Znajomy ma problemy psychiczne. Jak mu pomóc? [Porada eksperta]

2014-01-08 14:52

Mam znajomego, który prawdopodobnie ma chorobę psychiczną. Podobno cierpi na padaczkę, ale odstawił leki dawno temu. Poza tym mam wrażenie, że nie jest poczytalny, bo np. jednocześnie spotykał się z trzema kobietami, notorycznie kłamał. Ja rozumiem, że można być po prostu chamem, ale to już naprawdę za daleko się posuwa. Podobno cierpi też na jakąś chorobę sercową, ale to jest informacja od niego, więc nie wiem, czy mam to traktować poważnie. Bardzo często ulega on "wypadkom", pije sporo alkoholu, jego rodzice są alkoholikami, więc zastanawiam się, czy to nie jest przypadkiem jakaś choroba genetyczna, spowodowana zażywaniem alkoholu przez jego matkę w trakcie ciąży. Poza tym przebywał on jakiś czas w domu dziecka, kilka lat temu był świadkiem śmierci swojej dziewczyny, co doprowadziło do tego, że przebywał w szpitalu psychiatrycznym i był uzależniony od leków. Może to traumatyczne doświadczenie spowodowało jego problemy z psychiką. Jak mogę mu pomóc?

Porada psychoterapeuty
Autor: Getty Images

Szanowna Pani, Rozumiem, że przejawia Pani troskę i zainteresowanie losem swojego kolegi. Pisze Pani o wielu wydarzeniach, trudno jednak jednoznacznie z tego opisu wskazać, co byłoby najlepsze dla Pani kolegi. Warto, by udał się na wizytę do lekarza psychiatry, który postawiłby diagnozę.

Nie jestem jednak pewna, czy jest on tym zainteresowany, dlatego też jedyne co może Pani zrobić, to zachęcić go do tego i przedstawić namiary na konkretnego specjalistę, jednak decyzja pozostaje cały czas po stronie kolegi. Często czasem sama obecność drugiej osoby jest już dużym wsparciem. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta