Selfie: co to znaczy? Dlaczego robimy selfie i jak najlepiej zrobić selfie?

2018-10-30 11:42

Selfie to zdjęcie, zazwyczaj twarzy wykonane samodzielnie za pomocą telefonu. Fotografie tego typu stały się tak popularne, że na rynek weszły specjalne kije do selfie - selfie sticki, ułatwiające ich wykonanie. Selfie to największy trend także wśród znanych aktorów, piosenkarek, piłkarzy, polityków itp. Praktycznie w każdej warstwie społecznej, niezależnie od wykształcenia lub miejsca pracy konkretnej osoby ludzie wykonują selfie. Specjaliści doszukują się psychologicznych przyczyn tej mody. Sprawdź, jak robienie selfie wpływa na nasze samopoczucie i jak prawidłowo wykonać takie zdjęcie.

Selfie: co to znaczy? Dlaczego robimy selfie i jak najlepiej zrobić selfie?
Autor: thinkstockphotos.com Jednym z najpopularniejszych rodzajów selfie są zdjęcia z podróży.

Spis treści

  1. Selfie - co to znaczy?
  2. Selfie – rodzaje
  3. Selfie - dlaczego je sobie robimy?
  4. Selfie - czy bywa przyczyną zaburzeń?
  5. Zabójcze selfie
  6. Selfie - jak najlepiej (i bezpiecznie) je sobie zrobić?
  7. Selfitis to zaburzenie psychiczne
  8. Ryzykują wiele, by zrobić selfie

Selfie - co to znaczy?

Selfie to rodzaj autoportretu w formie fotografii, wykonywanego najczęściej telefonem, tabletem lub aparatem cyfrowym. Selfie przedstawia zazwyczaj wyłącznie twarz. Nieodłącznie związane jest z social mediami (Facebookiem, Twitterem, Instagramem), ponieważ to tam najczęściej jest publikowane. Era zdjęć zapisywanych na kliszy i wywoływanych u fotografa przeminęła. Wyparł ją błyskawiczny rozwój technologii.

Magazyn Time w grudniu 2012 roku opublikował informację, że selfie znalazło się wśród 10 najpopularniejszych słów ostatnich miesięcy. W listopadzie 2013 roku stało się ono tak powszechne, że trafiło do internetowego zbioru wyrazów Oxford English Dictonary, a następnie zostało ogłoszone przez jego wydawców mianem słowa roku.

Czytaj też: Tinder - jak działa ta aplikacja?

Selfie – rodzaje

Selfie stało się tak popularne, przede wszystkim na Instagramie, że dziś możemy już wyróżnić kilka jego rodzajów. Są to m.in.:

  • nailfie – zdjęcie z pomalowanymi paznokciami (żelowymi, hybrydowymi);
  • yummytummy – zdjęcie z wysportowanym brzuchem, ewentualnie zdrowym jedzeniem;
  • iwokeuplikethis – zdjęcie bez makijażu i ułożonej fryzury, tuż po przebudzeniu;
  • selfie after sex – zdjęcie wykonane (teoretycznie) zaraz po współżyciu z partnerem/ partnerką;
  • airmax selfie – zdjęcie, w którego centrum są modne buty;
  • yogaselfie – zdjęcie wykonane w trakcie zajęć jogi;
  • belfie – zdjęcie ukierunkowane na uwydatnienie wyrzeźbionych pośladków;
  • dogselfie – zdjęcie razem ze swoim pupilem, psem.

Czytaj też: Kim są millenialsi i co wyróżnia to pokolenie?

    Określenia "selfie" po raz pierwszy użyto w 2012 roku - zrobił to użytkownik jednej z australijskich stron internetowych, opisując swoje zdjęcie.

    Selfie - dlaczego je sobie robimy?

    Selfie to przede wszystkim forma tzw. zdjęcia na szybko, które uchwyci chwilę. Ten sam cel przyświeca także wielu tradycyjnym zdjęciom. Jednak do selfie, np. nie trzeba fatygować osób trzecich. Wystarczy, że masz przy sobie telefon. Włączysz aparat, wyciągasz rękę i gotowe. Masz zdjęcie swojej twarzy lub ze znajomymi, uwiecznione w jakimś ciekawym dla miejscu.

    Ten rodzaj zdjęć pozwala na wielokrotne powtarzanie ujęcia aż do momentu, w którym efekt będzie zadowalający. Moda na selfie przyczyniła się do powstania pytania o jego tak dużą popularność - dlaczego tak chętnie sami robimy sobie zdjęcia?

    1. Manipulowanie wizerunkiem

    Ludzie robią sobie selfie na przykład dlatego, że jest to jedna z metod manipulowania wizerunkiem. Wpływa na to odpowiednie ustawienie osoby (samo)fotografowanej, światło i makijaż. Dodatkowo filtry, które pozwalają zmieniać kolory fotografii ułatwiają wykonanie zdjęcia, przedstawiającego zupełnie inny wizerunek człowieka, niż ten prezentowany przez niego w realnym świecie.

    Brytyjski raport OnePoll z kwietnia 2015 roku wykazuje, że kobiety w wieku od 16 do 25 lat spędzają 5 godzin tygodniowo na robieniu selfie.

    2. Chęć pokazania się

    Ponadto, niektóre osoby mają wzmożoną potrzebę ukazywania swojego wizerunku w internecie i dzielenia się niemal każdą chwilą ze swojego życia: tym, co robiły rano, co zjadły na obiad, gdzie udały się na kolację, w podróż. Interakcja z innymi użytkownikami jest im mniej potrzebna niż samo pokazanie się.

    Czytaj też: FOMO - sprawdź, czy jesteś uzależniony od internetu

    3. Zachęcenie do wsparcia danej idei i "zarażanie" pasją

    Inni wykorzystują selfie, by opowiedzieć o ważnym problemie - zarówno swoim, jak i tym o większej skali, np. chcą zachęcić do walki o prawa zwierząt, zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia czy zwiększyć wiedzę innych użytkowników na temat konkretnej choroby.

    Użytkownicy mediów społecznościowych używają selfie także do podzielenia się swoją pasją, np. podróżowaniem, zamiłowaniem do czytania, gotowania, mody, szycia, motoryzacji czy wielu innych.

    4. Sposób zarobku

    Selfie jest również sposobem na zarabianie pieniędzy - influencerzy, czyli pewnego rodzaju celebryci w social mediach, którzy mają wielu obserwatorów i moc wpływania na ich wybory w kwestii zakupów, często publikują selfie, za publikację których zapłaciła im dana marka. Np. pozują z produktem konkretnej firmy.

    Selfie - czy bywa przyczyną zaburzeń?

    Selfie może być jedną z oznak:

    • narcyzmu;
    • samouwielbienia;
    • zawyżonej samooceny.

    Każdy, kto kocha swoje odbicie w lustrze chce je uwiecznić. Czasami robi to tak często, że czynność ta staje się jednym z elementów jego życia codziennego. W rezultacie ten nawyk może stać się uzależnieniem.

    U osoby oglądającej selfie innych ludzi fakt ich "podglądania" może wpłynąć na obniżenie poczucia własnej wartości, na ich niższą samoocenę. Stałe oglądanie selfie obcych osób na Instagramie lub Facebooku może wpędzić w kompleksy.

    Ponadto, chęć wykonania sobie ładnego zdjęcia może doprowadzić do obsesji na punkcie wyglądu. Dotyczy to ludzi, którzy na bieżąco dzielą się ze światem wydarzeniami ze swojego życia, ale nie satysfakcjonuje ich np. liczba polubień lub komentarzy, jakie inni użytkownicy pozostawiają pod ich zdjęciami.

    Potwierdzają to badania przeprowadzone przez profesorów na amerykańskich uniwersytetach: University of Strathclyde, Ohio University i University of Iowa. Badania te dowodzą też, że osoby bardzo pewne siebie na portalach nie dzielą się tak dużą ilością informacji ze swojego życia prywatnego na portalach społecznościowych, jak ci uzależnieni od robienia selfie.

    Czytaj też: Sexting, czyli wysyłanie gorących SMS-ów

    Warto wiedzieć

    Zabójcze selfie

    Z raportu firmy badawczej PreCog wynika, że w latach 2014-2016 podczas robienia selfie życie straciło127 osób. Np. Polska turystka w Sewilli spadła z mostu, ponieważ chciała mieć piękne zdjęcie.

    W maju 2015 roku pilot cessny, Amripal Singh stracił kontrolę nad samolotem i doprowadził do katastrofy lotniczej, zabijając siebie i pasażerów na skutek oślepienia siebie lampą błyskową.

    Takich przykładów jest mnóstwo. Ludzie są atakowani przez niebezpieczne zwierzęta, spadają z wysokości, ranią się amunicją itp. tylko po to, aby zrobić sobie taką fotografię. Pewien amerykański nastolatek targnął się na życie, gdy przez miesiąc nie mógł zrobić sobie selfie, które by go usatysfakcjonowało.

    Selfie - jak najlepiej (i bezpiecznie) je sobie zrobić?

    1. Pamiętaj, że robiąc selfie (nawet takie, którym chcesz zaskoczyć innych) przede wszystkim zadbaj o swoje zdrowie i życie. Ustaw się w miejscu, w którym masz pewność, że nie grozi ci żadne niebezpieczeństwo!

    2. Perspektywa - pamiętaj, aby unikać robienia selfie od dołu. Ta perspektywa zawsze niekorzystnie wpływa na wygląd twarzy. Zazwyczaj człowiek wydaje się wtedy dużo grubszy, a dodatkowo u osób mających parę kilogramów więcej, np. uwydatnia się obfity podbródek.

    Najlepiej, jeśli ustawisz telefon na wysokości wzroku, aby na zdjęciu możliwie najbardziej naturalnie wyszła twarz, która ma być centralnym jego punktem.

    3. Tło - nie rób zwykłego selfie, lecz znajdź interesujące tło do wykonania fotografii. Poza twarzą ładny krajobraz lub ciekawa architektura zdecydowanie podniosą walory artystyczne twojego zdjęcia.

    4. Odpowiedni profil - sprawdź, który profil twarzy masz bardziej fotogeniczny. Zazwyczaj z jednej strony człowiek prezentuje się korzystniej. Skoro selfie to zdjęcie, które przedstawia przede wszystkim twarz- postaraj się, aby uchwycić ją z jak najlepszej strony.

    5. Makijaż - Nie nakładaj zbyt dużej ilość makijażu. Każda kobieta może delikatnie podkreślić nim swoje atuty. Jeżeli natomiast będzie on zbyt intensywny/przesadzony lub nieadekwatny do okazji (np. mocny wieczorowy makijaż na poranny bieg po parku) to selfie może wydać się komiczne, a dodatkowo uwypuklić twoje niedoskonałości i narazić cię na falę krytyki.

    6. Filtry - po zrobieniu selfie, aby wyglądało ono jeszcze lepiej, możesz w smartfonie dopasować odpowiedni filtr, który zmieni kolory, nasycenie lub światło na zdjęciu. To dobry sposób, aby wprowadzić odrobinę zabawy w robieniu zwyczajnych fotografii.

    7. Selfie stick - jeśli planujesz wyjechać gdzieś sam/sama, zaopatrz w selfie sticka, czyli kij do selfie. Nie zawsze za pomocą wyciągniętej ręki możesz uchwycić wszystko, co byś chciał. Dzięki temu gadżetowi na zdjęciu będzie nie tylko twoja twarz, ale także zabytki i widoki.

    Czytaj też: Przyczyny uzależnień behawioralnych

    Warto wiedzieć

    Selfitis to zaburzenie psychiczne

    W 2014 roku ukazał się fake news (nieprawdziwa informacja) o tym, że Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne uznało zbyt częste robienie selfie za zaburzenie psychiczne, które ma nawet swoją nazwę - selfitis. Alarm okazał się fałszywy, amerykańscy naukowcy nic takiego nie stwierdzili, ale zmotywowało to innych do działania.

    Pod koniec 2017 roku w "International Journal of Mental Health and Addiction" opublikowano artykuł przedstawiający wyniki badań naukowców z Indii i Anglii1. W badaniach wzięło udział 225 indyjskich studentów, którzy w większości rzeczywiście okazali się uzależnieni od robienia selfie. Zostali podzieleni na trzy kategorie użytkowników telefonów robiących selfie: chronicznych, ostrych i granicznych.

    Okazało się, że, wbrew często powtarzanej opinii, to mężczyźni są bardziej uzależnieni od tej czynności - selfitis stwierdzono u 57% z nich i 42% kobiet, 34% kobiet i mężczyzn miało objawy graniczne, a 40% panów i 25% pań - chroniczne.

    Źródło:

    1. Badanie dostępne na stronie: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11469-017-9844-x

    Ryzykują wiele, by zrobić selfie

    Dwóch tureckich wspinaczy postanowiło zrobić sobie selfie na szczycie 240-metrowego dźwigu.

    Źródło: x-news.pl

    QUIZ. Sprawdź, czy jesteś uzależniony od smartfonu?
    Pytanie 1 z 15
    Czy korzystasz ze smartfonu, kierując pojazdem?