Kryzys w małżeństwie. Partner się wyprowadził [Porada eksperta]

2014-01-17 13:13

Witam. Jesteśmy 7 lat po ślubie, mamy dwoje dzieci - Julkę 5 lat i 2,5 miesięczną Kornelię. Odkąd przyjechałam z dzieckiem ze szpitala mój mąż zaczął unikać ze mną i z dziećmi kontaktu, szczególnie z najmłodszą. Zaczął znikać z domu i spędzać czas z kolegami na imprezach. Zaczął kłamać. Trzy tygodnie temu wyprowadził się z domu mówiąc, że musi przemyśleć parę spraw. Zaczął mnie ignorować, przestał się interesować dziećmi. Przyjeżdża czasami, ale gdy tylko otrzymuje sms lub telefon wychodzi z domu w złości. Na początku tej sytuacji raz mnie zupełnie ignorował, raz przyjeżdżał i zachowywał się tak jakby nic się nie stało. Mówił że nie wie czego chce. Miotają nim skrajne uczucia. Jest miły, szuka kontaktu, doszło też miedzy nami do zbliżenia, a gdy jest poza domem następuje zwrot o 180 stopni - wtedy mówi że mnie nie kocha, że nie chce ze mną być. Negatywne uczucia nasiliły się gdy wyszły na jaw jego kłamstwa. Urwał kontakty z kolegami z pracy, rodzicami. Okazało się, że mieszka z kolegą, który też zostawił swoją żonę i dwójkę dzieci. Co mogę zrobić, żeby uratować swoje małżeństwo i rodzinę? Czy w ogóle można coś zrobić? On unika szczerej rozmowy ze mną.

Porada psychoterapeuty
Autor: Getty Images

Szanowna Pani,

z tego co Pani pisze, mąż ma trudności z przystosowaniem się do nowej sytuacji - narodzin drugiej córeczki.

Często nawet pozytywna zmiana, taka jak ślub czy przyjście na świat nowego członka rodziny, może generować dużo napięcia. Rozumiem, że takie zachowanie męża powoduje w Pani lęk, niepokój i bezsilność.

Zachęcam do rozmowy z mężem, choć wiem, że jest to trudne oraz do kontaktu z psychologiem, który może udzielić Pani wsparcia psychologicznego. Warto także, by udali się Państwo na konsultację małżeńską lub na warsztaty komunikacji czy nauki dialogu małżeńskiego.

Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta