Wegetarianie cieszą się lepszym zdrowiem niż osoby jedzące mięso

Wegetarianie są zdrowsi od tych osób, które nie mogą się obejść w diecie bez mięsa. Badania pokazują, że mają oni „zdrowszy profil biomarkerów”. O tych najnowszych doniesieniach naukowych poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Otyłością (ECO).

Temu zagadnieniu przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu Glasgow na wyspach brytyjskich. Zebrali oni dane medyczne od 177 tys. zdrowych uczestników w wieku 37-73 lat i przeprowadzili ich szczegółową analizę w celu sprawdzenia, czy wybór diety może mieć wpływ na poziom biomarkerów (ang. biological markers). W tej grupie znalazło się ponad 4 tys. uczestników stroniących od czerwonego mięsa, drobiu i ryb. Przed badaniem każdy z nich złożył deklarację, że nie wprowadził radykalnych zmian do swojego jadłospisu w ciągu ostatnich pięciu lat.

Zespół naukowców przyjrzał się dokładnie 19 biomarkerom tzw. obiektywnie mierzalnym wskaźnikom biologicznym (tj. substancja, właściwość fizjologiczna czy gen), dzięki którym można stwierdzić obecność stanu chorobowego. Badacze analizowali surowicę krwi i moczu w poszukiwaniu biomarkerów związanych z cukrzycą, chorobami układu krwionośnego, nowotworami, pracą wątroby, nerek oraz stanem kości i stawów. Uwzględnili także wpływowe czynniki, takie jak: wiek, płeć, wykształcenie, pochodzenie etniczne, otyłość, palenie tytoniu oraz spożywane alkoholu.

Jak wegetarianizm wpływa na zdrowie?

Okazało się, że w porównaniu z osobami jedzącymi mięso, wegetarianie mają znacznie niższy poziom 13 biomarkerów, w tym:

  • cholesterolu całkowitego,
  • cholesterolu frakcji lipoprotein o niskiej gęstości (LDL tzw. „zły cholesterol”),
  • apolipoproteiny A i apolipoproteiny B – wskaźników oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych,
  • gamma-glutamylotransferaza (GGTP) i aminotransferazy alaninowej (AST) – wskaźników funkcji wątroby,
  • insulinopodobnegp czynnika wzrostu IGF-1 (hormonu, który między innymi przyspiesza wzrost i podział komórek nowotworowych),
  • kwasu moczowegoego (jeśli odkłada się w stawach, to może powodować dnę moczanową, a kamicę w układzie moczowym),
  • białka całkowitego,
  • kreatyninyy informującej o sprawności pracy nerek.

Badanie wykazało, że wegetarianie mają też niższy poziom trzech dobroczynnych biomarkerów: cholesterolu frakcji lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL tzw. „dobrego cholesterolu”), witaminy D i wapnia. Oprócz tego mieli oni podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi oraz cystatyny-C wskazującej na spadek filtracji kłębuszkowej w nerkach. Natomiast rodzaj diety nie miał wpływu na poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c, białka C-reaktywnego (CRP) oraz aminotransferazy asparaginianowej (AST).

Poniżej dalsza część artykułu. 

Dla kogo wegetarianizm?

Dieta wegetariańska kontra zdrowie

Nad przebiegiem badania czuwał dr Carlos Celis-Morales z Uniwersytetu w Glasgow, który podkreślił, że „wyniki tych badań dają do myślenia”. Jak wyjaśnił, wegetarianie zrezygnowali z czerwonego mięsa (zwiększającego ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego) na rzecz warzyw, owoców i orzechów, które dostarczają im błonnika oraz wielu innych wartościowych składników odżywczych. Według dr Carlosa Celisa-Moralesa różnice w odżywianiu pozwalają wyjaśnić, dlaczego wegetarianie mają niższe poziomy biomarkerów związanych z różnymi chorobami i mogą cieszyć się lepszym stanem zdrowia.

Wyniki badań naukowcy przedstawili na Europejskim Kongresie ds. Otyłości (ang. European Congress on Obesity). Zaznaczyli, że przeprowadzona analiza może mieć jednak pewne ograniczenia, np. jedynie raz określono biomarkery każdego uczestnika, a przecież na ich poziom mogą mieć wpływ inne czynniki niezależne od diety. Poza tym podzielono badanych na dwie grupy: wegetarian i mięsożerców na podstawie złożonych deklaracji uczestników, co zdaniem badaczy, nie jest do końca miarodajnym wskaźnikiem.

Źródło: The European Association for the Study of Obesity

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE