RAK JAJNIKA: wygraj z nowotworem jajnika

29 komentarze
Autor: Joanna Gniadek

Jeśli miewasz wzdęcia, zaparcia, cierpisz na niestrawność, często ci się odbija i nie wiążesz tych objawów ze złą dietą – powiedz o tym swojemu ginekologowi. Mogą to być bowiem objawy raka jajnika. To nowotwór, który jest wciąż zbyt późno wykrywany.

Każdego roku w Polsce lekarze wykrywają ok. 3 tys. nowych przypadków raka jajnika. Niestety, najczęściej w zaawansowanym stadium rozwoju, dlatego co roku na ten nowotwór umiera 2 tys. Polek! Ginekolodzy są zdania, że dzieje się tak, bo rak jajnika początkowo nie daje żadnych objawów albo daje objawy głównie ze strony przewodu pokarmowego. A wiadomo, że jeśli dokucza nam zgaga czy mamy wzdęcia, nie pędzimy z tym do ginekologa, tylko do internisty lub gastrologa. Leczymy się miesiącami, a nawet latami na niestrawność, a tymczasem guz rośnie. Dopiero gdy osiągnie spore rozmiary i pojawią się objawy ze strony narządu rodnego, np. plamienia między miesiączkami, szukamy pomocy u ginekologa. A wtedy może być już za późno. Co więc robić, by obronić się przed rakiem? Przede wszystkim regularnie zgłaszać się do ginekologa na wizyty kontrolne.

Kto jest zagrożony rakiem jajnika?

Na raka jajnika najczęściej zapadają kobiety po 50. roku życia. Znacznie częściej te, których matki chorowały na ten sam nowotwór lub na raka piersi czy raka jelita grubego. Dziedziczymy jednak tylko skłonność do pojawienia się guza w jajniku. Muszą zaistnieć jeszcze dodatkowe okoliczności obciążające.
Lekarze zauważyli, że na raka jajnika częściej zapadają kobiety, które nie rodziły dzieci, nie karmiły piersią i nie stosowały hormonalnej antykoncepcji. Wyciągnęli z tego wniosek, że im częściej mamy cykle owulacyjne, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka jajnika. Z medycznych statystyk wynika, że każda kolejna ciąża i karmienie dziecka piersią niemal o 10 proc. zmniejszają to ryzyko. Z kolei antykoncepcja hormonalna blokuje owulację, a więc też w jakiś sposób działa profilaktycznie. Jednak co do takiego wpływu hormonalnej terapii zastępczej zdania wśród lekarzy są bardzo podzielone.
Wiadomo też, że na raka jajnika częściej chorują kobiety, u których wystąpiły mutacje w genach BRCA1 i BRCA2. Bezpłatnie badania w tym kierunku można wykonać w kilkunastu ośrodkach, m.in. w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie lub w Centrum Onkologii w Warszawie. Prywatnie badanie jednego genu kosztuje ok. 250 zł.
By wyeliminować ryzyko zachorowania, można (za zgodą zespołu lekarzy) poddać się profilaktycznemu usunięciu jajników. Ale kobieta traci wtedy możliwość zajścia w ciążę, bo to przecież w jajnikach dojrzewają komórki jajowe.

Wykrywanie raka jajnika

Chociaż raka jajnika trudno jest wykryć, to przecież nie jesteśmy bez szans. Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa – co najmniej raz w roku, a kobiety z grupy ryzyka (tzn., że u ich bliskich krewnych były przypadki raka jajnika, piersi, macicy, jelita grubego) – dwa razy w roku.
Co prawda, że podczas rutynowego badania ginekologicznego raczej nie wykrywa się guzów o średnicy mniejszej niż 1 cm (guz o średnicy 1 cm zawiera około biliona komórek rakowych!), dlatego wskazane są badania USG – zarówno przezpochwowe, jak i przez powłoki brzuszne.
Lekarz, który wykryje guz w jajniku (lub w jajnikach, ponieważ rak może rozwijać się w obu jednocześnie) i będzie wiedział, że mamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które nie wiążą się z dietą lub jakąś chorobą gastryczną, może podejrzewać raka jajnika. Prawdopodobnie zleci wówczas dodatkowe badania, np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy oznaczenie we krwi markerów nowotworowych (zwłaszcza CA 125) i przeciwciał monoklonalnych OC 125, ale taką diagnostykę rzadko się stosuje.
Częściej specjaliści przeprowadzają zwiadowcze badanie laparoskopowe – przez małe nacięcie lekarz wprowadza do jamy brzusznej laparoskop, przyrząd optyczny z oświetleniem. Dzięki temu może przyjrzeć się nie tylko jajnikom, ale również innym narządom wewnętrznym i wstępnie ocenić, czy nie doszło do przerzutów.

Leczenie raka jajnika

Jeśli kobieta jest młoda i chciałaby mieć dzieci, a nowotwór został wcześnie wykryty i nie dał przerzutów do innych narządów – lekarz usuwa tylko jajnik z guzem, pozostawiając drugi (zdrowy) i macicę. Nie ordynuje wtedy chemioterapii, która często powoduje niepłodność. Jednak by lekarz mógł podjąć taką decyzję, badania tkanek pobranych z jamy brzusznej i węzłów chłonnych muszą wykluczyć przerzuty. 
Gdy kobieta jest starsza – zwłaszcza jeśli weszła już w okres okołomenopauzalny – specjaliści najczęściej podejmują decyzję o usunięciu obu jajników i macicy oraz zastosowaniu chemioterapii (i ewentualnie radioterapii). 
Po usunięciu całego narządu rodnego kobieta, która przed operacją jeszcze miesiączkowała, wchodzi w okres niefizjologicznej menopauzy. Mogą się wówczas pojawić przykre objawy menopauzy. W takiej sytuacji kobieta może rozważyć (wraz ze swoim ginekologiem) rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej. Przebyty rak jajnika nie stanowi bowiem przeciwwskazania do zastosowania HTZ.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 24.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 29)
Anna, 21.06.2016 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czwartego lipca będę miała operację- usunięcie drugiego jajnika z jajowodami i przydatkami (niezłośliwy nowotwór jajnika lewego- prawy jest już usunięty.) Czy mogę po tym zajść w ciążę??? proszę odpowiedzcie.
 
Anezob, 20.02.2016 21.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja zachorowalam jak mialam 39 lat w 2001 roku, tez mialam dzieci w wieku szkolnym wiec glowa do gory walcz,i nie mysl ze zostalo 5 lat zycia.
 
Misj78, 31.01.2015 01.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Można wygrać walkę z nowotworem, ale tylko kiedy jest wcześnie wykryty i o tym trzeba pamiętać. Mnie o tym uświadomiono niedawno w FUNDACJi GODULA-HOPE gdzie zrobiłam bezpłatnie usg. Miałam podejrzenie, ale na szczęście okazało sie bezpodstawne. warto o siebie zawalczyć
 
Wiesia, 14.07.2014 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam raka jajnika jestem po operacji9kwiecien obecnie wzielam 2 chemie mam problemy z wątrobą caly czas mam podwyższone transaminazy i chemia jest brana z opóżnieniem, czy chemia ma wpływ na transaminazy i czy opóżnienia w pobraniu następnej chemii są bez znaczenia ? Czy lepiej przerwać chemie mam II grupę ? Przewidziane mam 6 cykli.Po chemii czuje się fatalnie.
 
koliber, 07.12.2013 15.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
idz jak najszybciej zrobic mareker ca 125, a nastepnie do ginekologa-onkologo (nie do ginekologa) Jezeli masz takie objawy to raczej nie ma na co czekac i poddac sie badaniu srodoperacyjnemu, tylko na oddziale ginekologi onkologicznej !!!
 
xxx, 04.10.2013 10.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam cystę 3 cm, którą kontrolowałam co 3 owulacje. Cysta była niezmiennie taka sama, nie wchłaniała się. Po 11 miesiącach chodzenia z cystą na badaniu kontrolnym wyszło, że z cysty wyrósł mi "guz" 44 na 39 wypełniony, za macicą jest kolejny 3 cm + zrost, który nie musi być wcale zrostem, jest przy trzonie. Dowiedziałam się tego 3 dni temu, od razu poleciałam do onkologa chirurga, mam za 5 dni tomograf i kładę się pod nóż też zaraz po tomografie parę dni. Otworzą to zobaczymy, jajnik do usunięcia na pewno w mojej sytuacji, ale czy to mięśniak na macicy czy zrost, czy rak trzonu nie wiadomo. Najwyżej przejdę pełną sterylizację. Nie mam jeszcze 30 l. a mam bliźniaczki więc byle by żyć. Dodam iż ostatnie USG miałam w maju i była tylko cysta, po 4 owulacjach jakieś 3 dodatkowe rzeczy po 4 i 3 cm + coś tam? Na dobrą sprawę moje prywatne zdanie jest takie że USG musiałoby być obowiązkowe co 3 cykle, żeby móc nas kobiety uratować. Strasznie się boję bo moje maleństwa mają zaledwie po 3 latka a rokowania z rakiem jajników są.... 5 lat :(
 
mania, 03.09.2013 14.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja chodzę od ginekologa do ginekologa już parę lat, bo mam problemy z jajnikami i każdy lekarz mnie tylko zbywa. Mam częstomocz, bóle w podbrzuszu, wzdęcia i zaparcia, robiłam już dwa razy usg dopochwowe i niby jest ok, a ja się boję, że to jednak rak jajnika. Za dwa dni zrobię sobie na własną rękę markery, bo od lekarzy nie można niczego się doprosić. Masakra
 
anonim , 22.02.2013 20.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 19 lat bardza bola mnie jajniki mam upławy z pochwy ,,,,,boli mnie jak naciskam na mocz tak z boki strasznie czy to musi byc rak jajnika ?
 
Krystyna, 05.05.2012 20.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszyscy tu piszą o badaniach... Ja od 20 lat badałam się regularnie. I rezultat jest taki, że mam raka jajnika z licznymi przerzutami. 5 lat temu zmarła na to moja mama. Na raka piersi w młodym wieku zmarły 2 siostry mamy. Kiedy 4 lata temu usg wykazało u mnie guz wielkości 4,5 cm, prosiłam moją ginekolog o skierowanie na operację. Powiedziałam jej o mamie i jej siostrach. Nakrzyczała na mnie, że śpieszno mi pod nóż, że panikuję, a to tylko głupia torbielka. Po roku guz miał już 6,8 cm. Tym razem zrobiono mi marker Ca 125 (był jeszcze w normie) i skierowano na operację. Poszłam do szpitala. Badał mnie sam ordynator, stwierdził, że według niego nic tam nie ma. Zrobiono jeszcze raz usg (inny lekarz, też sława w Białymstoku). Powiedział, że wszystko jest w normie, żadnej torbieli nie mam. Kazał zmienić ginekologa, by więcej nie straszyła ludzi i odesłano mnie do domu. Ciągle bolał mnie brzuch, w różnych miejscach. Badano mi nerki, wyrostek, żołądek, podejrzewano boreliozę, zespół jelita drażliwego, lambliozę. W ciągu tych trzech lat wielokrotnie robiono mi usg jamy brzusznej. I nic. Niestety, zawsze trafiałam na tą samą panią doktor. W listopadzie po 3 miesiącach ciągłego bólu brzucha zrobiono mi kolejne usg (tym razem trafiłam na innego lekarza). I... okazało się, że mam raka jajnika bardzo zaawansowanego. Straciłam co najmniej 4 lata. Mam 58 lat. Z rakiem w takim stadium długo się nie żyje. Miałam problemy z e skierowaniem na badania genetyczne, ale w końcu dostałam je od mojej onkolog. Okazało się, ze mam jednak zmutowany gen BRCA1, moja córka, siostra i siostrzenica. Inni członkowie rodziny jeszcze nie mają wyników badania. Tak to jest z naszymi lekarzami.
 
ewcia, 09.02.2012 13.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wcale badań na mutację genu nie jest łatwo zrobić!!!!!!!!!!!!!!!! Może i tak jest "gdzieś w Polsce" u nas na wschodzie niestety nie! W Lublinie robią jedynie w jednej prywatnej przychodni a kosztuje to 400zł! Kogo na to stać? Ja mam przypadki zachorować w rodzinie na raka macicy, u mamy wykryto guzek w piersi i skierowano ją na badania genu, oczywiście ma zmutowanego, jestem w tak zwanej "grupie ryzyka" i co z tego? W szpitalu gdzie jeszcze badanie robiła moja mama właśnie za darmo, już tego nie wykonują... Czemu? nie wiem... a później się dziwią, że w Polsce rocznie umiera 2 tysiące kobiet!!!!
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Śluzak rzekomy otrzewnej - przyczyny, objawy i leczenie Śluzak rzekomy otrzewnej - przyczyny, objawy i leczenie

Śluzak rzekomy otrzewnej to nowotwór, który charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem...

więcej

1360

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

1037

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

1019

Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania

Rak jelita grubego to jeden z  najczęściej występujących nowotworów. Rak jelita grubego rozwija się...

więcej

849

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Kilka dni przed planowaną miesiączką można zajść w ciążę, ale jeśli do stosunku doszło kilka dni przed pojawieniem się miesiączki, to w wyniku tego stosunku w ciążę zajść nie było można.

Tak, jest to możliwe. Przy takim podejrzeniu wskazana jest konsultacja w poradni genetycznej w celu analizy wywiadu rodzinnego.

Jeśli wstępne rozpoznanie zostanie potwierdzone i opisywane zmiany występują w przebiegu rogowacenia mieszkowego, to należy zadziałać dwukierunkowo - wykonywać zabiegi złuszczające (peeling lub kremy...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.