Zespół bolesnego barku: objawy i leczenie chorób barku

Konsultant: dr Adrian Rymarczyk, specjalista chirurg ortopeda traumatolog, Centrum Medyczne Achilles, www.achillesmed.pl
18 komentarze
Autor: Jolanta Dyjecińska

Pod nazwą zespół bolesnego barku kryje się nie jedna, ale wiele chorób dotyczących barku. Przyczyną bólu i ograniczenia zakresu ruchów ręką może być przeciężenie mięśni, szkodzenie ścięgna lub zapalenie kaletki podbarkowej. Od ustalenia przyczyn bólu zależy metoda leczenia.

Bark - jak ważny jest w codziennym życiu uświadamiamy sobie, gdy nie możemy wykonywać zwykłych czynności. Jeśli bowiem któryś z elementów jego konstrukcji zaczyna gorzej funkcjonować, pojawiają się dolegliwości ograniczające ruchy ręką.

Objawy chorób barku

Główny symptom zespołu bolesnego barku to ból. Bywa, że początkowo jest niewielki, pojawia się tylko przy unoszeniu ręki powyżej linii ramion. Z czasem się nasila i dokucza także przy innych ruchach kończyną. Zdarza się też, że zjawia się nagle, np. po wykonaniu gwałtownego ruchu, i jest tak ostry i silny, że rękę cały czas trzymamy w jednej pozycji, aby uniknąć cierpienia. Bólowi może towarzyszyć obrzęk okolicy barku. Jeśli zlekceważymy te dwa objawy, dołącza trzeci – znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym. Niezależnie od tego, czy ból pojawił się nagle, czy też stopniowo narastał, powinniśmy się zgłosić do ortopedy. Kluczową sprawą jest bowiem ustalenie jego przyczyny.

Źródłem dolegliwości są najczęściej:

  • przeciążenie mięśni,
  • urazy ścięgien,
  • zapalenie kaletki podbarkowej,
  • choroby reumatyczne (RZS, choroba zwyrodnieniowa stawów) lub neurologiczne (zapalenie splotu szyjnego i ramiennego).

W ustaleniu przyczyny pomagają lekarzowi badania obrazowe:

  • rentgen,
  • ultrasonografia,
  • rezonans magnetyczny.

Zespół bolesnego barku: przeciążenie mięśni

Dochodzi do niego podczas czynnosci wymagających uniesienia ręki powyżej linii ramion, których nie wykonujemy na co dzień (np. mycie okien), lub przenoszenia ciężkich przedmiotów. Powodują go także powtarzające się, jednostajne ruchy, spanie w niewygodnej pozycji, gwałtowne szarpnięcie ręką, zbyt intensywne ćwiczenia. Rezultatem przeciążenia mięśni podczas wysiłku może być ich przykurcz – przez cały czas są napięte, a to sprawia ból.

LECZENIE Polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie oraz stosowaniu terapii manualnej. Lepiej z nią nie zwlekać, bo im dłużej utrzymuje się przykurcz, tym trudniej go zlikwidować, a rehabilitacja trwa dłuzej.

Zespół bolesnego barku: szkodzone ścięgna

Źródłem bólu barku może być uszkodzenie ścięgien 4 małych mięśni (podgrzebieniowy, nadgrzebieniowy, podłopatkowy, obły mniejszy) tworzących tzw. stożek rotatorów. Ścięgna te otaczają głowę kości ramiennej i są zrośnięte z torebką stawową. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, np. podczas rzucania jakiegoś przedmiotu ręką uniesioną powyżej linii ramion. Ale przyczyną bólu bywa też uraz ścięgna mięśnia dwugłowego. Łatwo je naciągnąć nawet w trakcie tak banalnej czynności jak sięganie w samochodzie po torebkę leżącą na tylnym siedzeniu. Naciągniecia, naderwania ścięgien kumulują się i mogą byc przyczyną przewlekłego bólu barku, a nawet zerwania ścięgna.

LECZENIE Zwykle jest operacyjne. Zabiegi przeprowadza się najczęściej metodą artroskopową. Ich celem jest rekonstrukcja uszkodzonych ścięgien. W przypadku ścięgna mięśnia dwugłowego niejednokrotnie przecina się go, skraca i mocuje do kości w innym miejscu.

Zespół bolesnego barku: zapalenie kaletki podbarkowej

Zdrowa kaletka wyglądem przypomina sklejoną torebkę foliową, chora – torebkę pogrubiałą, wypełnioną płynem. Do takiej zmiany dochodzi, gdy stożek rotatorów jest osłabiony lub uszkodzony. Wówczas przy unoszeniu ramienia powyżej linii barku dochodzi do konfliktu kaletki z wyrostkiem barkowym, bolesnej ciasnoty podbarkowej (struktury trą o siebie).

LECZENIE Polega na podawaniu doustnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także wstrzykiwaniu sterydów wprost do kaletki, jeden lub maksimum dwa razy, najlepiej pod kontrolą USG. Ważnym elementem kuracji jest rehabilitacja, która przywraca prawidłową ruchomość stawu. W niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie kaletki. Jeśli doszło do zerwania ścięgien mięśni rotatorów, konieczna jest operacja polegająca na ich rekonstrukcji za pomocą kotwic.

Ważne

Ważne

"Zamrożenie" barku

Tak mówi się o pogrubieniu i usztywnieniu torebki stawowej, którego rezultatem jest znaczne ograniczenie zakresu ruchów w stawie ramiennym. Do „zamrożenia” barku może przyczynić się unikanie ruchów ręką z powodu bólu. W przypadku tej dolegliwości konieczna jest długa rehabilitacja prowadzona przez doświadczonego terapeutę. Jeśli nie wdroży się jej w odpowiednim momencie, w torebce stawowej i przestrzeni podbarkowej tworzą się zrosty, które usztywniają staw. Trzeba je usunąć operacyjnie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 19.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 18)
Asia, 01.03.2017 08.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WSPOLZUJE: JA PO CIEZKIEJ PRACY W BIEDRONCE DO DZIS MIMO 8LAT, CIERPIE KATUSZE: PODLECZE SIE I NA NWO COKOLWIEK NAWET LEKKI WYSILEK REKA I NA NA NOWO!
 
michal1234, 19.02.2017 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
stłuczenie barku , mecze sie sie juz od 3 miesiecy , koszmar bol wraca czasami nie mogę podniesc reki . Byłem miesiac na L4 lekarz zakonczyl leczenie . W poniedzialek ide prywatnie do lekarza
 
midblu, 10.01.2017 02.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Współczuję wszystkim, którzy mają to dziadostwo. Ja już mam nadzieję na wylocie całej historii, ale swojego czasu było ostro... oj bardzo... I wycieczki od lekarza do lekarza. Skończyło się na sterydach i rehabilitacji. Rehabilitację szczerze polecam, w moim wypadku zdziałała cuda na zamrożony bark (trwała jakiś miesiąc ciurkiem). Gorzej było z bólem, który przez dobrych kilka/naście tygodni był po prostu nie do znie sie nia. W końcu sterydy go pokonały (inne życie!). Pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z tym cholerstwem.
 
DD, 05.01.2017 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To samo w UK:(((
 
luna, 04.01.2017 01.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od ponad roku mam problem z barkiem z powodu wykonywanej pracy. Ostatnie pół roku to koszmar, ból większy, ruchy ograniczone. Za dwa miesiące rozpoczynam rehabilitację, może coś pomoże. Poza tym ćwiczę sama. Chcę uniknąć operacji.
 
trygg, 02.01.2017 20.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mieszkam w Norwegii i jest tak samo
 
Sebastian , 11.12.2016 15.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od 7 dni boli mnie bark i czuję że promieniuje na kark dodatkowo wyczuwam na barku jak by mi spuchł. Co to jest?
 
fiona, 09.12.2016 09.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mieszkam i pracuję w Danii. Już nie pracuję bo po dwóch tygodniach zwolnienia wywalono mnie z pracy. Pracowałam na stanowisku sprzątaczki. Firmę powinnam nazwać obozem pracy bo była to harówka ponad ludzkie siły. Bark mam chory i niezwykłym wyczynem jest teraz dla mnie nawet wytarcie tyłka. Ból nie pozwala mi spać. Jeżeli zasnę budzi mnie najmniejszy ruch. Tutaj wszystko leczy się paracetamolem, więc do tego ogranicza się lokalna medycyna. Lepiej nie jest. Można iść na gimnastykę za którą i tak trzeba płacić jak za złoto. Laser? Lampa? Prądy? Pole magnetyczne? Takie rzeczy to tylko w POLSCE. A ja głupia myślałam, że przyjechałam do cywilizowanego kraju.
 
Bark, 02.10.2016 00.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mialem zastrzyk ze sterydu w prawy bark w Anglji lekarz nakul mnie 7 razy a jak znalazl w koncu staw to krecil igla w kulko reszty nie pamietaj bo zemdlalem bylo dobrze przez 2 tygodnie a teraz jest tragedia niemoge podnieść semej reki powyrzej barku prubuje podpowiadać lekarce ale ona niesłucha I daje mi do zrozumienia ze to nie Polska. A juz niemówie o spaniu na boku tragedia
 
pablo, 01.06.2016 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Barku nie naciagnalem na siłowni ponieważ miałem przerwę od siłowni rok czasu. Najprawdopodobniej naciagnąłem w pracy Nagłym szarpnięciem.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy? BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból stopy to dolegliwość, której przyczyny mogą być nie tylko miejscowe, związane z samą stopą. Ból...

więcej

1933

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

1909

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

1847

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem...

więcej

1775

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Jeśli czuje się Pani dobrze, nie ma gorączki, bólów brzucha ani objawów zapalenia pochwy, to, że Pani współżyła nie miało wpływu na Pani zdrowie. Szansa na ciążę jest minimalna.

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Konieczna w opisywanym przypadku jest wizyta u dermatologa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi rogowiec dłoni i stóp, wyprysk hiperkeratotyczny, łuszczycę i grzybicę. W tym celu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.