Moja córeczka nie chce dzielić się zabawkami [Porada eksperta]

2013-02-05 13:55

Moja córeczka uważa, że zabawki, które jej kupuje są tylko dla niej. Ma 2,5 roku i nie lubi jak jakieś dzieci do nas przychodzą i chcą się bawić jej zabawkami. Wyrywa i mówi, że to jej. Czy to taki wiek? Jak na to reagować i jak tłumaczyć? Czy jest za mała, by rozumieć, że źle robi?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Nie ma powodu do niepokoju o przyszłość. To częste reakcje u maluchów. Dzielenia się zabawkami uczymy się w kontaktach z rówieśnikami. Gdy córeczka spotka dzieci, które mają inne niż ona zabawki i wspólnie się bawią, będzie chciała włączyć się do zabawy. A wówczas szybko nauczy się pożyczania. Stwórz jej do tego warunki. Zapraszaj gości z własnymi zabawkami. Cudza zabawka zawsze rodzi ciekawość. Pójdź na plac zabaw, gdzie spotka inne maluchy. Równocześnie zachęcaj dziecko do dzielenia się z kolegami, zapewniaj że nikt jej zabawki na zawsze nie zabierze. Jednakże mała najszybciej nauczy się poprzez obserwację, naśladownictwo i własne doświadczenie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza