Hiposmia to teraz główny objaw COVID-19. Łatwo ją rozpoznać

2022-12-19 7:17

Najczęstsze objawy COVID-19 zmieniają się wraz z ewolucją wirusa i pojawianiem się jego kolejnych wariantów. W trakcie pierwszej fali zakażeń jednym z najbardziej powszechnych objawów infekcji była całkowita utrata węchu czyli anosmia. Obecnie wśród nowych głównych objawów COVID-19 często wymieniane są zmiany węchu określane jako hiposmia.

Hiposmia to teraz główny objaw COVID-19. Łatwo ją rozpoznać
Autor: Getty Images Hiposmia to teraz główny objaw COVID-19. Łatwo ją rozpoznać

Hiposmia to osłabione powonienie - upośledzona zdolność do wykrywania zapachów przez nos. Zaliczana jest do tzw. ilościowych zaburzeń węchu i znajduje się w tej samej grupie co anosmia - zupełny brak zmysłu powonienia oraz hiperosmia czyli nadwrażliwość węchowa.

Osoba z hiposmią nie traci zupełnie węchu, lecz odczuwa zapachy znacznie słabiej niż wcześniej, nie zawsze też potrafi je rozpoznać. Są one na tyle niewyraźne, że chory niekiedy nie jest w stanie określić, co wącha, przypadłość ta wpływa również na odczucie smaku. A to z kolei znacząco obniża jakość życia, chociaż nie aż w takim stopniu, co anosmia.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Hiposmia może teraz świadczyć o zakażeniu koronawirusem

Hiposmia może mieć różne przyczyny, w tym skrzywiona przegroda nosowa czy alergia wziewna, z upośledzonym węchem borykają się również m.in. osoby chorujące na stwardnienie rozsiane czy chorobę Alzheimera. Obecnie jest to również jeden z najczęstszych objawów COVID-19.

Jak wyjaśnił na kanale Zoe na You Tube prof. Tim Spector, założyciel The Zoe Covid Study App, która pierwotnie monitorowała wyłącznie nowe przypadki zachorowań na COVID-19, liczba zachorowań znów wzrasta, a za zdecydowaną liczbę przypadków odpowiada wariant Omikron BA.5.

Najnowsze dane wskazują, że wśród dominujących objawów zakażenia na czele znajduje się właśnie hiposmia - doświadcza jej 31 proc. zakażonych, a u niektórych osób jest to początkowo jedyny objaw. Osoby, które odczuwają zaburzenia węchu powinny, zdaniem eksperta, wykonać test na COVID-19.

Pozostałe najczęstsze objawy COVID-19

Najnowsze raporty z aplikacji The Zoe Covid Study App śledzącej dominujące objawy zakażenia koronawirusem wskazują, że najczęstsze objawy infekcji oprócz upośledzenia węchu obejmują również: