Zerwanie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie zerwanego mięśnia?

2013-09-02 13:42

Zerwanie mięśnia to uraz znacznie poważniejszy niż naciągniecie czy naderwanie mięśnia. W wyniku kontuzji poszkodowany nie ma żadnej kontroli nad mięśniem. Dodatkowo w przypadku tego typu urazów istnieje duże ryzyko wystąpienia głębszej kontuzji, a nawet złamania. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zerwania mięśnia. Jak odróżnić zerwanie od naderwania i naciągnięcia mięśnia? Jak przebiega leczenie zerwanego mięśnia?

Zerwanie mięśnia
Autor: Photos.com Zerwanie mięśnia

Spis treści

  1. Zerwanie mięśnia - przyczyny
  2. Zerwanie mięśnia - objawy
  3. Jak odróżnić zerwanie od naciągnięcia i naderwania mięśnia?
  4. Zerwanie mięśnia - leczenie

Zerwanie mięśnia to całkowite przerwanie ciągłości mięśnia, zaopatrujących go w krew naczyń, a niekiedy także drobnych nerwów. Konsekwencją całkowitego rozerwania włókien mięśniowych jest zupełny brak kontroli nad mięśniem. Tego typu kontuzja uniemożliwia poszkodowanemu wykonanie jakiegokolwiek ruchu.

Prosty trening na mięśnie brzucha

Zerwanie mięśnia - przyczyny

Podobnie jak w przypadku naciągnięcia i naderwania, do zerwania mięśnia dochodzi w wyniku:

  • jego przeciążenia fizycznego
  • nagłego ruchu, gdy mięśnie nie są jeszcze przygotowane do znoszenia obciążeń. Tak się dzieje często w okresie wakacyjnym, gdy zaczynamy się ruszać bardzo aktywnie po miesiącach bezruchu. Wielu z nas się wspina, biega, skacze i maksymalnie obciąża mięśnie, co zwiększa ryzyko zerwania mięśnia
  • używania środków anabolicznych powodujących znaczny rozrost tkanki mięśniowej

Zerwanie mięśnia - objawy

W wyniku kontuzji dochodzi do całkowitego rozerwania części tworzących mięsień: włókien, tzw.miofibryli, naczyń krwionośnych i niekiedy także drobnych nerwów.

Może usłyszeć wtedy dźwięk kliknięcia, chrupnięcia, który pojawia się w momencie rozerwania mięśnia. Następnie pojawiają się ogromny ból oraz uczucie "rozrywania" mięśnia.

Zazwyczaj dochodzi również do krwawienia wewnętrznego i powstania siniaka w obrębie mięśnia i tkanki podskórnej, co jest wynikiem przerwania ciągłości naczyń krwionośnych.

Zazwyczaj dochodzi do zerwania mięśni kończyn dolnych: kulszowo-goleniowego, mięśnia podeszwowego, czworogłowego oraz mięśnia brzuchatego łydki.

Jak odróżnić zerwanie od naciągnięcia i naderwania mięśnia?

W przypadku naciągnięcia mięśnia dochodzi do uszkodzenia małej liczby włókien mięśniowych, w związku z tym w niewielkim stopniu dochodzi do ograniczenia sprawności, a ból przechodzi bardzo szybko.

Naderwanie mięśnia to uraz o stopniu umiarkowanym, który uniemożliwia poszkodowanemu wykonywanie skomplikowanych działań ruchowych.

Jest to konsekwencja przerwania większej ilości włókien mięśniowych niż w przypadku naciągnięcia. Zerwanie mięśnia to bardzo rozległe, najczęściej całkowite rozerwanie włókien mięśniowych, a także naczyń krwionośnych i drobnych nerwów.

W związku z tym poszkodowany nie ma żadnej kontroli nad kontuzjowanym miejscem i czuje ostry, "rozrywający" ból.

Zerwanie mięśnia - leczenie

Zaraz po urazie mięśnia należy postąpić zgodnie z metodą RICE, tj.

  • rest (odpoczynek) - należy natychmiast przerwać jakiejkolwiek aktywności i ograniczyć ruchy, które wywołują ból
  • ice - należy zastosować zimne okłady, które pozwolą na lepszą kontrolę obrzęku i zmniejszą ból
  • compression - należy delikatnie uciskać na powierzchnię, która boli
  • elevation - należy unieść kończynę, w której doszło do zerwania mięśnia, co pozwoli na poprawę krążenia.

Dalsze leczenie wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Po wyleczeniu kontuzji należy stopniować wysiłek fizyczny. W przeciwnym razie kontuzja łatwo się odnowi.

Przez miesiąc nie możesz podejmować żadnego wysiłku fizycznego. Jest to czas, kiedy włókna mięśniowe muszą się prawidłowo zrosnąć. Jakiekolwiek przeciążenie może zakłócić proces gojenia, a w przyszłości przyczynić się do nawrotu kontuzji.

Ważne

Leczenie zerwanego mięśnia jest długie i wymaga konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że u sportowców stosowane jest leczenie operacyjne zespalające zerwany mięsień.