Pieniądze i sława nie chronią przed rakiem. Oto gwiazdy, które wygrały z nowotworami

2024-01-24 12:19

Choroby nowotworowe każdego roku zbierają większe żniwo. Nie oszczędzają również sławnych i bogatych. Osoby z pierwszych stron gazet wykorzystują swoją medialną popularność, żeby promować badania profilaktyczne na podstawie swoich doświadczeń. Która z gwiazd pokonała raka?

Pieniądze i sława nie chronią przed rakiem. Oto gwiazdy, które wygrały z nowotworami
Autor: Instagram

Sławne osoby, które miały raka piersi

Nowotwory oraz choroby serca i układu krążenia to najczęstsze przyczyny zgonów na całym świecie. Statystycznie jedna osoba na trzy na jakimś etapie swojego życia zachoruje na raka. Wśród osób, które zmierzyły się z chorobą nowotworową, jest Sheryl Crow – amerykańska piosenkarka.

Wokalistka pokonała raka piersi. Z kolei jej były partner, Lance Armstrong wygrał z rakiem jądra. Jednak jego chwalebna działalność związana z promowaniem walki z rakiem zbledła w obliczu afery dopingowej z jego udziałem.

Danuta Błażejczyk pokonała nowotwór: „Cieszę się, że żyję”

Na raka piersi chorowała też Cynthia Nixon, którą z pewnością znają fani serialu „Sex w wielkim mieście”. Zmianę nowotworową wykryto przy okazji badań przesiewowych. Cynthia Nixon wykonywała je, mając świadomość zwiększonego ryzyka, gdyż na raka piersi chorowała też jej matka.

Z rakiem piersi walczyła również piosenkarka Kylie Minogue. Dzieląc się informacjami o swojej chorobie, podkreślała, że ważne jest dawanie sobie zielonego światła na bycie czasem smutną.

Na raka piersi chorowała też Rita Wilson, której mężem jest aktor Tom Hanks. Żeby ratować życie i zdrowie, przeszła podwójną mastektomię. Kathy Bates, znana z ról silnych kobiet, jest silna również w życiu. Za nią rak jajnika i rak piersi, który skończył się podwójną mastektomią.

Christina Applegate, której popularność przyniósł „Świat według Bundych", po zachorowaniu na raka piersi przeszła podwójną mastektomię. Usunęła też jajniki, z uwagi na genetyczne obciążenie zachorowania na kolejny kobiecy nowotwór.

Aktorki i celebrytki, które wygrały z rakiem

Celebrytka Sharon Osbourne pokonała raka okrężnicy. W wywiadach przyznawała też, że od niedawna ma świadomość, iż jest w grupie podwyższonego ryzyka raka piersi. Jane Fonda to gwiazda, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Przeszła raka piersi i czerniaka skóry. Później do tej listy doszedł chłoniak niezarniczy.

Inna serialowa aktorka, Marcia Cross grająca w „Gotowe na wszystko”, cierpiała na raka odbytu. Mówi głośno o tym problemie, mając świadomość, że publiczne mówienie o chorobach odbytu to zerwanie z pewnym tabu.

Męskie nowotwory wśrod celebrytów

Aktor Hugh Jackman kilka razy już mierzył się z rakiem skóry. Regularnie wycina zmiany chorobowe. Z kolei Michael Douglas oraz Dustin Hoffman walczyli z nowotworami gardła. Wielu aktorów dopadły też męskie nowotwory.

Z rakiem prostaty wygrali Ben Stiller, Rod Stewart i Robert DeNiro. Wszyscy, którzy przetrwali zmagania z chorobą nowotworową, mówią o jednym: najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularne badania i tryb życia minimalizujący ryzyko zachorowania, jak np. zmiana żywności na zdrowszą i mniej przetworzoną.