Masturbacja nastolatka w okresie dojrzewania [Porada eksperta]

2016-05-21 22:06

Kiedy miałam 8 lat, a kuzyn 9, bawiliśmy się w skakanie na łóżko i usiadłam na jego kolana, a on skakał i czułam jego penisa. Było to przyjemne i od tamtego czasu uwielbiam się masturbować, zawsze robię to w nocy albo jak oglądam w internecie zdjęcia pochwy. Chcę się tego oduczyć, ale nie wiem jak, a ginekolog się boję, bo podobno bada przez odbyt. Mam 13 lat.

Porada psychologa - trenera rozwoju osobistego
Autor: Getty Images

Masturbacja w wieku dojrzewania jest zachowaniem rozwojowym, tzn. że w twoim wieku może się zdarzać i nie jest niczym złym, jeśli: nie jest ona bardzo częstym zachowaniem i rezygnujesz z innych aktywności, jeśli nie obniża ona twojego dobrostanu psychicznego (nie wywołuje złego samopoczucia), nie utrudnia relacji z ludźmi; nie sprawia, że nie możesz się koncentrować na bieżących sprawach czy wreszcie nie jest przymusem rozładowania przeżywanych emocji, trudnych sytuacji czy konfliktów - nie powinnaś się przejmować.

Niepokojące może być również to, gdy te czynności, które wykonujesz, będą niebezpieczne dla zdrowia (skaleczenia, przedmioty które mogą pozostać w pochwie). Możesz poprosić mamę, by poszła z tobą do psychologa, by porozmawiać o tym, co cię niepokoi. Ważne jest również to, żebyś nie oglądała w internecie, telewizji itd. treści, które nie są przeznaczone dla osób poniżej 18. roku życia, treści te mogą być przyczyną nadmiernego napięcia psychicznego, z którym w taki sposób sobie radzisz – ze względu na to, że nie są one przeznaczone dla 13-latki, ze względu na brak dojrzałości, doświadczeń życiowych, gotowości, odpowiedniego dystansu do nich.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta