Zerwanie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie zerwanego mięśnia?

4 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zerwanie mięśnia to uraz znacznie poważniejszy niż naciągniecie czy naderwanie mięśnia. W wyniku kontuzji poszkodowany nie ma żadnej kontroli nad mięśniem. Dodatkowo w przypadku tego typu urazów istnieje duże ryzyko wystąpienia głębszej kontuzji, a nawet złamania. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zerwania mięśnia. Jak odróżnić zerwanie od naderwania i naciągnięcia mięśnia? Jak przebiega leczenie zerwanego mięśnia?

Zerwanie mięśnia to całkowite przerwanie ciągłości mięśnia, zaopatrujących go w krew naczyń, a niekiedy także drobnych nerwów. Konsekwencją całkowitego rozerwania włókien mięśniowych jest zupełny brak kontroli nad mięśniem. Tego typu kontuzja uniemożliwia poszkodowanemu wykonanie jakiegokolwiek ruchu.

Zerwanie mięśnia - przyczyny

Podobnie jak w przypadku naciągnięcia i naderwania, do zerwania mięśnia dochodzi w wyniku:

  • jego przeciążenia fizycznego
  • nagłego ruchu, gdy mięśnie nie są jeszcze przygotowane do znoszenia obciążeń
  • używania środków anabolicznych powodujących znaczny rozrost tkanki mięśniowej
Nie przegap

Zerwanie mięśnia - objawy

W wyniku kontuzji dochodzi do całkowitego rozerwania części tworzących mięsień: włókien, tzw.miofibryli, naczyń krwionośnych i niekiedy także drobnych nerwów. Może usłyszeć wtedy dźwięk kliknięcia, chrupnięcia, który pojawia się w momencie rozerwania mięśnia. Następnie pojawiają się ogromny ból oraz uczucie "rozrywania" mięśnia. Zazwyczaj dochodzi również do krwawienia wewnętrznego i powstania krwiaka w obrębie mięśnia i tkanki podskórnej, co jest wynikiem przerwania ciągłości naczyń krwionośnych.

Zazwyczaj dochodzi do zerwania mięśni kończyn dolnych: kulszowo-goleniowego, mięśnia podeszwowego, czworogłowego oraz mięśnia brzuchatego łydki.

Jak odróżnić zerwanie od naciągnięcia i naderwania mięśnia?

W przypadku naciągnięcia mięśnia dochodzi do uszkodzenia małej liczby włókien mięśniowych, w związku z tym w niewielkim stopniu dochodzi do ograniczenia sprawności, a ból przechodzi bardzo szybko. Naderwanie mięśnia to uraz o stopniu umiarkowanym, który uniemożliwia poszkodowanemu wykonywanie skomplikowanych działań ruchowych. Jest to konsekwencja przerwania większej ilości włókien mięśniowych niż w przypadku naciągnięcia. Zerwanie mięśnia to bardzo rozległe, najczęściej całkowite rozerwanie włókien mięśniowych, a także naczyń krwionośnych i drobnych nerwów. W związku z tym poszkodowany nie ma żadnej kontroli nad kontuzjowanym miejscem i czuje ostry, "rozrywający" ból.

Zerwanie mięśnia - leczenie

Zaraz po urazie mięśnia należy postąpić zgodnie z metodą RICE, tj.

  • rest (odpoczynek) - należy natychmiast przerwać jakiejkolwiek aktywności i ograniczyć ruchy, które wywołują ból
  • ice - należy zastosować zimne okłady, które pozwolą na lepszą kontrolę obrzęku i zmniejszą ból
  • compression - należy delikatnie usiskać na powierzchnię, która boli
  • elevation - należy unieść kończynę, w której doszło do zerwania mięśnia, co pozwoli na poprawę krążenia.

Przez miesiąc nie możesz podejmować żadnego wysiłku fizycznego. Jest to czas, kiedy włókna mięśniowe muszą się prawidłowo zrosnąć. Jakiekolwiek przeciążenie może zakłócić proces gojenia, a w przyszłości przyczynić się do nawrotu kontuzji.

Ważne

Ważne

Leczenie zerwanego mięśnia jest długie i wymaga konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że u sportowców stosowane jest leczenie operacyjne zespalające zerwany mięsień.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 24.03.2016

Komentarze (1 - 4 z 4)
Przemek, 29.05.2016 19.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy masz nr do jakiegoś fachowca który by mi to zoperowal byłbym wdzięczny
 
Suchoklates, 09.05.2016 23.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam taką cudowną radę dla cwiczacych: odstawcie "wspomagacze"! Ja ćwiczyłem tylko na siłowni. Przez kilka lat zrobiłem fajna sylwetkę o schabowym i ziemniakach. Maksimum na klatę to 130 na raz. Serie robiłem zazwyczaj po 100 (x4). Wtedy pojawił się kolega z super pomysłem bo podobno genetyke miałem super więc mogłem sobie łatwo dorobić... Nie będę mówił co dostałem ale moc w ciągu miesiąca drastycznie skoczyła! 140 to mógłbym robić serie bez problemu. Robiłem mniej bo bałem się o stawy. I tak wszystko rosło!! Aż pewnego dnia usłyszałem dziwny dźwięk podczas rozgrzewki -pękła klata! Mało się nie zabiłem przy 80kg na sztandze. Nie wiem czy wrócę do formy, nie wiem czy w ogóle będę kiedyś sprawny. Zastanówcie się ludzie czy warto brać się za coś co siłę wam da bo mięsień się wzmocni ale prócz tego jest jeszcze masa innych spraw których anabolik nie załatwi...
 
peyo, 29.04.2016 23.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie ie jestem tydzień po zerwaniu brzucha tego. Nie zdecydowałem się na operację bo dobrze zagojona łydka ma taką samą funkcjonalność jak ta po operacji a blizna zostanie. Bylem u dobrego lekarza który dużo operuje. 2 tyg w ogóle bez chodzenia. Potem miesiąc bez ćwiczeń tylko chodzenie i rehabilitacja. Potem kolejny miesiąc lekkie ćwiczenia np rower. Po 2 mcach można wrócić po woli do sportu.
 
jan.ma, 24.03.2016 09.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kilkudziesięciu lat stosuje się szczególnie w medycynie sportowej leczenie tzw RICE: Rest czyli natychmiastowe przerwanie obciązania uszkodzonego mięśnia - Ice czyli okłady przez kompres z żelowych torebek czy choćby zielonego groszku w torebce z zamrażarki - Compression czyli ucisk mięśnia w miejscu uszkodzenia - Elevation czyli uniesienie szkodzonej części ciala praktycznie dotyczy konczyn. W pierwszej chwili po urazie chodzi o to, aby nie zwiekszac rozleglosci urazu. Zimne kompresy zmniejszają bol, a rownoczesnie z dość silnym uciskiem i uniesieniem monczyny tamuja krwawienie zmniejszając tym samym rozległość później powstałej blizny. Kompresy i ucisk max 20min, ale wielkrotnie w ciągu dnia i następnych stopniowo zmniejszając częstotliwość. I teraz wg mnie b.wazna sprawa (tez własne doświadczenie) okres maksymalnego oszczędzania mięśnia, to min. 6 tyg. Obciazylem nogę wg rady lekarza po niecałych 6 tyg i pierwsza proba większego obciążenia spowodowala peknięcie blizny. Cierpliwość w leczeniu i pozniejsza rehabilitacja pozwalają na odzyskanie sprawności mięśnia.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ukąszenie przez kleszcza - pierwsza pomoc.  Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Ukąszenie przez kleszcza - pierwsza pomoc. Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze wymaga interwencji lekarza, ponieważ w większości przypadków...

więcej

29590

OPARZENIA - leczenie oparzeń domowymi sposobami. Pierwsza pomoc przy oparzeniach OPARZENIA - leczenie oparzeń domowymi sposobami. Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Jak wyleczyć oparzenia? Pierwsza pomoc przy oparzeniach lekkiego stopnia polega przede wszystkim na...

więcej

27325

Naciągnięcie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak leczyć naciągnięte mięśnie? Naciągnięcie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak leczyć naciągnięte mięśnie?

Naciągnięcie mięśnia to bolesna kontuzja. Dochodzi do niej w wyniku nadmiernego przeciążenia...

więcej

23934

OPARZENIA: rodzaje, stopnie oparzeń i ich charakterystyka. Kiedy oparzenie zagraża życiu? OPARZENIA: rodzaje, stopnie oparzeń i ich charakterystyka. Kiedy oparzenie zagraża życiu?

Oparzenia to uszkodzenia tkanek skóry pod wpływem wysokiej temperatury. Do oparzenia może dojść w...

więcej

21240

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Kłykciny mogą dotyczyć także śluzówek jamy ustnej. Sugeruję wizytę u dermatologa w celu wykonania badania przedmiotowego.

U Pani uzasadniona byłaby wizyta w poradni genetycznej w celu omówienia wskazań i badań genetycznych w kierunku predyspozycji do wystąpienia raka piersi/jajników.

Wytrzymałość takiego mostu to ponad 10 lat. Istnieje możliwość założenie takiego mostu, ale bez wstępnych badań, nie można tego stwierdzić jako pewnik.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.