Koronawirus: mycie włosów to też profilaktyka

2020-03-16 10:26 Katarzyna Hubicz

Mycie rąk, dezynfekcja przedmiotów czy unikanie ludzi to za mało: zdaniem trychologów jednym z istotnych elementów profilaktyki jest również codzienne mycie włosów.

Posłuchaj dlaczego mycie włosów to także profilaktyka koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Koronawirus z Chin przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Łatwo go przenieść na swoich dłoniach, dlatego eksperci zalecają, by dbać przede wszystkim o to, by skóra rąk pozostała czysta: często je myć i przecierać płynem antyseptycznym.

Tymczasem, jak podkreślają trycholodzy, koronawirus może być również obecny na włosach, na których osadza się wraz z kropelkami śliny. Właśnie dlatego każdego dnia – po powrocie do domu lub przed pójściem spać - należy również umyć głowę.

Jak prawidłowo myć włosy?

Teoretycznie mycie włosów wydaje się być mało skomplikowane. W praktyce jednak wiele osób robi to niewłaściwie. Przed każdym myciem włosy trzeba dokładnie rozczesać, bo dzięki temu po umyciu nie będą się plątać i łamać. Woda powinna być ciepła – zarówno chłodna, jak i zbyt ciepła może podrażniać skórę głowy i niszczyć łodygę włosa, a także pobudzać pracę gruczołów łojowych.

Myjąc, delikatnie masuj skórę opuszkami palców w kierunku od czoła do karku – w ten sposób unikniesz zbyt silnej stymulacji gruczołów łojowych, a więc włosy dłużej pozostaną świeże. Włosy należy myć dwukrotnie: mycie wstępne rozluźni cząsteczki brudu, zaś mycie zasadnicze dokładnie oczyści skórę i łodygi włosa, a także wprowadzi w głąb włosów substancje pielęgnacyjne z szamponu. Potem starannie spłucz szampon (bo inaczej może podrażnić skórę głowy).

- Obmywanie włosów to nie tylko dbanie o higienę, ale również zabieg pielęgnacyjny dlatego tak istotne jest aby wykonywać go prawidłowo - podkreśla Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. - Dwukrotne nakładanie szamponu jest kluczowe jeśli chcemy dobrze oczyścić głowę, tylko wtedy jesteśmy w stanie usunąć z włosów wszystkie zanieczyszczenia. Rozpoznać, że włosy są już czyste możemy, kiedy zacznie pojawiać się na głowie puszysta piana podczas masowania. – dodaje ekspertka.

Nie chodź spać z mokrą głową

Po myciu delikatnie odsącz włosy z wody. Lepiej unikać mocnego pocierania ich ręcznikiem: w ten sposób łatwo je uszkodzić. - Bardzo ważne jest również, aby pamiętać o wysuszeniu włosów przed pójściem spać - dodaje Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

- Mokre włosy są dużo bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. W trakcie spania nasze włosy ocierają się o pościel i mogą szybciej się łamać. Niewskazane jest również związywanie włosów, ponieważ narażamy je wówczas na mocny ucisk i osłabienie mieszków włosów. Najlepiej jest umyć głowę, dobrze wysuszyć i położyć się spać w rozpuszczonych włosach. – podkreśla ekspertka.

Lekarze ostrzegają! Nosisz brodę? Maseczka nie zatrzyma koronawirusa!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Więcej o wirusie z Chin

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE