ŁYSIENIE PLACKOWATE - przyczyny, objawy i leczenie

13 komentarze
Autor: Monika Majewska

Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów, zwłaszcza u młodych osób. Jak wynika z obserwacji lekarzy, z łysieniem plackowatym najczęściej zmagają się dzieci i młodzi dorośli. Szacuje się, że około 60 proc. pacjentów z łysieniem plackowatym ma mniej niż 30 lat. Jakie są przyczyny i objawy łysienia plackowatego? Na czym polega leczenie?

Łysienie plackowate występuję najczęściej u dzieci i osób młodych. Na ten typ łysienia są szczególnie narażone osoby cierpiące na choroby wynikające z autoagresji, np. bielactwo.

ŁYSIENIE PLACKOWATE - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów w taki sposób, że na skórze głowy pozostają rozległe plamy, podobne kształtem do placków. Tego typu zmiany mogą powstawać nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także w jakiejkolwiek innej okolicy owłosionej (np. na brwiach, brodzie itd.).

Początek choroby zwykle ma miejsce w dzieciństwie lub w młodym wieku (choroba najczęściej dotyka osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, w równym stopniu mężczyzn i kobiet), przy czym może pojawić się w każdym momencie życia. Warto przy tym zaznaczyć, że przebieg choroby jest tym gorszy, a leczenie tym trudniejsze, im wcześniej pojawiają się objawy łysienia plackowatego.

Łysienie plackowate - przyczyny

Dokładne przyczyny łysienia plackowatego nie są znane. Przypuszcza się, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne, tzn. w jej przebiegu układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, gdyż uznaje je za "obce". Wówczas dochodzi do zmian o charakterze zapalnym, które przyczyniają się do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Za uwarunkowaniem autoimmunologicznym przemawia częste współwystępowanie łysienia plackowatego z innymi chorobami wynikającymi z autoagresji, takimi jak atopowe zapalenie skóry, bielactwo, zapalenie tarczycy (najczęściej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto), zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty czy cukrzyca typu 1.

Początek choroby najczęściej ma miejsce w dzieciństwie lub w młodym wieku. Szacuje się, że 2/3 chorych to osoby poniżej 30. roku życia.

Łysienie plackowate może być także dziedziczone (występowanie rodzinne stwierdza się u 20-60 proc. chorych). Czasami niektóre antygeny mogą powodować zwiększoną podatność na łysienie plackowate, a także zwiększone jego występowanie u krewnych pierwszego stopnia lub u bliźniąt jednojajowych. Ponadto łysienie plackowate dotyczy ok. 10 proc. osób z zespołem Downa (sugeruje to udział genów zlokalizowanych w obrębie chromosomu 21 w rozwoju tego rodzaju łysienia).

Niektórzy zaliczają łysienie plackowate do grupy schorzeń psychodermatologicznych, gdyż uważają, że tego typu utrata włosów może mieć tło nerwowe i być wynikiem stresu, ciężkich i wyczerpujących stanów emocjonalnych.

Ponadto łysienie plackowate może być związane z zaburzeniami naczyniowymi w obrębie skóry głowy, co może prowadzić do zaburzeń faz wzrostu włosa i jego utraty.

Niektórzy uważają, że na rozwój łysienia plackowatego mogą wpływać także czynniki hormonalne lub niedoborowe (np. niedobór cynku).

Łysienie plackowate - objawy

Pierwsze objawy łysienia plackowatego najczęściej pojawiają się w obrębie głowy, chociaż mogą wystąpić w obrębie zarostu na twarzy lub na innych miejscach na ciele, które są owłosione.

Pierwsze ognisko łysienia jest okrągłe i ma wielkość monety. Z czasem dołączają do niego nowe ogniska łysienia, czyli nowe plackowate plamy na skórze głowy, które mogą być pojedyncze lub mnogie, a także różnej wielkości (jednak w większości przypadków zmiana ma średnicę 5–10 cm). Ponadto występują one na ograniczonej przestrzeni, rzadziej dotyczą całej powierzchni skóry głowy.

Dla łysienia plackowatego charakterystyczne są tzw. włosy wykrzyknikowe, które pojawiają się wokół ognisk wyłysienia. Są to krótko ułamane włosy, których oderwane końcówki są grubsze i ciemniejsze niż ich nasada.

Około 14–25 proc. chorych traci włosy na całej głowie.

Mimo że w przebiegu choroby dochodzi do zmian o charakterze zapalnym, objawy stanu zapalnego nie pojawiają się. Na skórze pozbawionej włosów praktycznie nie stwierdza się obecności rumienia ani złuszczania. Niektórzy chorzy mogą się skarżyć jedynie na swędzenie skóry łysiejącego miejsca.

W ciężkich przypadkach choroby objawami współtowarzyszącymi są patologiczne zmiany na paznokciach.

Po 3-6 miesiącach włosy zwykle odrastają samoistnie (choć nie u wszystkich pacjentów). Początkowo mają kolor biały lub jasny blond, ale po upływie 6–8 tygodni odzyskują swoje oryginalne zabarwienie. Należy jednak wiedzieć, że włosy mogą ponownie zacząć wypadać (nawrotowe łysienie plackowate).

Ciężko uporać się z łysieniem plackowatym

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Łysienie plackowate - leczenie

Leczenie łysienia plackowatego jest trudne, długotrwałe i może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Wybór terapii zależy od wieku, ilości utraconych włosów oraz efektów ubocznych, które może spowodować leczenie.

  • minoksydyl - płyny do stosowania na skórę głowy oparte na minoksydylu (5 proc) pobudzają porost włosów. Roztwór wciera się w chore miejsca 2 razy dziennie. Niestety, mogą wystąpić skutki uboczne w postaci miejscowych reakcji skórnych: zaczerwienienie i łuszczenie;
  • preparaty o działaniu immunosupresyjnym: cyklosporyna (doustnie) kortykosteroidy (doustnie i/lub miejscowo);
  • fotochemioterapia (PUVA - psoraleny UVA) - pacjent otrzymuje psoralen (lek uczulający na światło), a następnie naświetlany jest wyselekcjonowanymi promieniami UVA. Naświetlania prowadzi się 3 razy w tygodniu;
  • krioterapia - stosowanie krioterapii w tym przypadku powinno być bardzo ostrożne, ponieważ nawet krótkotrwałe nadmierne obniżenie temperatury może doprowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych;
  • immunoterapia miejscowa - jest najlepiej udokumentowanym leczeniem łysienia plackowatego. Polega na wywoływaniu nadwrażliwości kontaktowej za pomocą silnych alergenów kontaktowych;

SPRAWDŹ >> Jak zaradzić ŁYSIENIU u mężczyzn?

Najnowszą, jeszcze eksperymentalną, metodą leczenia łysienia plackowatego jest ta z użyciem środka o nazwie ruksolitynib (który zwykle stosowany jest w leczeniu chorób szpiku, na przykład zwłóknieniu szpiku). Naukowcy z Columbia University Medical Center przez pięć miesięcy dwa razy dziennie podawali trójce pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim łysieniem plackowatym ten środek i okazało się, że u wszystkich badanych proces utraty włosów zanikł, a dodatkowo włosy zaczęły odrastać.

To ci się przyda

To ci się przyda

Łysienie plackowate - rodzaje

Jeśli traci się wszystkie włosy na głowie, mowa o łysieniu całkowitym. Jeśli utrata wszystkich włosów dotoczy całego ciała, mowa o łysieniu uogólnionym. Z kolei rozległa utrata włosów z brakiem tendencji do odrastania sugeruje łysienie złośliwe. Jeśli jednak ogniska zapalne układają się w charakterystyczny pas wokół głowy, obejmujący okolice potyliczne, czołowe i skroniowe, można być pewnym łysienia pasmowatego.

Ponadto łysienie plackowate może mieć charakter przewlekły (włosy mogą wypadać cały czas, bez przerwy) lub nawrotowy (włosy przestają wypadać, odrastają, a po jakimś czasie znów pojawiają się ogniska łysienia).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 13)
Rachel, 06.06.2017 23.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Grunt, to nie leczyć się na własną rękę, bo można sobie tylko zaszkodzić (ewentualnie stracić pieniądze). Ludzie często poważne wypadanie włosów traktują jak łysienie sezonowe, a wystarczyłoby zagłębić się bardziej w temat, teraz jest tyle źródeł. Sam śledzę m. in. fanpage "Zbyt piękni by lysieć" - ważne rzeczy opisane w prosty sposób.
 
g., 12.05.2017 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. U nas tzn u mojego dziecka tez zawinił gluten. łysienie postępowało, aż nie zrobiłam testów na nietolerancje i okazało się, że córka mocno reaguje na gluten właśnie (choć nie tylko). Po przejściu na dietę bezglutenowa cały proces wypadania włosów się zatrzymał po tygodniu, a po miesiącu zaczęły pojawiać się nowe włoski w łysych miejscach. Jeszcze nie wszędzie ale jestem dobrej myśli. Córka tez nie miała żadnych objawów z tytułu nietolerancji glutenu. Tylko taki jeden ale porządny jak łysienie:\ Pozdrawiam i życzę zdrowia
 
lusia, 03.04.2017 08.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy zrezcywiście było to ł. plackowate przy celiakii? Mam problem z córką i zastanawiam się bo nie ma żadnych objawów celiakiii.
 
gosc, 13.03.2017 20.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A czy badalaś się na celiakię? U mnie okazało się, że właśnie nietolerancja glutenu jest powodem łysienia. Przeszlam na diete bezglutenową i odpukać od 4 lat nie miałam nawrotu choroby.
 
Mada, 08.02.2017 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam z tym problem od dzieciństwa. Moja już 20 lat walki w sumie to się poddałam bo i tak po jakimś czasie odorastają choć nie ukrywam ze chciałam bym się tego pozbyć. Nawroty choroby naj częściej są w momentach stresowych gdy przez dłuższy okres się denerwuje tłumie w sobie złość a wtedy zaczyna się koszmar jak odkrywam kolejne lyse place a ukrywanie tego to już moja codzienność.
 
andzia, 29.12.2016 21.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy taki lek mozna uzyc dla 11 letniego dziecka czy macie moze jakis inny lek z gory dziekuje bo my sie juz borykamy z tym problemem 5lat i nic
 
Bobo, 07.12.2016 20.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tego wyleczyć się nie DA !!!! NIE DA I KONIEC. Stosowałem już wszystko, tabletki żele proszki pudry - ile można próbować. A tabletki na łysienie to największa ściema w internetach.
 
Salsa, 13.06.2016 20.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie ja też miałam Łysienie Plackowate- jak na razie udaje mi się z tego wyjść :) miałam pół głowy łyse . Wszystkie informacje o mnie i najnowsze wieści o łysieniu plackowatym znajdziecie na moim blogu poświęconym łysieniu www.lysienieplackowate24. pl :) Też moje filmiki - tam możecie zobaczyć moje włosy. Zapraszam do kontaktu na e-mail lysienieplackowate24@wp.p - podpowiem, pomogę, pokieruję jak tylko będę mogła :) pozdrawiam serdecznie
 
Marian, 07.06.2016 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam nawracające ł.p. mam wcierki oparte na salicylanie i mięcie pieprzowej, oprócz tego cynk (koniecznie zincteral) vit. b1,b2,b6. (w dawkach dla dorosłych). Zestaw szybko hamuje rozrost placków a wcierki są tylko drażniące i pobudzające do zapoczatkowania odrostu włosów.
 
kamil32, 16.03.2016 15.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Może to zabrzmi jak reklama ale nią nie jest. Miałem 4 ,,placki" na głowie i to samo zmartwienie gdy lekarz ,,poradził" spróbować leczyć płynem Alpicort który mi zapisał na receptę. Ale jeśli chodzi o stosowanie to ,,po prostu smarować". 2 ,,placki" zniknęły stosunkowo szybko ponieważ były malutkie ale 2 duże z tyłu głowy ani nie ,,drgnęły". Mijały miesiące i nic... Trwało to ok 2 lat i nic. W końcu się poddałem i miałem już dość złudzeń. Zużyłem ostatni raz całą buteleczkę płynu i już nie miałem zamiaru nic robić. Jakaż była moja radość kiedy po ok.miesiącu moja partnerka zauważyła że placek jest chyba mniejszy. Zmniejszał się stosunkowo w przyzwoitym tempie. A więc kupiłem jeszcze jedną butelkę płynu,zuzylem w ok miesiąc i ,,zostawiłem" znowu na miesiąc. Po tym czasie znowu zaczęło się zmniejszać (jeden i drugi). Powtórzyłem to jeszcze raz i zniknęło całkowicie. W moim przypadku musiałem sam dojść do tego jak stosować ten lek żeby był efektywny. Lek się nazywa Alpicort (jest też wersja wzbogacona, którą bym bardziej polecił) i to nie jest reklama tylko moja rada. Kosztował wtedy ok 75 pln. Historia jest autentyczna,to był naprawdę ciężki okres w moim życiu. Te ciągłe spojrzenia (a później to już chyba moja obsesja na tym punkcie), noszenie czapki prawie wszędzie i tłumaczenie dlaczego ją noszę. Mam nadzieje że moje doświadczenia będą pomocne dla kogoś.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

43

Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami? Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami?

Domowe sposoby na grzybicę stóp pozwolą nam szybko zwalczyć infekcję grzybiczą o łagodnym przebiegu...

więcej

40

Zanokcica czy zastrzał: przyczyny, objawy i leczenie Zanokcica czy zastrzał: przyczyny, objawy i leczenie

Zanokcica nie jest tym samym co zastrzał. Zanokcica to wywołany zakażeniem bakteryjnym naciek...

więcej

40

GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

39

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.