Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia

10 komentarze
Autor: lek. med. Grzegorz Bornstern, specjalista chorób wewnętrznych

Wiatry, gazy, odbijanie są naturalnym produktem ubocznym rozkładu węglowodanów. Czasem jednak mogą sygnalizować, że z twoje trawienie nie jest prawidłowe. Warto wiedzieć, jaki tryb życia i nawyki żywieniowe zmniejszają produkcję gazów w układzie pokarmowym.

Kiedy jesz węglowodany, część z nich pozostaje niestrawiona i trafia do jelita grubego, gdzie na te resztki czekają bakterie jelitowe. Pod ich wpływem nieprzyswojone składniki pożywienia ulegają fermentacji. Produktem tej reakcji chemicznej są gazy o nieprzyjemnej woni, na którą składa się zapach dwutlenku węgla, wodoru, metanu i azotu. Połknięte podczas jedzenia i picia powietrze dostarcza tej mieszance tlenu, co ułatwia fermentację i zwiększa ilość wytwarzanych gazów. Gdy w żołądku i jelitach jest ich za dużo, pojawia się odbijanie, wzdęcia lub nadmierne oddawanie gazów.

Nie przegap

Dlaczego gromadzą się gazy?

Odbijanie jest zazwyczaj następstwem połykania powietrza (aerofagia) podczas jedzenia, palenia papierosów lub picia napojów gazowanych. Nasilona aerofagia może być związana ze schorzeniami przewodu pokarmowego (refluks, zespół jelita nadwrażliwego). Połknięte powietrze łatwiej usunąć z organizmu w pozycji stojącej (stąd zachęta do spaceru po posiłku). Gdy leżysz, powietrze zostaje uwięzione w żołądku, powyżej płynnej zawartości żołądka, a następnie przepchnięte do dwunastnicy. Zwiększa się obwód brzucha, co określane jest jako wzdęcie. Nadmiar gazów w jelitach podnosi ciśnienie w jamie brzusznej. Unosi się przepona. Może pojawić się zgaga, gorycz w ustach, a niekiedy także zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Jeżeli wzdęcia nie są wynikiem złego funkcjonowania jelit, oddanie gazów przynosi ulgę.
Wzdęcia rzadko pojawiają się rano. Narastają w ciągu dnia i nasilają się wieczorem. Ustalenie przyczyny wzdęć nie zawsze jest proste.

Co trzeba zbadać, gdy dokuczają ci wzdęcia

Jeżeli w kilka godzin po posiłku odczuwasz ból brzucha lub pojawiają się skurcze jelit, trzeba iść do lekarza. Z reguły zleca wykonanie badania krwi, kału i USG jamy brzusznej. Wyniki pozwalają stwierdzić, czy przewód pokarmowy jest zdrowy i czy nie zagnieździły się w nim pasożyty. Trzeba również pamiętać, że nadmierne gazy bywają pierwszym sygnałem zaburzeń trawienia i wchłaniania, zaś wzdęcia mogą świadczyć o niedoborze enzymów trzustkowych, zapaleniu oraz torbieli jelit, a także celiakii.
Jeśli badania nie wykażą,  że źródłem kłopotów jest choroba, należy zmienić sposób odżywiania – najczęściej bowiem winowajcą są błędy żywieniowe.

Jakie produkty zwiększają wytwarzanie gazów

Osoby często cierpiące na wzdęcia powinny unikać pokarmów, które zwiększają wytwarzanie gazów. Najbardziej gazotwórcze są:

  • cukry z rodziny oligosacharydów
  • laktoza
  • niektóre rozpuszczalne włókna
  • skrobia.

Oligosacharydy znajdują się w fasoli, brokułach, brukselce, kapuście, kalafiorach, a także suchym grochu i soczewicy.
Laktoza (cukier obecny w mleku) może aż 8-krotnie zwiększyć normalne wytwarzanie gazów. Włókna rozpuszczalne (np. beta-glukany w otrębach czy pektyny w jabłkach) mogą przechodzić do jelita grubego tylko częściowo strawione. Skrobia, gdy niestrawiona trafia do jelita grubego, staje się pożywką dla bakterii gazotwórczych.
Pszenica, owies, kukurydza, ziemniaki, a nawet zwykły chleb czy makaron mogą więc być przyczyną kłopotów. Pod tym względem najbardziej bezpiecznym zbożem jest ryż. Nawet witamina C może prowadzić do wzdęć i gazów, jeżeli dziennie przyjmuje się jej ponad 500 mg. Lepiej zatem jeść więcej owoców cytrusowych, papryki, bo naturalna witamina C nie powoduje sensacji jelitowych.

Czosnek i imbir zmniejszają produkcję gazów

Jeżeli do gotowania potraw wywołujących gazy dodasz czosnek lub imbir, nie będzie problemów jelitowych. Te aromatyczne przyprawy pozbawiają warzywa wybuchowych właściwości.
Aby uniknąć wzdęć, warto obserwować organizm, by ustalić, w jakim czasie i po spożyciu jakich produktów pojawiają się problemy. Nie zawsze wystarczy wyeliminowanie ich z jadłospisu. Niekiedy trzeba wspomagać się lekami lub ziołami. Godne polecenia są środki, które doprowadzają do rozpadu pęcherzyków gazu powstającego w żołądku i jelitach.

Co robić, by unikać gazów i wzdęć

» Jedz 4–5 niezbyt obfitych posiłków dziennie. Starannie przeżuwaj każdy kęs, by ułatwić trawienie.
» Ogranicz tłuszcze, słodycze i słodkie mleko, surowe owoce i warzywa jedz w pierwszej części dnia.
» Wybieraj potrawy gotowane lub przyrządzane na parze.
» Nowe produkty wprowadzaj do diety pojedynczo i w niewielkich ilościach, aby zaobserwować, jak na nie reagujesz. W przypadku złej tolerancji odstaw je na kilka dni i ponów próbę. Jeśli wzdęcia i gazy powrócą, zrezygnuj z nich na stałe.
» Unikaj jedzenia odgrzewanego, sztucznie barwionego oraz wszelkich konserw.
» Pij dziennie ok. 2 litrów płynów, w niewielkich porcjach, najlepiej między posiłkami.
» Jeśli jesteś palaczem, nigdy nie sięgaj po papierosa przed jedzeniem.
» Nie noś ubrania uciskającego talię, także bielizny modelującej sylwetkę.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Ulgę przy wzdęciach przyniesie ćwiczenie jogi

Przy wzdęciach pomaga proste ćwiczenie jogi – pozycja „kolano przygięte do klatki piersiowej”. Połóż się na plecach i podciągnij kolana do klatki piersiowej. Chwyć dłońmi za kolana i łagodnie kołysz nimi w przód i w tył. Opuść nogi. Wciąż leżąc, podnieś i ugnij jedną nogę, unieś głowę i dotknij nosem do kolana. Utrzymaj tę pozycję, licząc do dziesięciu. Opuść głowę, wyprostuj nogę. Ćwiczenie powtórz kilka razy każdą nogą.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 17.07.2014

Komentarze (1 - 10 z 10)
slawomirk, 10.02.2015 08.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moze trzeba dokwasić żołądek?
 
ANKA, 13.01.2015 17.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
metan też nie ma zapachu
 
jacek, 28.11.2014 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zapach dwutlenku węgla, wodoru, metanu i azotu Ale bzdura!!!!! z tych gazow tylko metan ma jakiś zapach. pozostale sa całkowicie bezwonne!!!! Jak można wierzyc w taki artykul, skoro na początku sa kardynalne bledy? A może to wszystko to tylko bełkot?
 
Ania, 31.08.2014 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Doskonale Cie rozumiem liv,borykam się z tym odkąd pamiętam, gazy od samego rana do wieczora,ból brzucha,a od tłuszczów nudności,po próbach i błędach stosuję dietę.do tego ma zespól jelita drażliwego inaczej nerwica jelit i żołądka . Mam dwóch lekarzy rodzinnego i psychiatrę,biorę leki od nerwicy:Fluankxol ,ulgastran i panrazol . Dodatkowo Liść Oliwny pomaga przy fermentacji w jelitach ,ostatnio B 12 , i zioła Czystek się nazywa i ktoś mi powiedzial żebym brała jeszcze enzymy Gastroval . Te ostatnie leki kupuję w zielarskim sklepie . Powiem Ci że mam ulgę, dużo rzeczy jeść niemogę ,ale zupę mleczną owszem, lekarz nie powiedział żebym brała np. enzymy ,dobrzy ludzie mi pomogli . Nie jem czosnku ,papryki , kapustnych ,jogurtów itp. owoców też niektórych ,sporadycznie mogę ser żółty. Mam nadzieję że Ci pomogłam, sama dieta przy naszych dolegliwościach nie pomoże, a My tez musimy pracować inni tego nie rozumieją jaki mamy z tym PROBLEM!!!! życzę wszystkim podobnym jak MY powodzenia i wytrfałości w leczeniu
 
liv, 22.07.2014 23.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co za roznica jak sie nazywaja .dla mnie i tak jest to nie zrozumiale belkot"medrcow"chce konkertow bo jak bolala tak boli!!praktycznie juz nic nie moge jesc!! owocow i warzyw surowych tym bardziej,nie wazne czy po poludniu czy przed,jogort??? mowy nie ma pol godziny i sa wzdecia,!!!do lekarza???ktorego??? moj powiedzial mi to samo co tunapisano,moze to czytal:(
 
Anjula, 30.05.2014 16.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam te wszystkie przypadłości, a nawet więcej, bo ostatnio doszły mi jeszcze zaparcia. Radzę sobie z nimi aplikując czasem czopki, znalazłam takie całkiem sensowne, wyłącznie z naturalnych składników i szybko działające, po 20 minutach, więc nie jest tak jak po ziółkach – nerwowy pęd do łazienki :-)
 
oliwier , 30.03.2014 15.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co jeść lub pić by ograniczyć siarkowodór w jelitach czy są jakieś leki lub zioła by ulepszyć trawienie w żołądku choruje na przepuklinę przełyku i mam problem z gazami nieprzyjemnej woni a także po wypróżnieniu boli mnie trochę i żołądek odbyt proszę o pomoc
 
mojra, 18.02.2014 09.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no bo u nas to czesto ludzie byle co zjedza i byle co powiedza
 
Tadeusz, 15.09.2013 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Skrobia, gdy niestrawiona trafia do jelita grubego, staje się pożywką dla bakterii gazotwórczych. Skrobia pożywką dla bakterii? Ha , ha, ha no wspaniale! Skrobia to polisacharyd czyli węglowodan ... czyli coś jak cukier po rozłożeniu na cukry proste przez enzymy trawienne staje się pożywką drożdżaków Candida które jeśli człowiek jest zdrowy występują w niewielkich ilościach w jelicie grubym i zachowują się jak drożdże czyli rozkładają cukry proste na różne substancje w tym dwutlenek węgla CO2 (gaz). Wszystko zwalić na bakterie :)
 
Tadeusz, 15.09.2013 14.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No jak zwykle idiotyzmy ktoś wypisuje... " Produktem tej reakcji chemicznej są gazy o nieprzyjemnej woni, na którą składa się zapach dwutlenku węgla, wodoru, metanu i azotu." Wszystkie wymienione gazy są bezwonne! Jednym z gazów wywołujących nieprzyjemną woń jest siarkowodór! Za wikipedią: Siarkowodór powstaje w niewielkich ilościach w przewodzie pokarmowym w wyniku rozkładu białek zawierających siarkę i jest jedną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu gazów jelitowych. Siarkowodór, sulfan, H2S – nieorganiczny związek chemiczny; w warunkach normalnych jest to bezbarwny, palny gaz, którego silny, charakterystyczny zapach zgniłych jaj jest wyczuwalny w bardzo niewielkich stężeniach. Próg wyczuwalności siarkowodoru w powietrzu to od 0.0007 do 0,2 mg/m³. Powyżej 4 mg/m³ zapach jest odczuwany jako bardzo silny, jednak przy jeszcze wyższych stężeniach, przekraczających 300 mg/m³ staje się niewyczuwalny z powodu natychmiastowego porażenia nerwu węchowego.
 
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie błony śluzowej żołądka wymaga szybkiego leczenia

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest chorobą, która przysparza wielu kłopotów. Może gnębić...

więcej

33863

Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę? Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego,...

więcej

32522

Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy...

więcej

48171

Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

45056

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie powinny przekraczać jednorazowej dawki 1000 mg witaminy C.

W badaniu ogólnym moczu można stwierdzić cechy stanu zapalnego w drogach moczowych. Posiew doprecyzuje, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną oraz zidentyfikuje drobnoustroje.

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. To miesiączka, po której następuje 12-miesięczne przerwa. Jak z tego wynika, można ją rozpoznać ex post. Dwa miesiące to jeszcze zbyt zbyt mało, aby...

Grupy wsparcia
data

Marzec 31, 2015

za zwyczaj pierw się traci wodę nie kg :-)

data

Marzec 31, 2015

Jak myślicie bo od dłuższego czasu zastanawiam się nad tematem czy indywidualne cechy mają aż tak ogromny wpływ na dietę znam osoby stosujące popularne ogólne diety też z dobrymi rezultatami a wy co o tym myślicie

data

Marzec 30, 2015

Moja siostra to stosowała i nic nie pomagało. To chyba tylko placebo ;]

data

Marzec 31, 2015

a po za tym czy faktycznie coś wytworzonego może być zdrowe najlepiej chyba korzystać ze Świerzych produktów

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.