Zespół bolesnego barku: objawy i leczenie chorób barku

Konsultant: dr Adrian Rymarczyk, specjalista chirurg ortopeda traumatolog, Centrum Medyczne Achilles, www.achillesmed.pl
24 komentarze
Autor: Jolanta Dyjecińska

Pod nazwą zespół bolesnego barku kryje się nie jedna, ale wiele chorób dotyczących barku. Przyczyną bólu i ograniczenia zakresu ruchów ręką może być przeciężenie mięśni, szkodzenie ścięgna lub zapalenie kaletki podbarkowej. Od ustalenia przyczyn bólu zależy metoda leczenia.

Bark - jak ważny jest w codziennym życiu uświadamiamy sobie, gdy nie możemy wykonywać zwykłych czynności. Jeśli bowiem któryś z elementów jego konstrukcji zaczyna gorzej funkcjonować, pojawiają się dolegliwości ograniczające ruchy ręką.

Objawy chorób barku

Główny symptom zespołu bolesnego barku to ból. Bywa, że początkowo jest niewielki, pojawia się tylko przy unoszeniu ręki powyżej linii ramion. Z czasem się nasila i dokucza także przy innych ruchach kończyną. Zdarza się też, że zjawia się nagle, np. po wykonaniu gwałtownego ruchu, i jest tak ostry i silny, że rękę cały czas trzymamy w jednej pozycji, aby uniknąć cierpienia. Bólowi może towarzyszyć obrzęk okolicy barku. Jeśli zlekceważymy te dwa objawy, dołącza trzeci – znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym. Niezależnie od tego, czy ból pojawił się nagle, czy też stopniowo narastał, powinniśmy się zgłosić do ortopedy. Kluczową sprawą jest bowiem ustalenie jego przyczyny.

Źródłem dolegliwości są najczęściej:

  • przeciążenie mięśni,
  • urazy ścięgien,
  • zapalenie kaletki podbarkowej,
  • choroby reumatyczne (RZS, choroba zwyrodnieniowa stawów) lub neurologiczne (zapalenie splotu szyjnego i ramiennego).

W ustaleniu przyczyny pomagają lekarzowi badania obrazowe:

  • rentgen,
  • ultrasonografia,
  • rezonans magnetyczny.

Zespół bolesnego barku: przeciążenie mięśni

Dochodzi do niego podczas czynnosci wymagających uniesienia ręki powyżej linii ramion, których nie wykonujemy na co dzień (np. mycie okien), lub przenoszenia ciężkich przedmiotów. Powodują go także powtarzające się, jednostajne ruchy, spanie w niewygodnej pozycji, gwałtowne szarpnięcie ręką, zbyt intensywne ćwiczenia. Rezultatem przeciążenia mięśni podczas wysiłku może być ich przykurcz – przez cały czas są napięte, a to sprawia ból.

LECZENIE Polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie oraz stosowaniu terapii manualnej. Lepiej z nią nie zwlekać, bo im dłużej utrzymuje się przykurcz, tym trudniej go zlikwidować, a rehabilitacja trwa dłuzej.

Zespół bolesnego barku: szkodzone ścięgna

Źródłem bólu barku może być uszkodzenie ścięgien 4 małych mięśni (podgrzebieniowy, nadgrzebieniowy, podłopatkowy, obły mniejszy) tworzących tzw. stożek rotatorów. Ścięgna te otaczają głowę kości ramiennej i są zrośnięte z torebką stawową. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, np. podczas rzucania jakiegoś przedmiotu ręką uniesioną powyżej linii ramion. Ale przyczyną bólu bywa też uraz ścięgna mięśnia dwugłowego. Łatwo je naciągnąć nawet w trakcie tak banalnej czynności jak sięganie w samochodzie po torebkę leżącą na tylnym siedzeniu. Naciągniecia, naderwania ścięgien kumulują się i mogą byc przyczyną przewlekłego bólu barku, a nawet zerwania ścięgna.

LECZENIE Zwykle jest operacyjne. Zabiegi przeprowadza się najczęściej metodą artroskopową. Ich celem jest rekonstrukcja uszkodzonych ścięgien. W przypadku ścięgna mięśnia dwugłowego niejednokrotnie przecina się go, skraca i mocuje do kości w innym miejscu.

Zespół bolesnego barku: zapalenie kaletki podbarkowej

Zdrowa kaletka wyglądem przypomina sklejoną torebkę foliową, chora – torebkę pogrubiałą, wypełnioną płynem. Do takiej zmiany dochodzi, gdy stożek rotatorów jest osłabiony lub uszkodzony. Wówczas przy unoszeniu ramienia powyżej linii barku dochodzi do konfliktu kaletki z wyrostkiem barkowym, bolesnej ciasnoty podbarkowej (struktury trą o siebie).

LECZENIE Polega na podawaniu doustnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także wstrzykiwaniu sterydów wprost do kaletki, jeden lub maksimum dwa razy, najlepiej pod kontrolą USG. Ważnym elementem kuracji jest rehabilitacja, która przywraca prawidłową ruchomość stawu. W niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie kaletki. Jeśli doszło do zerwania ścięgien mięśni rotatorów, konieczna jest operacja polegająca na ich rekonstrukcji za pomocą kotwic.

Ważne

Ważne

"Zamrożenie" barku

Tak mówi się o pogrubieniu i usztywnieniu torebki stawowej, którego rezultatem jest znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym. Do „zamrożenia” barku może przyczynić się unikanie ruchów ręką z powodu bólu. W przypadku tej dolegliwości konieczna jest długa rehabilitacja prowadzona przez doświadczonego terapeutę. Jeśli nie wdroży się jej w odpowiednim momencie, w torebce stawowej i przestrzeni podbarkowej tworzą się zrosty, które usztywniają staw. Trzeba je usunąć operacyjnie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 19.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 24)
jolka, 02.06.2017 13.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam ...leczyłam bark 2lata calkowita sztywność...wyczerpałam wszelkie dostepne sposoby leczenia,leków, fizjoterapii- pomagalo tylko czasowo.. znajoma polecila mi neurotraumatologa z uprawnieniami do terapii manualnej... skorzystalam 3tyg. po 1 zabiegu przerwa i ponownie... bark funkcjonuje i to niezle (dodam ze prywatnie)Pozrawiam
 
miki, 03.05.2017 22.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam problem jak wy wszyscy ale sądziłem, że to związane z używaniem myszy komputerowej 6-10 godz dziennie. Po zmianie myszy ze "zwykłej" na typ "płetwy rekina" stał się cud ( no może) - ból nadgarstka znikł, a o barku po prostu zapomniałem- niestety tylko na kilka miesięcy-ból bardzo nasilił się po badaniach polegających na wprowadzaniu cewnika do prawej tętnicy- aby zbadać serce ( koronarografia), a później po wtłaczaniu krwi ( mojej) do żył prawej ręki - po jej wcześniejszym pobraniu z innej żyły, z innej okolicy ciała ( zabieg plazmaferezy)- ten koszmar bólowy uśmierzają najsilniejsze leki- nie na stałe niestety. Wiele ulgi przynosi leczeni zamrożeniem ( w sensie dosłownym) barku- poprzez napylanie ciekłego azotu ( -196 st Celsj.) - lekarze powiedzieli mi jednak , że muszę wyeliminować anomalie w tętnicach i żyłach barku, które ujawniły się po koronarografii. Czekam na MRI barku, a do tego czasu cieszę się na zabiegi krioterapii. Ulga jest tak duża,że pozwala nawet prowadzić auto- wcześniej na lekach p/bólowych nie zaliczyłbym narkotestu.
 
Piotrek , 23.04.2017 10.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od 2013 roku zmagam się z bólem barków, lew bark sam się wyleczył i już tak go nie odczuwam,natomiast prawy nie daje żyć. Chodziłem do fizjoterapeuty, ale prawy bark leży, najgorsze jest to że raz boli, raz nie boli a jak już boli to z przytupem. Tabletki, maści i ćwiczenia nie pomagają. Jutro do lekarza bo wysiadam ból jest nie do zniesienia.
 
Sara, 19.04.2017 18.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Całe święta wielkanocne nie zmróżyłam oka...bolący bark dokuczał bardzo, po świętach ortopeda zlecił prześwietlenie barków i kręgosłupa, okazało się, że są zwyrodnienia barków. Dostałam zastrzyk hialuroniwy w staw barkowy, który zakupiłam w aptece 153 zł. Wykonuję codziennie lekkie krążenie rąk, gymnastic umiarkowana. Nie wolno dźwigać... w trakcie bólu robić zimne okłady. Jestem szczęśliwa, że mogę samodzielnie funkcjonować i wreszcie się wyspać. I'm not a robot
 
Sara, 19.04.2017 18.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Całe święta wielkanocne nie zmróżyłam oka...bolący bark dokuczał bardzo, po świętach ortopeda zlecił prześwietlenie barków i kręgosłupa, okazało się, że są zwyrodnienia barków. Dostałam zastrzyk hialuroniwy w staw barkowy, który zakupiłam w aptece 153 zł. Wykonuję codziennie lekkie krążenie rąk, gymnastic umiarkowana. Nie wolno dźwigać... w trakcie bólu robić zimne okłady. Jestem szczęśliwa, że mogę samodzielnie funkcjonować i wreszcie się wyspać.
 
Sławek, 13.04.2017 13.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, chciałbym się zapytać "midblu" jakie lekarstwa Ci pomogły. Ja zaliczyłem dwie blokady robione przez ortopedę, biorę masę różnych lekarstw przeciwbółowych i nic. Z bólu dostaję szału, a trwa to od świąt Bożego Narodzenia. Jesli możesz to daj cynk na golden@boo.pl Dzięki za pomoc
 
Asia, 01.03.2017 08.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WSPOLZUJE: JA PO CIEZKIEJ PRACY W BIEDRONCE DO DZIS MIMO 8LAT, CIERPIE KATUSZE: PODLECZE SIE I NA NWO COKOLWIEK NAWET LEKKI WYSILEK REKA I NA NA NOWO!
 
michal1234, 19.02.2017 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
stłuczenie barku , mecze sie sie juz od 3 miesiecy , koszmar bol wraca czasami nie mogę podniesc reki . Byłem miesiac na L4 lekarz zakonczyl leczenie . W poniedzialek ide prywatnie do lekarza
 
midblu, 10.01.2017 02.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Współczuję wszystkim, którzy mają to dziadostwo. Ja już mam nadzieję na wylocie całej historii, ale swojego czasu było ostro... oj bardzo... I wycieczki od lekarza do lekarza. Skończyło się na sterydach i rehabilitacji. Rehabilitację szczerze polecam, w moim wypadku zdziałała cuda na zamrożony bark (trwała jakiś miesiąc ciurkiem). Gorzej było z bólem, który przez dobrych kilka/naście tygodni był po prostu nie do znie sie nia. W końcu sterydy go pokonały (inne życie!). Pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z tym cholerstwem.
 
DD, 05.01.2017 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To samo w UK:(((
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

161

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

155

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

146

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

141

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.