5 potraw i produktów ułatwiających zasypianie. Co jeść, by dobrze spać?

2020-06-25 12:00 Katarzyna Hubicz

Problemy z zasypianiem miewają różne przyczyny, a jedną z nich może być to, co jadasz na kolację. Dlatego jeśli znów nie możesz zasnąć, przyjrzyj się swojej diecie - i włącz do menu produkty oraz potrawy ułatwiające zasypianie. Oto te najskuteczniejsze.

Szybkie tempo życia, codzienny stres,  mnóstwo kłębiących się w głowie myśli, które jak na złość pojawiają się wtedy, kiedy próbujemy zasnąć - to wszystko może doprowadzić do trudności z zasypianiem. Po źle przespanej - lub nie przespanej prawie wcale - nocy budzimy się zmęczeni, co dodatkowo nasila stres.

I choć rozwiązanie problemów z zasypianiem zazwyczaj wcale nie jest takie proste, w pewnym stopniu można sobie pomóc, włączając do diety produkty i potrawy - zawarte w nich substancje pomagają się wyciszyć i uspokoić, a także pobudzają produkcję hormonów ułatwiających zasypianie.

Mleko. Nie bez powodu jest to jeden z babcinych sposobów na zasypianie - ciepłe mleko zawiera tryptofan, który m.in. bierze udział w wytwarzaniu dwóch ważnych hormonów: melatoniny odpowiadającej za rytm dobowy organizmu oraz serotoniny - tzw. hormonu szczęścia.

Banany. One także zawierają dużo tryptofanu, ale nie dlatego warto włączyć je do menu. Banany mają również sporo magnezu - pogromcy stresu. Magnez rozluźnia, uspokaja, jest niezbędny do tego, by układ nerwowy funkcjonował prawidłowo.

Migdały. Są bogate nie tylko w składniki mineralne (np. magnez), które pozwalają się wyciszyć, ale również pomagają wytworzyć melatoninę. 

Pełnoziarniste produkty zbożowe. Płatki owsiane, pełnoziarnisty makaron z sosem, razowe pieczywo są dobrym źródłem witamin z grupy B, dzięki którym organizm sprawniej produkuje melatoninę oraz serotoninę.  
 
Wiśnie. To jeden z niewielu produktów, które - jak sugerują niektóre badania - mogą być naturalnym źródłem melatoniny dostarczanej wraz z dietą. Póki co nie jest jasne, w jaki sposób melatonina spożywana w tej postaci jest w stanie wpłynąć na stężenie tego hormonu we krwi.

Jedno z badań wykazało, że ochotnicy, którzy przez tydzień pili rozcieńczony wodą sok z wiśni spali lepiej, a w ich moczu odnotowano znaczący wzrost melatoniny w porównaniu z grupą kontrolną. Warto więc pić sok z wiśni, a w sezonie wiśnie po prostu jeść. 

Posłuchaj o przyczynach bezsenności. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Bezsenność: co zrobić by zasnąć

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE