Jak poradzić sobie z lękami w ciąży? [Porada eksperta]

2016-10-05 0:55
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Jestem w ciąży, bardzo się cieszyłam, gdy w nią zaszłam, cieszyłam się, że będę mamą. Od razu powiedziałam o tym mężowi, również się ucieszył, mimo że nie planowaliśmy na razie mieć dziecka. Pewnego dnia dopadły mnie lęki, które trwają cały czas, i nie potrafię już się cieszyć z tego dziecka. Zaczęłam sobie wmawiać, że skoro tak po prostu udało się nam zajść w ciążę bez starań, to może ja gdzieś się podtarłam brudnym od spermy papierem bądź na nim usiadłam. Ostatnio się to nasiliło, ponieważ przypomniało mi się, że jeżdżąc do rodziców, musiałam spać w łóżku z moim bratem, bo nie ma dodatkowego łózka. Mają małe mieszkanie. Brat jest w okresie dojrzewania, zaczęłam się bać, że może przez sen miał niekontrolowany wytrysk w moje miejsca intymne, ponieważ chłopcy w tym wieku mają takie wytryski. Nie radzę sobie już z tym wszystkim, a nie mam z kim o tym porozmawiać, ponieważ się wstydzę.

Masz typowe lęki, jakie miewają kobiety w ciąży. Spokojnie pomyśl o tym, czy mieliście z mężem normalne, naturalne współżycie seksualne? Większość ciąż jest wynikiem normalnego, naturalnego współżycia - większość kobiet zachodzi w ciążę "tak po prostu, bez starań". Więc bądź spokojna. Raczej trudno mieć w zasięgu ręki papier "brudny od spermy", a już fantazja o polucji brata (niekontrolowany wytrysk) jest kompletna fantazją. Jak wiesz, plemniki nie mają nóżek, więc nie wędrują sobie po prześcieradle, a zapewne nie spałaś nago pod dojrzewającym bratem, który musiałby mieć wytrysk wprost na Twoje "miejsca intymne". Nie wstydź się porozmawiać o tym z psychologiem albo seksuologiem - masz normalne lęki, jakie często towarzyszą ciąży.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.