Kim jest trycholog? Kiedy udać się do trychologa?

2021-09-24 6:55

Kim jest trycholog i kiedy warto się do niego udać? - zapytaliśmy Izabelę Szymczak, trychologa i założycielkę Kliniki Włosów Hair Lab. Jeśli borykasz się z problemem wypadania włosów, wizyta u specjalisty od zmian na skórze głowy i nadmiernego wypadania włosów może okazać się najlepszym wyjściem.

Spis treści

  1. Kim jest trycholog?
  2. Czym zajmuje się trycholog?
  3. Przyczyny wypadania włosów u kobiet
  4. Kiedy należy udać się do trychologa?
  5. Ile kosztuje wizyta u trychologa, ile razy trzeba go odwiedzić?
Dlaczego wypadają włosy - prawdy i mity

Kim jest trycholog?

Trycholog nie jest lekarzem, jest specjalistą zajmującym się tylko i wyłącznie skórą głowy oraz włosami. To co różni go od lekarza, np. dermatologa, to fakt, że nie zajmuje się innymi schorzeniami skórnymi występującymi na innych częściach ciała.

Czym zajmuje się trycholog?

Zadaniem trychologa jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy (jak np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca), ustalenie przyczyn wypadających włosów oraz dobranie odpowiedniego, indywidualnego, sposobu pielęgnacji włosów.

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Jest wiele przyczyn, które mogą wpływać na osłabienie włosów i ich wypadanie u kobiet. Najczęściej przyczyną są:

Kondycja włosów a problemy hormonalne u kobiet

W przypadku kobiet, zaburzone funkcjonowanie hormonów może wyraźnie odbić się na wyglądzie włosów. Dotyczy to gospodarki hormonalnej, w której istotną rolę odgrywają takie narządy jak tarczyca, przysadka mózgowa, kora nadnerczy. Dlatego też kobiety powinny zwracać uwagę na żeńskie hormony (np. estradiol), męskie hormony (np. testosteron) i jeśli zauważają u siebie jakieś niepokojące objawy, zgłaszać się do lekarza. Zaburzenia hormonalne są również przyczyną łysienia androgenowego, genetycznego.

Kondycja włosów a stres i niewłaściwe odżywianie

- Problemy ze stresem i niewłaściwym odżywianiem, mogą spowodować nie tylko wypadanie włosów, ale ich kruszenie się, łamliwość. Hormony stresu obkurczają mięśnie przywłośne oraz naczyń krwionośnych. Włosy zaczynają słabnąć i wypadać z niedożywionego i niedotlenionego mieszka. Bardzo często również pojawiają się przyczyny genetyczne - osłabione, cienkie włosy, bardzo delikatne odziedziczone po ojcu, matce, dziadkach - tłumaczy trycholog.

materiał partnera
Dla osób borykających się z suchą, swędzącą skórą głowy i przesuszonymi włosami

Sucha i swędząca skóra głowy? Mamy na to sposób! Szampon i odżywka Head&Shoulders Supreme Moisture to produkty zawierające olejek arganowy, który od wieków jest stosowany w pielęgnacji ze względu na swoje cudowne, nawilżające właściwości. Znajdziemy w nich również olejek kokosowy, który doskonale sprawdzi się w pielęgnacji suchych włosów.

Warto pamiętać, że Head&Shoulders to produkty eliminujące łupież, a linia do pielęgnacji włosów Supreme łączą głęboko nawilżające składniki odżywcze (olejki) z czynnym składnikiem przeciwłupieżowym – Piorktonem Olaminy.

Kiedy należy udać się do trychologa?

Trychologa warto odwiedzić, gdy zaobserwujemy zmiany na skórze głowy (np. suche płatki łupieżu, zbierającą się oleistą substancję za paznokciami po wcześniejszym podrapaniu się po głowie, zaczerwienienie, skupiska krostek). Również wtedy, kiedy pojawia się problem ze swędzącą skórą głowy bądź uczuciem jej nadmiernego ściągnięcia. Również w sytuacji, gdy zaobserwujemy zmiany w ilości wypadających włosów, ale uwaga: wypadanie włosów jest etapem procesu wymiany fizjologicznej włosów.

- Stare włosy są wypychane przez nowe włosy. Natomiast bardzo często proces ten jest zachwiany, przyspieszony, nie przebiega prawidłowo przez problemy hormonalne, złe odżywianie się, stres itp. Poza tym nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wypadają nam stare, nowe włosy, jaka była ich faza wzrostu. Natomiast jesteśmy w stanie zauważyć zmiany co do ilości, która codziennie nam wypada. Jeżeli zauważymy pewne, często nagłe negatywne objawy np. znaczna ilość na poduszce, podczas mycia włosów, czesania, na ubraniach - co w porównaniu z wcześniejszą ilością włosów będzie dla nas alarmujące - oznacza to, że powinniśmy wybrać się do trychologa, aby sprawdził jaki jest obecny stan włosów - radzi Izabela Szymczak, trycholog i założycielka Kliniki Włosów Hair Lab.

Ile kosztuje wizyta u trychologa, ile razy trzeba go odwiedzić?

- Cena wizyty u trychologa waha się w zakresie od 80 do 150 złotych. Kwota za wizytę zależy od czasu badania (w zależności od miejsca, czas wizyty to okres od 20 min. do 60-70 min.), a przede wszystkim od tego czy badanie będzie się składało z oceny stanu skóry głowy, cebulek, czy będzie poszerzone o dokładny wywiad w celu ustalenia przyczyny wypadających włosów.  Co do częstości wizyt - w zależności od problemu z jakim przychodzą osoby, jest to jedna wizyta, a następnie (w zależności od przypadku) 1-3 wizyty kontrolne co 1,5-3 miesiące. Co innego, gdy osoby zdecydują się na tzw. zabiegi trychologiczne u trychologa. Wtedy częstotliwość wizyt to około 4-8 w odstępach co tygodniowych - wyjaśnia Izabela Szymczak.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.