Pierwsze objawy raka jajnika. Jak rozpoznać wczesne objawy raka jajnika?

2021-04-14 8:13

Wczesne objawy raka jajnika nie są charakterystyczne, dlatego rozpoznanie zwykle następuje w późnym stadium choroby. Jeśli wizyta u gastrologa nic nie wykazuje, należy jak najszybciej udać się do ginekologa, ponieważ może się okazać, że to pierwsze objawy raka jajnika. Im wcześniej wykryty rak jajnika, tym większe szanse na wyleczenie. Sprawdź, jakie są wczesne objawy raka jajnika.  

Pierwsze objawy raka jajnika. Jak rozpoznać wczesne objawy raka jajnika?
Autor: Thinkstockphotos.com Pierwsze objawy raka jajnika. Jak rozpoznać wczesne objawy raka jajnika?

Wczesne objawy raka jajnika są dość skryte. - Często przypominają objawy gastryczne, czyli uczucie wzdęcia, niestrawności, pełności po posiłkach i to są główne objawy, które niekoniecznie sugerują wprost, że to może być rak jajnika – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr hab. n. med. Lubomir Bodnar z Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Rak jajnika może być zdiagnozowany w każdym wieku, natomiast tych zachorowań jest zdecydowanie więcej u kobiet po pięćdziesiątce. Szczyt zachorowań przypada między 50. a 65. rokiem życia i wtedy odnotowuje się najwięcej przypadków – dodaje ekspert.

Nie istnieją testy przesiewowe w kierunku raka jajnika czy inne profilaktyczne badania, które pozwoliłyby wcześnie wykryć nowotwór jajnika, dlatego ważna jest obserwacja własnego ciała, a kiedy pojawią się niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Spis treści

  1. Wczesne, pierwsze objawy raka jajnika
  2. Rak jajnika - wczesne wykrycie daje większe szanse na przeżycie
  3. Wczesne objawy raka jajnika - gdzie szukać pomocy? 

Wczesne, pierwsze objawy raka jajnika

Wczesne objawy raka jajnika nie są charakterystyczne i często mogą sugerować inne, łagodniejsze schorzenia. Poza trzema ww. objawami, mogą się pojawić także:¹

Do dolegliwości wskazujących na nowotwór złośliwy jajnika zalicza się również:

Wymienione objawy mogą się wiązać z innym schorzeniem, a większość z nich występuje prawie tak samo często u kobiet, które nie chorują na raka jajnika.

Niepokojącym sygnałem jest zwiększona częstość objawów.

Kobieta, która zmaga się z powyższymi objawami, powinna udać się nie tylko do gastrologa, lecz także do ginekologa, gdyż istnieje ryzyko, że rozwija się nowotwór jajnika. Objawy te powinny obudzić czujność szczególnie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Oprócz badania ginekologicznego lekarz może wykonać USG, badania krwi w celu określenia wartości markerów nowotworowych, w uzasadnionych przypadkach także tomografię komputerową.

Niestety, obecnie lekarze nie są w stanie u bezobjawowych kobiet wykrywać raka jajnika w sposób prosty, łatwy i skuteczny. Na świecie podejmuje się wiele prób określenia wartości takich testów jak CA-125 – markera nowotworowego pobieranego z krwi, badania ginekologicznego lub badania USG przezpochwowe – podkreśla dr hab. n. med. Lubomir Bodnar. Jedną z nielicznych metod oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika, obok wywiadu rodzinnego, jest badanie obecności mutacji w genie BRCA1/2.

Rak jajnika - wczesne wykrycie daje większe szanse na przeżycie

Każdego roku ponad ok. 3 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że około 15 proc. rozpoznań dotyczy kobiet poniżej 40. roku życia. 

Rak jajnika jest odpowiedzialny za śmierć ok. 2600 Polek rocznie. Rozpoznanie nowotworu we wczesnym stadium daje 80–90 proc. szans na 5-letnie przeżycie, natomiast zaawansowane stadium umożliwia to tylko w ok. 25 proc. Niestety około 70 proc. przypadków raka jajnika jest wykrywanych w zaawansowanym stadium choroby. Ponad połowa kobiet ze zdiagnozowanym zaawansowanym rakiem jajnika nie przeżywa pięciu lat. W efekcie, nowotwór jajnika nazywany jest „cichym zabójcą kobiet”

Wczesne objawy raka jajnika - gdzie szukać pomocy? 

Niewiele osób wie, że leczeniem nowotworów narządu rodnego, czyli tzw. kobiecych nowotworów „sfery intymnej” zajmują się ginekolodzy onkolodzy. Jednym z celów kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej” jest uświadamianie kobietom, u których zdiagnozowano nowotwór jajnika, że warto udać się do doświadczonego lekarza właśnie tej specjalizacji.

Na stronie internetowej kampanii www.dlaniejmozemywiecej.pl dostępna jest też mapa ośrodków, w których można szukać specjalistycznej pomocy w problemach ginekologiczno-onkologicznych.

Dr hab. n. med. Lubomir Bodnar - rak jajnika przez długi czas nie daje żadnych objawów

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Źródło:

1. Zielona Księga. Rak jajnika: zapobieganie, rozpoznawanie, leczenie, Polskie Towarzystwo Onkologiczne