Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie pochwy?

16 komentarze
Autor: Monika Majewska

Swędzenie pochwy nie zawsze wskazuje na infekcję. Może być spowodowane używaniem drażniących wrażliwą strefę intymną detergentów lub noszeniem ciasnej, nieprzewiewnej bielizny. Wtedy wystarczy zmienić proszek do prania i bieliznę. Jednak w przypadku infekcji grzybiczych i bakteryjnych lub innych chorób kobiecych konieczne jest leczenie pod kontrolą ginekologa. Sprawdź, jakie są przyczyny świądu pochwy i jak sobie z nim poradzić.

Swędzenie pochwy to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Przyczyny dyskomfortu okolic intymnych to m.in. alergia na kosmetyki, jak również grzybica pochwy. Dlatego w niektórych przypadkach leczenie świądu pochwy powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa.

Swędzenie pochwy - przyczyny

Swędzenie pochwy to dolegliwość, która najczęściej jest wynikiem podrażnienia okolic intymnych, wzrostu poziomu pH pochwy, a co za tym idzie - zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w pochwie. W tym przypadku objawem towarzyszącym może być pieczenie pochwy, ale nigdy wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym kolorze. Jest ona charakterystyczna m.in. dla infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

1. Kosmetyki - substancje chemiczne zawarte w kosmetykach mogą nie tylko podrażniać pochwę, lecz także być przyczyną reakcji alergicznych. Dlatego do mycia stref intymnych używaj przeznaczonych do tego celu żeli. Najlepiej o pH zbliżonym do pH pochwy (5,2) i z zawartością pałeczek kwasu mlekowego.

2. Proszek do prania lub płyn do płukania, których używasz do prania bielizny, mogą podrażniać srom i pochwę. Dlatego używaj łagodnych, ekologicznych środków piorących. Sprawdzą się także proszki do prania dla dzieci i niemowląt.

3. Nieprzewiewne lub zbyt ciasne ubrania zwiększają ryzyko podrażnień, dlatego noś luźną bieliznę wykonaną z bawełny.

4. Nadmierne wysuszenie pochwy to dolegliwość, która może być wynikiem:

  • odwodnienia organizmu,
  • używania tamponów podczas ostatnich dni miesiączki (wtedy lepiej wybrać podpaski),
  • kontaktu z chlorowaną wodą (np. na basenie),
  • używania dopochwowych środków antykoncepcyjnych (lepszym rozwiązaniem są tabletki antykoncepcyjne lub wkładka domaciczna),
  • używania lubrykantów (niektóre lubrykanty mogą zawierać substancje wywołujące reakcje alergiczne),
  • używania przez partnera prezerwatywy lateksowej lub nawilżanej lubrykantami (lepiej kupić kondomy wykonane z silikonu),
  • tzw. stosunku na sucho, czyli bez wcześniejszego pobudzenia.

SPRAWDŹ >> Jak zapobiegać suchości pochwy?

5. Podczas antybiotykoterapii zmniejsza się liczba pałeczek kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za zdrowie intymne, co sprzyja infekcjom.

6. Podwyższone pH pochwy przez krew miesiączkową również zwiększa ryzyko wzrostu patologicznej flory bakteryjnej w pochwie.

Nie przegap

Choroby pochwy - stan zapalny, zapalenie gruczołów Bartholina, nowotwór

Choroby pochwy są powodowane przez zakażenia wirusami, bakteriami, pierwotniakami. Objawy stanu zapalnego pochwy czy zapalenia gruczołów Bartholina mogą być nieznaczne i łatwo je zignorować, natomiast konsekwencje poważne. Sporadycznie pojawiają się nowotwory pochwy, których przyczyny powstawania nie są znane.

Choroby wywołujące swędzenie pochwy

Infekcje pochwy, które są wynikiem działania chorobotwórczych drobnoustrojów, a także inne choroby kobiece, które objawiają się świądem pochwy, wymagają jak najszybszej kontroli ginekologicznej.

  • Grzybica pochwy

Grzybica pochwy, inaczej grzybicze zapalenie pochwy i sromu, wywoływana jest głównie przez grzyby Candida albicans, czyli drożdżaki. Występują one w ilościach nie niezagrażających zdrowiu m.in. właśnie w pochwie. Czasami, np. w wyniku spadku odporności, może dojść do ich nadmiernego namnażania i w efekcie do zakażenia. Wtedy, oprócz świądu pochwy, pojawiają się gęste, białe, serowate upławy, uczucie pieczenia oraz zaczerwienienie i obrzęk pochwy, jak również uczucie suchości w pochwie. Częstą dolegliwością jest także ból podczas stosunku płciowego.

Leczenie, które odbywa się pod kontrolą ginekologia, polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych (doustnie, np. Flukonazol, lub miejscowo - w postaci czopków dopochwowych).

SPRAWDŹ >> Co zrobić, gdy masz objawy grzybicy pochwy?

  • Bakteryjne zakażenie pochwy, czyli bakteryjna waginoza

Bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza, BV) to choroba wywoływana przez bakterie beztlenowe. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi bakterii są zaburzenia hormonalne, a także nieprzestrzeganie higieny (np. za rzadko zmieniane tampony, które stają się pożywką dla drobnoustrojów). Choroba objawia się uporczywym swędzeniem okolic intymnych, pieczeniem, bólem (zwłaszcza podczas oddawania moczu), a także obfitą, szarą lub żółtą wydzieliną z pochwy o charakterystycznym rybim zapachu.

Leczenie: Bakteryjne zapalenie pochwy leczy się antybiotykami, które podaje się dopochwowo lub doustnie.

Zmiany atroficzne (zanikowe) nabłonka sromu i pochwy pojawiają się u kobiet w okresie przekwitania, ponieważ są związane z niedoborem estrogenów. W przebiegu choroby nabłonek staje się coraz cieńszy, a tkanka tłuszczowa warg sromowych zanika. Pojawiają się wówczas m.in. suchość, pieczenie i świąd pochwy oraz plamienia kontaktowe.

Leczenie: Kobiety cierpiące na zanikowe zapalenie sromu i pochwy powinny przede wszystkim przestrzegać zasad higieny osobistej, ponieważ są bardziej narażone na tworzenie się wybroczyn i nadżerek nabłonka.

Rzęsistkowica to choroba przenoszoną drogą płciową, za którą odpowiedzialny jest rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) - pierwotniak znajdujący się głównie w pochwie lub w okolicach cewki moczowej. Najczęstszymi objawami rzęsistkowicy są: swędzenie pochwy (szczególnie przy jej wejściu), pieniste, żółtozielone upławy oraz ból w trakcie stosunku.

Leczenie: stosuje się antybiotykoterapię. Leczenie powinno obejmować również partnerów seksualnych osoby chorej.

Wysoki poziom cukru we krwi może sprzyjać namnażaniu się w pochwie drożdżaków, które odżywiają się czystą glukozą. Dlatego częsty świąd pochwy i sromu powinny skłonić do wykonania badania poziomu cukru we krwi.

Leczenie: będąc pod kontrolą diabetologa, należy jak najszybciej uregulować poziom cukru we krwi. Z kolei do ginekologa należy się zgłosić po receptę na odpowiednie leki.

Swędzenie pochwy po stosunku

Świąd pochwy może dokuczać również po stosunku analnym. Jeśli partner wprowadził penisa do pochwy bezpośrednio po zakończeniu stosunku analnego, mogło dojść do infekcji wywołanej przez bakterie znajdujące się w odbycie. Dlatego dokładne mycie jest koniecznością po wprowadzeniu do odbytu penisa.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 16)
julka, 24.04.2016 16.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy różnych dolegliwościach pochwy dobrze jest przez kilka dni pobrać probiotyk dla kobiet, żeby florę bakteryjną chronić. Ja mam swój sprawdzony lacibios femina, któy jest do ustny i bardzo skutecznie się sprawdza w walce z infekcjami
 
jola, 10.03.2016 21.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi przy suchości pochwy pomogły globulki z hialuronianem sodu, które szybko poprawiły nawilżenie, już po pierwszej globulce czułam poprawę. Hydrovag dodatkowo zakwasza pochwę, co łagodzi uczucie pieczenia czy swędzenia. Rozmiar globulek ułatwia ich zakładanie, wkładki przy nich są niepotrzebne.
 
ta sucha, 06.03.2016 04.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam straszną suchość pochwy po usunięciu macicy i do tego starą skórę. Globulki pomagają tylko dorażnie, co mam robić? Pomóżcie.
 
Gosia, 28.02.2016 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój ginekolog powiedział że jeśli już decyduję się na probiotyk to po pierwsze - szczepy muszą być dokładnie opisane i przebadane, po drugie bakterie muszą być żywe i trzeba je przechowywać w lodówce, najlepiej jak by był polecany przez PTG - to wszystko ma lactovaginal i do tego jest znany i stosowany od 30 lat.
 
anita, 23.01.2016 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny tylko tampony ELLEN one sa z probiotykiem polecam . Mozna kopić tylko na allegro ja jeszcze nie spotkałam w żadnej aptece a jak sie pytam to oczy stawiają .
 
niusia, 29.09.2015 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jakoś nie przepadam za dopochwowymi probiotykami, dlatego jak istnieje ryzyko, że może się pojawić infekcja, np. jak idę na basen albo jak czuję jakieś podrażnienie, to biorę doustny. Działanie takie samo, ale jednak dla mnie wygodniej.
 
martyna, 28.09.2015 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie rozumiem dlaczego niektóre dziewczyny wolą bawić się w testowanie, tracić czas, nerwy i kasę na mało skuteczne sposoby. Ja poszłam raz do gin. i mam spokój. Dostałam odpowiednie leki a do dziś biorę profilaktycznie dopochwowy probiotyk. Działa szybko i w miejscu gdzie rzeczywiście jest problem.
 
becia, 21.05.2015 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie swędzenie pojawiło się jakiś czas temu i na początku lekarz nie był w stanie stwierdzić, co mi dolega, bo wszystkie badania były ok. Pomagał mi żel do higieny intymnej, ale na dłuższą metę to było nie do wytrzymania. Przyczyna okazała się banalna - źle wypłukana bielizna. I jak zaczęłam dodawać mniej proszku do prania i 2x płukać, to swędzenie zniknęło.
 
kaska, 20.05.2015 15.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam problemy intymne związane z tzw.alergią intymną na proszki do prania,płyn do higieny intymnej,kontakt z wodą chlorowaną na basenie.Rozwiązanie okazało się bardzo proste i szybkie.Zmieniłam proszki i płyn na ten z "hipoalergiczny" np.dla dzieci i płyn z neutralnym PH.Moje wizyty na basenie są teraz o wiele "luźniejsze:) bo na kilka godzin przed lub po wizycie biorę profilaktycznie probiotyk Lactovaginal,który dodatkowo zabezpiecza mnie przed inekcjami grzybiczymi.
 
herbatnik , 14.05.2015 11.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja testuje pomysły pomocnej ale te do picia i probiotyk ginekologiczny gagatki. Uważam, że jest dużo lepiej, że ph się znacznie poprawiło i nie ma już dyskomfortu. Kurację probiotykiem będę powtarzała w cyklach, opakowanie probiotyku i ze dwa-trzy tygodnie przerwy. I tak ze trzy razy.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, czyli podwójna miesiączka - objawy, leczenie, diagnoza. Czy można mieć podwójną...

więcej

24479

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy może mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają...

więcej

22303

Upławy: o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy? Upławy: o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy?

Biała, żółtozielonkawa, szara, a także różowa lub brązowa wydzielina z pochwy to upławy. Zmieniona...

więcej

20263

Torbiele jajników – groźne czy nie? Torbiele jajników – groźne czy nie?

Torbiele jajników mogą mieć panie w każdym wieku. I choć nie zawsze cysty nie wymagają leczenia,...

więcej

19493

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zaleca się, aby stosować tabletki antykoncepcyjne w sposób ciągły przez 3-4 cykle. Stałe przyjmowanie może bardzo zahamować wydzielanie hormonów na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym i spowodować...

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Jeśli korzeń zęba jest zdrowy, to można za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego osadzić koronę. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo korzeń jest pęknięty, radzę zabieg wszczepienia implantu.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.