Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy

25 komentarze
Autor: ap

Napięciowy ból głowy (NBG) to najczęstszy ból głowy - stanowi nawet 90 procent wszystkich przypadków pierwotnych bólów głowy. Teorii dotyczących mechanizmów jego powstawania jest wiele, jedno wiadomo na pewno - jego źródłem jest stres. Jak rozpoznaje się napięciowy ból głowy? Jak powinno przebiegać leczenie napięciowego bólu głowy?

Napięciowy ból głowy zna chyba każdy - to ten ból głowy, który pojawia się, gdy jesteś bardzo zmęczona, przepracowana, za dobrze się bawiłaś poprzedniego dnia albo, gdy wieczorem orientujesz się, że nie zjadłaś nic od śniadania, a co gorsza, o wypiciu choćby szklanki wody też zapomniałaś.

Napięciowy ból głowy: przyczyny

U źródeł napięciowego bólu głowy leżą najczęściej:

 • stres,
 • głód,
 • odwodnienie,
 • brak snu,
 • pogoda,
 • używki,
 • długie przebywanie w jednej, niewygodnej pozycji.

Napięciowy ból głowy: objawy

Napięciowy ból głowy odczuwany jest zwykle w okolicy czoła, skroni, niekiedy obejmuje całą głowę. Poza tym ból napięciowy:

 • jest obustronny, rozlany, opasujący, może być tępy, uciskający lub gniotący;
 • trwa od pół godziny do kilku dni tygodnia;
 • ból początkowo nie jest intensywny, narasta z czasem, niekiedy aż do poziomu bólu migrenowego.

Objawy towarzyszące bólowi napięciowemu to najczęściej:

Napięciowe bóle głowy: rzadkie, częste i przewlekłe

Ataki napięciowego bólu głowy pojawiają się zazwyczaj coraz częściej, a epizody rzadkie - występujące rzadziej niż raz w miesiącu (poniżej 12 razy roku) przechodzą w epizody częste. O przewlekłych bólach napięciowych mówimy, gdy ból głowy nęka chorego 15 dni w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące. Takie ataki potrafią trwać przez wiele godzin.

Napięciowy ból głowy: leczenie

Przede wszystkim należy unikać sytuacji, które leżą u źródeł pojawienia się bólu: regularnie się odżywiać, nawadniać organizm, wysypiać się i trzymać stres w ryzach, stosując techniki relaksacyjne. Leczenie farmakologiczne napięciowego bólu głowy polega na doraźnym przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen) lub paracetamolu. W przypadku bólu przewlekłego lekarz może przepisać antydepresanty i leki przeciwlękowe.

Napięciowy ból głowy: czynniki ryzyka

 • bycie kobietą,
 • zmiany hormonalne,
 • depresja i zaburzenia lękowe,
 • czynniki genetyczne,
 • uraz w okolicy głowy i szyi,
 • bruksizm (zgrzytanie zębami w czasie snu)
 • nadużywanie substancji psychoaktywnych i leków przeciwbólowych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 17.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 25)
realista, 27.06.2017 11.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
często przyczyną bólów są zęby, szczególnie te martwe o zmienionym odcieniu na siny (niebieskawy), leczone kanałowo. najlepiej aby żyć bez bólu a z czasem i bez raka, najlepiej ich pousuwac. dzisiejsza stomatologia ratuje każdy ząb do końca, co niestety odbija się na zdrowiu ogólnym. Nikt nie łaczy zębów leczonych kanałowo z rakiem szczególnie gdy upłynie kilka lat od zabiegu. Pozdrawiam dentystów
 
ZK3, 01.06.2017 23.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To aż tak dużo czasu się z tym zmagam i pracowałem z tą dolegliwością. Najlepiej jest rano kiedy się wyśpię- głowa w okolicy czoła tylko mnie "ćmi". A najgorzej jest wieczorem kiedy jestem zmęczony -wtedy jest wyrażny ból i najbardziej pomaga mi moczenie czoła zimną wodą (chociaż to tylko na ok pół godz.). Nie zażywam leków przeciwbólowych, ponieważ już dawno stwierdziłem, że one na mnie nie działają. Biorę leki na depresję i sen. Lekarz neurolog zrobił mi wszystkie badania i właściwie można powiedzieć "rozłożył ręce". Mam 70 lat i teraz czekam tylko na marihuanę leczniczą, która ma być niebawem dostępna w Polsce. Pozdrawiam wszystkich z tą dolegliwością- oby Wam było lżej w życiu.
 
fresa, 21.07.2016 20.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a ja mam straszny lęk przed badaniami nie samymi badaniami tylko diagnozą boję się nawet iść do okulisty bo boję się że znajdą mi raka gdzieś a stres mam coraz większy nie umiem sobie już z tym poradzić panicznie boję się że mam guza mózgu
 
telkor, 24.04.2016 22.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi najlepiej pomaga na ból głowy Pyralgina. dla mnie jest to najlepszy lek przeciwbólowy, dzięki któremu mogę spokojnie funkcjonować i pokonać szybko i skutecznie wszelkie bóle.
 
quiproquo71, 07.03.2016 12.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiedyś czytając ulotkę nospy bardzo się zdziwiłam, że mowa jest tam także o napięciowym bólu głowy; na mnie to działa.
 
Kawalora, 11.01.2016 11.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właściwie to ich nie kupiłam, a je wygrałam. Jest taka firma creatos i ona własnie ma takie odpromienniki, statnio jakoś był konkurs na ich fanpage na facebooku no i tam odpowiedziałam na pytanie i wygrałam taki harmonizator :-) ale na ich stronie też jest możliwość zamówienia. No i pomogły, ale musiałam trochę poczekac, bo dopiero po 2 tyg. stosowania skutki byy widoczne, ale warto czekać na dobre!
 
Celina, 06.01.2016 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem w trakcie podejmowania decyzji - psycholog ALBO jakieś ćwiczenia odprężające. A pomogły Ci te harmonizatory? Gdzie je w ogóle kupiłaś?
 
Kawalora, 30.12.2015 10.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bo o tym myślisz! Musisz się zrelaksować, odprężyć. Podłoże emocjonalne to jest na stówę... bo miałam to samo! Skonsultuj się z lekarzem, najlepiej zapisz do psychologa to bardzo pomaga. Albo jakieś harmonizatory kup, żebyś się zrelaksowała i uspokoiła.
 
Celina, 29.12.2015 10.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na mnie już nawet żadne tabletki nie działają! KIdyś brałam apap i było ok, teraz rozsadza mi czaszkę i nic nie działa, do bólów głowy doszło kołatanie serca od godz. 13 do wieczora... z rana jestem bardziej wyciszona. Ale popołudniu się zaczyna... jestem całkiem bezradna!
 
valeria, 28.10.2015 11.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od niedawna dokuczają mi silne bóle głowy. To chyba nie migrena, ale i tak ciężko wytrzymać i normalnie funkcjonować. Ból mija dopiero jak wezmę pyralginę. Dobrze, że jest dostępna bez recepty, to zawsze mogę mieć ją pod ręką.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy

Ból głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, jednak nie należy jej lekceważyć bo...

więcej

151

Ból piersi: przyczyny bólu piersi Ból piersi: przyczyny bólu piersi

Ból piersi wielu kobietom kojarzy się z nowotworem - zupełnie niesłusznie. Przyczyny bólu piersi...

więcej

145

Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy (NBG) to najczęstszy ból głowy - stanowi nawet 90 procent wszystkich...

więcej

123

Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy? Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy?

Ból głowy bywa trudny do zniesienia, z łatwością może wyłączyć człowieka z normalnego...

więcej

100

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Do miesiączki, która powinna pojawić się 4-6 tygodni po poronieniu, nie radzę współżyć. Po miesiączce radzę zgłosić się na badanie do lekarza prowadzącego i porozmawiać o optymalnym czasie na...

Istotą stosowania tabletek antykoncepcyjnych przy terapii izotretynoina doustną jest zapobieganie ciąży, gdyż lek ten ma działanie teratogenne. Jeśli pacjentka nie współżyje, nie ma takiej...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.