Koronawirus: ile czasu żyje poza organizmem?

2020-03-02 15:31

Ile czasu koronawirus jest w stanie przeżyć poza organizmem? Nowy koronawirus COVID-19 może mieć podobne właściwości jak inne wirusy, np. SARS czy MERS, co oznacza, że poza ludzkim organizmem będzie żył do 9 dni.

Koronawirus - ile żyje poza organizmem
Autor: Getty Images

Ciężko precyzyjnie określić, ile czasu koronawirus jest w stanie przeżyć poza organizmem, czyli na przedmiotach. Wiadomo, że wszystkie wirusy są wrażliwe na bodźce otoczenia takie jak temperatura czy środki dezynfekujące. "The Journal of Hospital Infection" podaje wyniki testu, w którym analizowano 22 badania na temat wirusów - w tym SARS i MERS. Jasno wynika z nich, że wirusy mogą przeżyć poza organizmem do 9 dni. Najnowsze badania opisane 9 marca w "Annals of Internal Medicine" wskazują, że koronawirus unosi się w powietrzu nawet przez 30 minut, a osoba chora może zarazić kolejne osoby w promieniu aż 4-5 metrów.

Żywotność wirusów zmniejsza wysoka temperatura (30-40 stopni Celsjusza) oraz stosowanie detergentów. Środki dezynfekujące zawierające 62-71 proc. etanolu, 0,5 proc. nadtlenku wodoru lub 0,1 proc. podchlorynu sodu są w stanie zabić wirusy. Nie należy jednak stosować ich na skórę, mogą powodować bowiem podrażnienia. 

Koronawirus z Chin rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co oznacza, że zarazimy się poprzez kaszel lub kichanie zarażonej osoby. Zarazimy się także, dotykając brudnymi rękami nosa, oczu lub ust - koronawirus przedostanie się do naszego organizmu poprzez śluzówkę z zainfekowanej powierzchni. 

Nie ma szans, by wirus przedostał się przez skórę

Koronawirus - czy otwierać paczki z Chin?

Tak, na to pytanie odpowiedziało nawet WHO - paczki i listy z Chin można otwierać bez obaw, bowiem wirusy umrą, zanim dotrą do odbiorcy. 

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Koronawirus - co nas uchroni?

Dbanie o higienę - to jedyne, co może nas uchronić przed zarażeniem koronawirusem. Należy często myć ręce

Koronawirus w Polsce - RAPORT

Więcej o koronawirusie z Chin