RAK JAJNIKA: wygraj z nowotworem jajnika

26 komentarze
Autor: Joanna Gniadek

Jeśli miewasz wzdęcia, zaparcia, cierpisz na niestrawność, często ci się odbija i nie wiążesz tych objawów ze złą dietą – powiedz o tym swojemu ginekologowi. Mogą to być bowiem objawy raka jajnika. To nowotwór, który jest wciąż zbyt późno wykrywany.

Każdego roku w Polsce lekarze wykrywają ok. 3 tys. nowych przypadków raka jajnika. Niestety, najczęściej w zaawansowanym stadium rozwoju, dlatego co roku na ten nowotwór umiera 2 tys. Polek! Ginekolodzy są zdania, że dzieje się tak, bo rak jajnika początkowo nie daje żadnych objawów albo daje objawy głównie ze strony przewodu pokarmowego. A wiadomo, że jeśli dokucza nam zgaga czy mamy wzdęcia, nie pędzimy z tym do ginekologa, tylko do internisty lub gastrologa. Leczymy się miesiącami, a nawet latami na niestrawność, a tymczasem guz rośnie. Dopiero gdy osiągnie spore rozmiary i pojawią się objawy ze strony narządu rodnego, np. plamienia między miesiączkami, szukamy pomocy u ginekologa. A wtedy może być już za późno. Co więc robić, by obronić się przed rakiem? Przede wszystkim regularnie zgłaszać się do ginekologa na wizyty kontrolne.

Kto jest zagrożony rakiem jajnika?

Na raka jajnika najczęściej zapadają kobiety po 50. roku życia. Znacznie częściej te, których matki chorowały na ten sam nowotwór lub na raka piersi czy raka jelita grubego. Dziedziczymy jednak tylko skłonność do pojawienia się guza w jajniku. Muszą zaistnieć jeszcze dodatkowe okoliczności obciążające.
Lekarze zauważyli, że na raka jajnika częściej zapadają kobiety, które nie rodziły dzieci, nie karmiły piersią i nie stosowały hormonalnej antykoncepcji. Wyciągnęli z tego wniosek, że im częściej mamy cykle owulacyjne, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka jajnika. Z medycznych statystyk wynika, że każda kolejna ciąża i karmienie dziecka piersią niemal o 10 proc. zmniejszają to ryzyko. Z kolei antykoncepcja hormonalna blokuje owulację, a więc też w jakiś sposób działa profilaktycznie. Jednak co do takiego wpływu hormonalnej terapii zastępczej zdania wśród lekarzy są bardzo podzielone.
Wiadomo też, że na raka jajnika częściej chorują kobiety, u których wystąpiły mutacje w genach BRCA1 i BRCA2. Bezpłatnie badania w tym kierunku można wykonać w kilkunastu ośrodkach, m.in. w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie lub w Centrum Onkologii w Warszawie. Prywatnie badanie jednego genu kosztuje ok. 250 zł.
By wyeliminować ryzyko zachorowania, można (za zgodą zespołu lekarzy) poddać się profilaktycznemu usunięciu jajników. Ale kobieta traci wtedy możliwość zajścia w ciążę, bo to przecież w jajnikach dojrzewają komórki jajowe.

Wykrywanie raka jajnika

Chociaż raka jajnika trudno jest wykryć, to przecież nie jesteśmy bez szans. Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa – co najmniej raz w roku, a kobiety z grupy ryzyka (tzn., że u ich bliskich krewnych były przypadki raka jajnika, piersi, macicy, jelita grubego) – dwa razy w roku.
Co prawda, że podczas rutynowego badania ginekologicznego raczej nie wykrywa się guzów o średnicy mniejszej niż 1 cm (guz o średnicy 1 cm zawiera około biliona komórek rakowych!), dlatego wskazane są badania USG – zarówno przezpochwowe, jak i przez powłoki brzuszne.
Lekarz, który wykryje guz w jajniku (lub w jajnikach, ponieważ rak może rozwijać się w obu jednocześnie) i będzie wiedział, że mamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które nie wiążą się z dietą lub jakąś chorobą gastryczną, może podejrzewać raka jajnika. Prawdopodobnie zleci wówczas dodatkowe badania, np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy oznaczenie we krwi markerów nowotworowych (zwłaszcza CA 125) i przeciwciał monoklonalnych OC 125, ale taką diagnostykę rzadko się stosuje.
Częściej specjaliści przeprowadzają zwiadowcze badanie laparoskopowe – przez małe nacięcie lekarz wprowadza do jamy brzusznej laparoskop, przyrząd optyczny z oświetleniem. Dzięki temu może przyjrzeć się nie tylko jajnikom, ale również innym narządom wewnętrznym i wstępnie ocenić, czy nie doszło do przerzutów.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
miriam79, 15.12.2014 23:21
zachęcam do poczytania prawdziwej historii na wiola.cba.pl
Nie zarejestrowany, 02.09.2014 1:49
Dzisiaj się dowiedziałam, że moja Mama ma raka jajnika. Jest po operacji usunięcia jajników, macicy, wyrostka robaczkowego i nie wiem czego jeszcze. To złośliwy rak. Jakie ma szanse na wyzdrowienie? Ile lat życia jej zostało? Tak bardzo się boję! Jak ją będą teraz leczyć? Błagam, niech ktoś mi pomoże, jestem sama i nie daję sobie z tym rady. Błagam też was wszystkie - BADAJCIE SIĘ. Mama to zaniedbała, może wcześniej by to wykryli... Cześć, przede wszystkim nie panikuj. Skontaktuj się z Fundacją Różowa Konwalia, tam jest mądra osoba, która pokaże Ci od czego zacząć i jak sobie radzić. Fundacja Różowa Konwalia im. prof. Jana Zielińskiego ul. Grójecka 64/3 02-339 Warszawa tel. 501 581764 e-mail: fundacja@rozowa-konwalia.pl Pamiętaj, raka się leczy. Głowa do góry. Poradzicie sobie z mamą, chociaż dzisiaj się boisz i masz mętlik w głowie. To minie. Ogarniesz się i będziesz wsparciem dla mamy. :-) Możesz też zajrzeć tutaj: http://jestemprzytobie.pl/forum/viewtopic.php?id=179
 

Leczenie raka jajnika

Jeśli kobieta jest młoda i chciałaby mieć dzieci, a nowotwór został wcześnie wykryty i nie dał przerzutów do innych narządów – lekarz usuwa tylko jajnik z guzem, pozostawiając drugi (zdrowy) i macicę. Nie ordynuje wtedy chemioterapii, która często powoduje niepłodność. Jednak by lekarz mógł podjąć taką decyzję, badania tkanek pobranych z jamy brzusznej i węzłów chłonnych muszą wykluczyć przerzuty. 
Gdy kobieta jest starsza – zwłaszcza jeśli weszła już w okres okołomenopauzalny – specjaliści najczęściej podejmują decyzję o usunięciu obu jajników i macicy oraz zastosowaniu chemioterapii (i ewentualnie radioterapii). 
Po usunięciu całego narządu rodnego kobieta, która przed operacją jeszcze miesiączkowała, wchodzi w okres niefizjologicznej menopauzy. Mogą się wówczas pojawić przykre objawy menopauzy. W takiej sytuacji kobieta może rozważyć (wraz ze swoim ginekologiem) rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej. Przebyty rak jajnika nie stanowi bowiem przeciwwskazania do zastosowania HTZ.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 24.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 26)
Wiesia, 14.07.2014 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam raka jajnika jestem po operacji9kwiecien obecnie wzielam 2 chemie mam problemy z wątrobą caly czas mam podwyższone transaminazy i chemia jest brana z opóżnieniem, czy chemia ma wpływ na transaminazy i czy opóżnienia w pobraniu następnej chemii są bez znaczenia ? Czy lepiej przerwać chemie mam II grupę ? Przewidziane mam 6 cykli.Po chemii czuje się fatalnie.
 
koliber, 07.12.2013 15.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
idz jak najszybciej zrobic mareker ca 125, a nastepnie do ginekologa-onkologo (nie do ginekologa) Jezeli masz takie objawy to raczej nie ma na co czekac i poddac sie badaniu srodoperacyjnemu, tylko na oddziale ginekologi onkologicznej !!!
 
xxx, 04.10.2013 10.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam cystę 3 cm, którą kontrolowałam co 3 owulacje. Cysta była niezmiennie taka sama, nie wchłaniała się. Po 11 miesiącach chodzenia z cystą na badaniu kontrolnym wyszło, że z cysty wyrósł mi "guz" 44 na 39 wypełniony, za macicą jest kolejny 3 cm + zrost, który nie musi być wcale zrostem, jest przy trzonie. Dowiedziałam się tego 3 dni temu, od razu poleciałam do onkologa chirurga, mam za 5 dni tomograf i kładę się pod nóż też zaraz po tomografie parę dni. Otworzą to zobaczymy, jajnik do usunięcia na pewno w mojej sytuacji, ale czy to mięśniak na macicy czy zrost, czy rak trzonu nie wiadomo. Najwyżej przejdę pełną sterylizację. Nie mam jeszcze 30 l. a mam bliźniaczki więc byle by żyć. Dodam iż ostatnie USG miałam w maju i była tylko cysta, po 4 owulacjach jakieś 3 dodatkowe rzeczy po 4 i 3 cm + coś tam? Na dobrą sprawę moje prywatne zdanie jest takie że USG musiałoby być obowiązkowe co 3 cykle, żeby móc nas kobiety uratować. Strasznie się boję bo moje maleństwa mają zaledwie po 3 latka a rokowania z rakiem jajników są.... 5 lat :(
 
mania, 03.09.2013 14.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja chodzę od ginekologa do ginekologa już parę lat, bo mam problemy z jajnikami i każdy lekarz mnie tylko zbywa. Mam częstomocz, bóle w podbrzuszu, wzdęcia i zaparcia, robiłam już dwa razy usg dopochwowe i niby jest ok, a ja się boję, że to jednak rak jajnika. Za dwa dni zrobię sobie na własną rękę markery, bo od lekarzy nie można niczego się doprosić. Masakra
 
anonim , 22.02.2013 20.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 19 lat bardza bola mnie jajniki mam upławy z pochwy ,,,,,boli mnie jak naciskam na mocz tak z boki strasznie czy to musi byc rak jajnika ?
 
Krystyna, 05.05.2012 20.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszyscy tu piszą o badaniach... Ja od 20 lat badałam się regularnie. I rezultat jest taki, że mam raka jajnika z licznymi przerzutami. 5 lat temu zmarła na to moja mama. Na raka piersi w młodym wieku zmarły 2 siostry mamy. Kiedy 4 lata temu usg wykazało u mnie guz wielkości 4,5 cm, prosiłam moją ginekolog o skierowanie na operację. Powiedziałam jej o mamie i jej siostrach. Nakrzyczała na mnie, że śpieszno mi pod nóż, że panikuję, a to tylko głupia torbielka. Po roku guz miał już 6,8 cm. Tym razem zrobiono mi marker Ca 125 (był jeszcze w normie) i skierowano na operację. Poszłam do szpitala. Badał mnie sam ordynator, stwierdził, że według niego nic tam nie ma. Zrobiono jeszcze raz usg (inny lekarz, też sława w Białymstoku). Powiedział, że wszystko jest w normie, żadnej torbieli nie mam. Kazał zmienić ginekologa, by więcej nie straszyła ludzi i odesłano mnie do domu. Ciągle bolał mnie brzuch, w różnych miejscach. Badano mi nerki, wyrostek, żołądek, podejrzewano boreliozę, zespół jelita drażliwego, lambliozę. W ciągu tych trzech lat wielokrotnie robiono mi usg jamy brzusznej. I nic. Niestety, zawsze trafiałam na tą samą panią doktor. W listopadzie po 3 miesiącach ciągłego bólu brzucha zrobiono mi kolejne usg (tym razem trafiłam na innego lekarza). I... okazało się, że mam raka jajnika bardzo zaawansowanego. Straciłam co najmniej 4 lata. Mam 58 lat. Z rakiem w takim stadium długo się nie żyje. Miałam problemy z e skierowaniem na badania genetyczne, ale w końcu dostałam je od mojej onkolog. Okazało się, ze mam jednak zmutowany gen BRCA1, moja córka, siostra i siostrzenica. Inni członkowie rodziny jeszcze nie mają wyników badania. Tak to jest z naszymi lekarzami.
 
ewcia, 09.02.2012 13.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wcale badań na mutację genu nie jest łatwo zrobić!!!!!!!!!!!!!!!! Może i tak jest "gdzieś w Polsce" u nas na wschodzie niestety nie! W Lublinie robią jedynie w jednej prywatnej przychodni a kosztuje to 400zł! Kogo na to stać? Ja mam przypadki zachorować w rodzinie na raka macicy, u mamy wykryto guzek w piersi i skierowano ją na badania genu, oczywiście ma zmutowanego, jestem w tak zwanej "grupie ryzyka" i co z tego? W szpitalu gdzie jeszcze badanie robiła moja mama właśnie za darmo, już tego nie wykonują... Czemu? nie wiem... a później się dziwią, że w Polsce rocznie umiera 2 tysiące kobiet!!!!
 
pola, 21.09.2010 09.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja równiez mam od jakiegos czasu ucisk na pecherz,brak miesiaczki i ciagle ejste senna . boje sie ze mam raka jajnika.Pozatym miewam bóle podczas stosunku.
 
edyta, 01.09.2010 14.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czesc dziewczyny! Ja mam 23 lata i synka 3 letniego. mieszkamw Anglii 3 miesiace temu wykryli u mnie raka jajnika ale niewiem co i jak wiem tylko ze bez przezutow jest i ze jest maly. dobija mnie tylkomysl kiedy mi go wytna juz chce miec to za soba a nie caly czas myslec o tym. niewiem co robic jechac do polski na operacje czy zostac tutaj prosze pomorzcie mi moj email to edyta-mrozik1@wp.pl czekam i pozdrawiam goraco
 
kaja , 29.05.2010 22.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 33 lata na raka jajnika choruję od grudnia 2008.Wykryto go u mnie jak miał 10 cm,zaznaczam że do ginekologa chodziłam co 6 miesięcy ale nie robiono mi USG.Byłam załamana.Usunięto macicę z przydatkami.,badanie histopatologiczne rak jajnika 1 c,powiedziano mi że rokowania są dobre.Przeszłam chemioterapię 6 kursów.Myślałam że to koniec,ale się myliłam.Aktualnie jestem po 3 operacjach i przechodzę 4 linię chemioterapii .Mam przerzuty do powłok brzusznych i płuc,ale nie tracę wiary że mi się uda.Polecam książkę ANTY RAK,podniosła mnie na duchu.Starajcie się żyć normalnie,wypierajcie chorobę i nie zamykajcie się w domu.Odżywiajcie się zdrowo i wspomagajcie organizm w walce z rakiem.Piję sok z noni,jem pestki z moreli,piję zioła i idę na chemię.Pamiętajcie kobiety o USG narządów rodnych,ja nie miałam tyle szczęścia,powinnam się upomnieć,ale tego nie zrobiłam.Pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania

Rak jelita grubego to jeden z  najczęściej występujących nowotworów. Rak jelita grubego rozwija się...

więcej

19697

Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą Chłoniak: nowotwór układu chłonnego często mylony jest z grypą

Chłoniak to 5. najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. Tymczasem nadal 74 proc. ludzi nie...

więcej

19658

Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej

Ziarnica złośliwa jest jednym z rodzajów chłoniaka - nowotworu układu limfatycznego. Jej objawy...

więcej

24013

Rak jądra - przyczyny, profilaktyka, objawy Rak jądra - przyczyny, profilaktyka, objawy

Bez jąder - dwóch niewielkich gruczołów płciowych - nie byłoby życia. Jądra są bowiem fabryką...

więcej

22462

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Grupy wsparcia
data

Grudzień 22, 2014

kawa nie odchudza

data

Grudzień 22, 2014

Zależy co rozumiesz pod słowem diety. Ja ograniczyła pewne produkty na podstawie badań, które zrobiłam w RMEDICA, świetna klinika i specjaliści, polecam! Ale bez zbędnej reklamy, fajnie zrobić jakieś badania, które będą stanowiły fundament do dalszych działań, decyzji. Jeśli ograniczenia...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 22, 2014

Każda z Nas, każdy z Nas jest inny, ma swoje indywidualne predyspozycje, więc niewąpliwie warto udać się najpierw do specjalisty. Ja trafiłam na świetnych ludzi w RMEDICA w Warszawie, specjaliści, właśnie z indywidualnym podejście. Badania, program dietetyczny na podstawie tychże badań i...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.