmniejszą drobnostkę, ale nie widzą całości z tych drobnostek zbudowanej. Nie akceptują nikogo, kto nie jest tak dokładny jak oni (w ich mniemaniu niemal nikt do takiego poziomu nie dorasta). Typ obsesyjno-kompulsyjny ma zawsze rację i czuje się usatysfakcjonowany, gdy inni wokół się denerwują, stresują. To maniacy kontroli, chcący nad wszystkim i wszystkimi zapanować. W tym typie wampira energetycznego znajduje się zarówno despotyczny rodzic, jak i dopuszczający się mobbingu w pracy szef.

5. Wampir paranoidalny

To wizjoner, który poszukuje Prawdy - widzi rzeczy, których inni nie dostrzegają. Pytanie tylko, czy te rzeczy naprawdę istnieją. Wampir paranoidalny jest bardzo pewny siebie i swoich wierzeń, a jednocześnie pełen nieufności wobec innych ludzi, ich poglądów. Kierują nim uprzedzenia, wszędzie węszy spisek. Do tego typu wampirów należą osoby wierzące w różne dziwne zasłyszane teorie, ale także np. zazdrośni partnerzy.

Czytaj też: Choleryk w związku - jak z nim żyć?

Jak się bronić przed wampirem energetycznym?

1. Obrona przed wampirem - aktorem

W przypadku wampira - aktora najlepszym sposobem jest niedołączanie do "dramy", którą odgrywa - lepiej pozostać obserwatorem niż dołączyć do obsady w jego spektaklu. Aktor lubi, gdy się dzieje, nawet, a zwłaszcza wtedy, gdy komuś innemu dzieje się źle - wypytuje, zamęcza nieszczęśnika - najlepiej w ogóle nie wchodzić z nim w głębszą relację, nie dawać się wciągnąć w zwierzenia. Odpowiadać krótkimi zdaniami, oszczędnie dawkować informacje. Czasem, niestety, dla tzw. świętego spokoju lepiej pochwalić wampira za coś, bo on tego bardzo oczekuje, a przy okazji przestanie nas zamęczać.

2. Obrona przed wampirem - aspołecznym hedonistą

Antyspołeczny hedonista tylko czyha, by zalać się, często nieprawdziwymi, informacjami na swój temat. Dlatego w jego pobliżu ani na chwilę nie można stracić czujności. Najlepiej uważnie go słuchać i nie dać się nabrać na przyklejony do twarzy uśmiech i przyrzekanie, że "to nie plotka, a w 100% prawda". Aspołeczny hedonista lubi wplątywać innych w swoją intrygę, jakiś podstęp. W takich przypadkach należy już stanowczo odmówić.

W przypadku niektórych wampirów energetycznych jedynym sposobem na pomoc sobie jest zerwanie z nim kontaktu.

3. Obrona przed wampirem - narcyzem

Najlepszą obroną przed narcyzem jest komunikowanie mu wprost, spokojnym, a nie pełnym emocji głosem, że jego zachowanie, słowa mogły nas zranić lub odczuwamy je jako krzywdzące. Ten, w zapatrzeniu w siebie, mógł nawet tego nie zauważyć...Jeśli jesteś z narcyzem w związku postaraj się podkreślić, że praca nad nim należy do was obojga, a cała wina za nieporozumienia nie leży po twojej stronie.

4. Obrona przed wampirem obsesyjno-kompulsyjnym

Życie z osobą, która chce stale kontrolować innych nie należy do najłatwiejszych. Niestety, im częściej poddajemy się dominacji partnera, tym na więcej próbuje on sobie pozwalać. Osoba w związku z wampirem obsesyjno-kompulsyjnym zaczyna czuć się stłamszona, a poczucie niedoceniania, braku przestrzeni dla siebie kumuluje w środku i nierzadko w końcu wybucha. Znacznie lepiej więc powiedzieć partnerowi o swoich odczuciach wcześniej - im mniejsza zgoda na jego dominację, tym rzadsze próby kontroli ze strony wampira.

Należy wyraźnie stawiać mu granice - nie mówić: "zgadzam się to zrobić wbrew mojej woli, tylko dla ciebie". Prowadzi to tylko do poczucia mniejszej wartości u osoby, która wypowiada te słowa, a u wampira wzmacnia poczucie kontroli.

5. Obrona przed wampirem paranoidalnym

Najlepszą obroną przed wampirem paranoidalnym jest niewchodzenie z nim w jakiekolwiek dyskusje dotyczące kwestii światopoglądowych. Na pewno będzie się starał narzucić swój punkt widzenia i wypunktować błędy w tym przez nas wyznawanym. Jednocześnie żadne prezentowane mu argumenty do niego nie dotrą. Obróci je zapewne przeciwko osobom je formułującym. Wszelkie próby dyskusji najlepiej więc ucinać w zarodku i kierować rozmową na bezpieczne tematy.

Czytaj też: Jak żyć z wiecznym malkontentem?

Czy masz do czynienia z wampirem energetycznym?
Pytanie 1 z 10
Czy w trakcie spotkań z tą osobą odczuwasz smutek, zmęczenie, czujesz się przytłoczony i "wyssany" z energii?