Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie pochwy?

11 komentarze
Autor: Monika Majewska

Swędzenie pochwy nie zawsze wskazuje na infekcję. Może być spowodowane używaniem drażniących wrażliwą strefę intymną detergentów lub noszeniem ciasnej, nieprzewiewnej bielizny. Wtedy wystarczy zmienić proszek do prania i bieliznę. Jednak w przypadku infekcji grzybiczych i bakteryjnych lub innych chorób kobiecych konieczne jest leczenie pod kontrolą ginekologa. Sprawdź, jakie są przyczyny świądu pochwy i jak sobie z nim poradzić.

Swędzenie pochwy to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Przyczyny dyskomfortu okolic intymnych to m.in. alergia na kosmetyki, jak również grzybica pochwy. Dlatego w niektórych przypadkach leczenie świądu pochwy powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa.

Swędzenie pochwy - przyczyny

Swędzenie pochwy to dolegliwość, która najczęściej jest wynikiem podrażnienia okolic intymnych, wzrostu poziomu pH pochwy, a co za tym idzie - zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w pochwie. W tym przypadku objawem towarzyszącym może być pieczenie pochwy, ale nigdy wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym kolorze. Jest ona charakterystyczna m.in. dla infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

1. Kosmetyki - substancje chemiczne zawarte w kosmetykach mogą nie tylko podrażniać pochwę, lecz także być przyczyną reakcji alergicznych. Dlatego do mycia stref intymnych używaj przeznaczonych do tego celu żeli. Najlepiej o pH zbliżonym do pH pochwy (5,2) i z zawartością pałeczek kwasu mlekowego.

2. Proszek do prania lub płyn do płukania, których używasz do prania bielizny, mogą podrażniać srom i pochwę. Dlatego używaj łagodnych, ekologicznych środków piorących. Sprawdzą się także proszki do prania dla dzieci i niemowląt.

3. Nieprzewiewne lub zbyt ciasne ubrania zwiększają ryzyko podrażnień, dlatego noś luźną bieliznę wykonaną z bawełny.

4. Nadmierne wysuszenie pochwy to dolegliwość, która może być wynikiem:

  • odwodnienia organizmu,
  • używania tamponów podczas ostatnich dni miesiączki (wtedy lepiej wybrać podpaski),
  • kontaktu z chlorowaną wodą (np. na basenie),
  • używania dopochwowych środków antykoncepcyjnych (lepiej wybrać pigułki lub udać się do ginekologa, by założył spiralę),
  • używania lubrykantów (niektóre z nich mogą zawierać substancje wywołujące reakcje alergiczne),
  • używania przez partnera prezerwatywy lateksowej lub nawilżanej lubrykantami (lepiej kupić kondomy wykonane z silikonu),
  • tzw. stosunku na sucho, czyli bez wcześniejszego pobudzenia.

SPRAWDŹ >> Jak zapobiegać suchości pochwy?

5. Podczas antybiotykoterapii zmniejsza się liczba pałeczek kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za zdrowie intymne, co sprzyja infekcjom.

6. Podwyższone pH pochwy przez krew miesiączkową również zwiększa ryzyko wzrostu patologicznej flory bakteryjnej w pochwie.

Nie przegap

Choroby pochwy - stan zapalny, zapalenie gruczołów Bartholina, nowotwór

Choroby pochwy są powodowane przez zakażenia wirusami, bakteriami, pierwotniakami. Objawy stanu zapalnego pochwy czy zapalenia gruczołów Bartholina mogą być nieznaczne i łatwo je zignorować, natomiast konsekwencje poważne. Sporadycznie pojawiają się nowotwory pochwy, których przyczyny powstawania nie są znane.

Swędzenie pochwy - na jakie choroby wskazuje świąd pochwy? Jak wyleczyć swędzenie pochwy?

Infekcje pochwy, które są wynikiem działania chorobotwórczych drobnoustrojów, a także inne choroby kobiece, które objawiają się świądem pochwy, wymagają jak najszybszej kontroli ginekologicznej.

  • Grzybica pochwy

Grzybica pochwy, inaczej grzybicze zapalenie pochwy i sromu, wywoływana jest głównie przez grzyby Candida albicans, czyli drożdżaki. Występują one w ilościach nie niezagrażających zdrowiu m.in. właśnie w pochwie. Czasami, np. w wyniku spadku odporności, może dojść do ich nadmiernego namnażania i w efekcie do zakażenia. Wtedy, oprócz świądu pochwy, pojawiają się gęste, białe, serowate upławy, uczucie pieczenia oraz zaczerwienienie i obrzęk pochwy, jak również uczucie suchości w pochwie. Częstą dolegliwością jest także ból podczas stosunku płciowego.

Leczenie, które odbywa się pod kontrolą ginekologia, polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych (doustnie, np Flukonazol, lub miejscowo - w postaci czopku dopochwowego).

SPRAWDŹ >> Co zrobić, gdy masz objawy grzybicy pochwy?

  • Bakteryjne zakażenie pochwy, czyli bakteryjna waginoza

Bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza, BV) to choroba wywoływana przez bakterie beztlenowe. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi bakterii są zaburzenia hormonalne, a także nieprzestrzeganie higieny (np. za rzadko zmieniane tampony, które stają się pożywką dla drobnoustrojów). Choroba objawia się uporczywym swędzeniem okolic intymnych, pieczeniem, bólem (zwłaszcza podczas oddawania moczu), a także obfitą, szarą lub żółtą wydzieliną z pochwy o charakterystycznym rybim zapachu.

Leczenie: Bakteryjne zapalenie pochwy leczy się antybiotykami, które podaje się dopochwowo lub doustnie.

  • Zanikowe zapalenie sromu i pochwy

Zmiany atroficzne (zanikowe) nabłonka sromu i pochwy pojawiają się u kobiet w okresie przekwitania, ponieważ są związane z niedoborem estrogenów. W przebiegu choroby nabłonek staje się coraz cieńszy, a tkanka tłuszczowa warg sromowych zanika. Pojawiają się wówczas m.in. suchość, pieczenie i świąd pochwy oraz plamienia kontaktowe.

Leczenie: Kobiety cierpiące na zanikowe zapalenie sromu i pochwy powinny przede wszystkim przestrzegać zasad higieny osobistej, ponieważ są bardziej narażone na tworzenie się wybroczyn i nadżerek nabłonka.

Rzęsistkowica to choroba przenoszoną drogą płciową, za którą odpowiedzialny jest rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) - pierwotniak znajdujący się głównie w pochwie lub w okolicach cewki moczowej. Najczęstszymi objawami rzęsistkowicy są: swędzenie pochwy (szczególnie przy jej wejściu), pieniste, żółtozielone upławy oraz ból w trakcie stosunku.

Leczenie: stosuje się antybiotykoterapię. Leczenie powinno obejmować również partnerów seksualnych osoby chorej.

Wysoki poziom cukru we krwi może sprzyjać namnażaniu się w pochwie drożdżaków, które odżywiają się czystą glukozą. Dlatego częsty świąd pochwy i sromu powinny skłonić do wykonania badania poziomu cukru we krwi.

Leczenie: będąc pod kontrolą diabetologa, należy jak najszybciej uregulować poziom cukru we krwi. Z kolei do ginekologa należy się zgłosić po receptę na odpowiednie leki.

Swędzenie pochwy po stosunku

Świąd pochwy może dokuczać również po stosunku analnym. Jeśli partner wprowadził penisa do pochwy bezpośrednio po zakończeniu stosunku analnego, mogło dojść do infekcji wywołanej przez bakterie znajdujące się w odbycie. Dlatego dokładne mycie jest koniecznością po wprowadzeniu do odbytu penisa.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 15.07.2015

Komentarze (1 - 10 z 11)
niusia, 29.09.2015 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jakoś nie przepadam za dopochwowymi probiotykami, dlatego jak istnieje ryzyko, że może się pojawić infekcja, np. jak idę na basen albo jak czuję jakieś podrażnienie, to biorę doustny. Działanie takie samo, ale jednak dla mnie wygodniej.
 
martyna, 28.09.2015 12.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie rozumiem dlaczego niektóre dziewczyny wolą bawić się w testowanie, tracić czas, nerwy i kasę na mało skuteczne sposoby. Ja poszłam raz do gin. i mam spokój. Dostałam odpowiednie leki a do dziś biorę profilaktycznie dopochwowy probiotyk. Działa szybko i w miejscu gdzie rzeczywiście jest problem.
 
becia, 21.05.2015 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie swędzenie pojawiło się jakiś czas temu i na początku lekarz nie był w stanie stwierdzić, co mi dolega, bo wszystkie badania były ok. Pomagał mi żel do higieny intymnej, ale na dłuższą metę to było nie do wytrzymania. Przyczyna okazała się banalna - źle wypłukana bielizna. I jak zaczęłam dodawać mniej proszku do prania i 2x płukać, to swędzenie zniknęło.
 
kaska, 20.05.2015 15.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam problemy intymne związane z tzw.alergią intymną na proszki do prania,płyn do higieny intymnej,kontakt z wodą chlorowaną na basenie.Rozwiązanie okazało się bardzo proste i szybkie.Zmieniłam proszki i płyn na ten z "hipoalergiczny" np.dla dzieci i płyn z neutralnym PH.Moje wizyty na basenie są teraz o wiele "luźniejsze:) bo na kilka godzin przed lub po wizycie biorę profilaktycznie probiotyk Lactovaginal,który dodatkowo zabezpiecza mnie przed inekcjami grzybiczymi.
 
herbatnik , 14.05.2015 11.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja testuje pomysły pomocnej ale te do picia i probiotyk ginekologiczny gagatki. Uważam, że jest dużo lepiej, że ph się znacznie poprawiło i nie ma już dyskomfortu. Kurację probiotykiem będę powtarzała w cyklach, opakowanie probiotyku i ze dwa-trzy tygodnie przerwy. I tak ze trzy razy.
 
pomocna, 27.03.2015 11.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej dziewczyny ja przez lata w wyniku stanów depresyjnych miałam problemy grzybiczne po każdym stosunku. to przeobraziło miłośc w koszmary. nie mogłam patrzeć na mojego partnera, chociaż go kochałam. nie wiedziałam wtedy, zę to w wyniku depresji poddał się mój organizm, zrzucałam to na siebie, że może się zaraziłam czymś. nic bardziej mylnego. stosowałam iladiany, clotrimazole, i maaasę antybiotyków, które koniec końców zniszczyły moją naturalną florę bakteryjną. ginekolodzy bezmyślnie przepisują nam truciznę niszczącą nasz organizm, ona działa na chwilę, ale na dłuższy czas po prostu szkodzi niszcząc nasz układ ochronny organizmu. Dzisiaj już nie stosuję tych świństw, za to mam lepszy środek- moja lekarka poleciła mi sodę oczyszczoną- tak tą sodę co można w sklepie spożywczym kupić za grosze. przed i po stosunku podmywam się wodą z rozpuszczoną łyżczką sody oczyszczonej a potem tylko spłukuję wodą(można kilka razy dziennie- nie szkodzi w żadne sposób). zabija ona w pełni wszelkie grzyby i bakterie, zaś nam pomaga zachować dobrą kwasowość organizmu. Zabija też wszelkie przykre zapachy. jeśli cierpimy na rozległą grzybicę- czyli mamy tzw upławy- oprócz przemywania sodą polecam również taki specyfik zrobić 2x dziennie(max przez tydz pić) szklanka wody NIEGAZOWANEJ+łyżeczka miodu+łyżeczka sody+łyżeczka(nie więcej) soku z cytryny. mieszamy i pijemy od razu. Zabije wszelkie groźne dla nas bakterie oraz grzyby. mi pomaga i ogromnie polecam
 
quella, 23.03.2015 06.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja wypróbowałam metodę koleżanki i jest rewelacyjna. Brała iladian przez 3 mies zaraz po okresie. Taka kuracja wzmacnia, odbudowuje ph i chroni przez bakteriami i grzybami.
 
kamila , 10.10.2014 15.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ma pytanie czuy moze to byc spowodowane po stosunku z innym partnerem
 
kamila, 28.09.2014 19.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba pójść do lekarza, przepisze maść lub tabletki clotrimazolum -niestety najskuteczniejsze są tabletki, chociaż po nich też mnie przez parę minut okropnie swędziało, a le tak mam być.
 
agga, 12.06.2014 08.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zwykle samo swędzenie udaje mi się wyleczyć clotrimazolum kremem i invagiem dopochwowo, ale jak są jeszcze upławy to umawiam się do lekarza. Ostatnio z powodzeniem leczyłam się flukonazolem....
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Upławy: kiedy wydzielina z pochwy świadczy o chorobie? Upławy: kiedy wydzielina z pochwy świadczy o chorobie?

Wydzielina z pochwy nie brudzi bielizny i nie ma nieprzyjemnego zapachu. Tak jest, gdy jesteśmy...

więcej

37415

Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Podjęcie decyzji o usunięciu macicy i jajników nie jest łatwe ani dla lekarza, ani tym bardziej dla...

więcej

29797

Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach? Torbiele jajników - przyczyny i leczenie. Dlaczego powstają torbiele na jajnikach?

Torbiele jajników mogą powstać niespodziewanie, nie dając żadnych dolegliwości. Jest około 40 typów...

więcej

28910

ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy

Endometrioza to niewdzięczna choroba - to przez nią Kasia Zielińska, która ma dopiero 30 lat już...

więcej

33649

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Najlepszym rozwiązaniem protetycznym są implanty. W pani przypadku minimum dwa. To będzie podstawa do pracy protetycznej na implantach. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem komfortowym, zęby są...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.