Na dłoniach, szyi, twarzy, czasem pojawiają się przed 40-tką. Jak się z nimi uporać?

2024-02-26 13:43

Pojawiają się najczęściej na dłoniach i na twarzy. Mogą pokrywać też plecy, dekolt, przedramiona. Ciemne plamy, które kojarzymy z oznaką starości, miewamy niekiedy "na własne życzenie", nie chroniąc skóry przed opalaniem. O czym świadczą brązowe plamy na skórze? Czy - i jeśli tak, to jak - można usunąć plamy starcze?

Na dłoniach, szyi, twarzy, czasem pojawiają się przed 40-tką. Jak się z nimi uporać?
Autor: Getty Images Na dłoniach, szyi, twarzy, czasem pojawiają się przed 40-tką. Jak się z nimi uporać?

O czym świadczą brązowe plamy na rękach? 

Z wiekiem nasze ciała ulegają zmianom. Przybywa zmarszczek i siwizny. Ubywa tkanki mięśniowej. Mózg działa mniej sprawniej niż dawniej. Układ ruchu również może ucierpieć, pojawiają się bóle stawów, zmniejsza się gęstość kości.

Chociaż współcześnie zachowujemy niezłą formę i aparycję dłużej niż choćby pokolenie naszych rodziców, jednak nie na wszystko mamy wpływ.

Jedną z nieuchronnych zmian, w dodatku zmianą dość krępującą z racji lokalizacji, są plamy starcze. Zwykle pojawiają się na dłoniach, twarzy i dekolcie, czyli w dobrze wyeksponowanych miejscach.

Czy plamy starcze można usunąć? Skąd się właściwie biorą? Jak powstrzymać ich powstawanie? Spróbujemy odpowiedzieć na podane pytania.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Od czego się robią plamy starcze? 

Plamy starcze to zmiany widoczne na skórze, ciemniejsze niż reszta naskórka. Mogą mieć różne odcienie brązu. Pojawiają się w miejscach, które szczególnie często były narażone na wpływ promieniowania UV, dlatego najczęściej widzimy je na dłoniach i twarzy.

Dlatego priorytetem – nawet za młodu, gdy plamy starcze wydają się odległą i nieco nierealną perspektywą – powinna być ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem.

To bardzo ważne, bo o ile z plamami starczymi można żyć, o tyle ze zmianami nowotworowymi, powstającymi wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce, nie zawsze można się uporać, mimo postępu medycyny.

CZYTAJ TEŻ: Pieniądze i sława nie chronią przed rakiem. Oto gwiazdy, które wygrały z nowotworami

Nawet jeśli z wiekiem ukrócimy przebywanie na słońcu, ale w przeszłości lubiliśmy się opalać, pigmentacja związana z plamami starczymi może mieć miejsce. Im będziemy starsi, tym więcej takich zmian może się pojawiać.

Plamy starcze są "starcze" z nazwy, ale mogą pojawiać się już po 40 r.ż. czyli w kwiecie wieku. Chociaż nie wszystkim się one podobają (większości prawdopodobnie nie), warto pamiętać, że plamy starcze to po prostu kwestia estetyki.

Nie są to niebezpieczne zmiany skórne jak czerniak albo rak płaskonabłonkowy. Czerniak, co istotne, może rozwinąć się ze złośliwych plam soczewicowatych.

Wizualnie są one podobne do innych plam starczych, dlatego wszelkie przebarwienia na skórze warto pokazać dermatologowi.

CZYTAJ TEŻ: Rak powrócił po raz piąty? Hugh Jackman z ważnym apelem do fanów

Plamy starcze - czym smarować, jak zlikwidować

Czy można się pozbyć plam starczych? Istnieją preparaty, które mogą rozjaśniać miejsca ściemnienia skóry. Można je znaleźć w aptekach i drogeriach, a następnie zastosować w domu. Jednak nie zawsze są one skuteczne, choć mogą łagodzić widoczność plam starczych.

CZYTAJ TEŻ: Najczęściej spotykany rak skóry. Mało znany, a znacznie częstszy niż czerniak

Można również skorzystać z rozjaśniających zabiegów kosmetycznych lub medycyny estetycznej. Odpowiednio dobrane preparaty na bazie kwasów czy też profesjonalne zabiegi z użyciem laserów mogą pomóc uporać się ze zmianami na skórze, takimi jak plamy starcze.

Zwykle potrzebna jest jednak seria zabiegów, aby można było mówić o satysfakcjonującej różnicy w wyglądzie naskórka.