Dziewięciolatka masturbuje się [Porada eksperta]

2016-05-09 9:49

Moja 9-letnia córka lubi się masturbować, do tego używa np. nieotwartych tamponów, ołówka itd. Nie wiem, co mam zrobić, żeby ją tego oduczyć, przecież może sobie zrobić krzywdę, a na słowo "ginekolog" robi się cała czerwona.

Porada psychologa - trenera rozwoju osobistego
Autor: Getty Images

Z przesłanych informacji nie wiadomo, w jakich okolicznościach córka wykonuje te czynności, od jak dawna to robi oraz z jakimi problemami mierzy się w życiu rodzinnym, szkolnym, relacjach z rówieśnikami.

W tym wieku zachowanie to nie jest raczej zgodne z normami rozwojowymi, może świadczyć np. o nadmiernym napięciu psychicznym, z jakim boryka się dziecko i jest to sposób rozładowywania go. W chwili obecnej koniecznie proszę się zgłosić (najpierw sami opiekunowie) do psychologa, psychologa seksuologa. Na takich spotkaniach powinni Państwo usłyszeć wskazówki do pracy i omówić ewentualną potrzebę spotkania z dzieckiem. Nie należy z dziecka szydzić, zawstydzać, straszyć ginekologiem, ale trzeba bezpiecznie informować o niebezpieczeństwie zagrożenia zdrowia, uszkodzenia ciała przez przedmioty, być blisko dziecka – jego problemów i trosk, edukować ,szukać innych sposobów radzenia sobie z nadmiernym napięciem psychicznym, np. rozmowa, działania twórcze, ćwiczenia relaksacyjne, rozwijanie zainteresowań. Jeszcze raz proszę, by pilnie zgłosili się Państwo do specjalisty po wskazania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta