Zatokowy ból głowy: przyczyny, objawy i leczenie

2015-11-15 8:41

Zatokowy ból głowy jest typowym objawem towarzyszącym zapaleniu zatok. Zwykle najbardziej dokucza rano, nasila się też przy pochylaniu głowy. Jak powstaje zatokowy ból głowy i jak się go leczy?

Zatokowy ból głowy: przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Zatokowy ból głowy: przyczyny
 2. Znasz domowe sposoby na ból zatok? Sprawdź!
 3. Zatokowy ból głowy: objawy
 4. Zatokowy ból głowy: leczenie
 5. Zatoki a ból głowy [wideo]

Zatokowy ból głowy jest wyjątkowo nieprzyjemny i dokuczliwy. Ból spowodowany zapaleniem zatok określany bywa jako pulsujący, rozpierający przeszywający, tętniący, świdrujący.

By się trwale pozbyć zatokowego bólu głowy, trzeba przede wszystkim wyleczyć chore zatoki.

Zatokowy ból głowy jest o tyle charakterystyczny, że zwykle zaczyna się rano (często nawet nad ranem, budząc chorego), jest silniejszy w pozycji leżącej, przy pochylaniu i unoszeniu głowy oraz przy szybkiej zmianie temperatury. Poza tym obejmuje zwykle górną część twarzy, może być odczuwany jako ból oka, nosa, szczęki, zębów.

Zatokowy ból głowy: przyczyny

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się zatokowego bólu głowy jest gromadzenie się w rozpulchnionych na skutek zakażenia zatokach nadmiaru wydzieliny, która nie ma jak swobodnie spływać do nosa i poza organizm. To, gdzie i jak chory odczuwa ból, zależy od tego, która z zatok jest zajęta (np. policzek, wewnętrzne kąciki oczu, czoło) oraz może promieniować, np. do skroni, wierzchołka głowy. Zatokowy ból głowy towarzyszy ostremu zapaleniu zatok, w przewlekłym może w ogóle nie wystąpić.

Znasz domowe sposoby na ból zatok? Sprawdź!

Domowe sposoby na ból zatok

Zatokowy ból głowy: objawy

Zatokowy ból głowy jest pulsujący, towarzyszy mu uczucie rozpierania w obrębie twarzy i głowy, może tęż promieniować do innych części twarzy lub szyi. Ból zatokowy nasila się podczas opukiwania lub ucisku okolic zajętej zatoki, podczas kaszlu, próby opróżnienia nosa, wysiłku fizycznego oraz w godzinach porannych. Umiejscowienie i nasilenie zatokowego bólu głowy zależy od tego, które zatoki zostały zainfekowane: zatoka szczękowa, mniejsza czołowa czy klinowa lub sitowa. I tak:

 • ból (często opisywany jako rozpierający) czoła i w okolicy oczodołu, który nasila się przy dotyku i ucisku, pojawia się też rozpierania w głowie towarzyszy najczęściej zapaleniu zatoki czołowej
 • ból twarzy i głowy, odczuwany również za okiem (często opisywany jako ból oka) po stronie chorej zatoki zwykle świadczy o zapaleniu zatoki szczękowej i sitowej
 • ból skroni i z tyłu głowy, promieniujący do policzka i ucha wskazuje na zapalenie zatoki klinowej

Zatokowemu bólowi twarzy mogą towarzyszyć:

 • wyciek wydzieliny z zatok do nosa lub po tylnej ścianie gardła
 • ból zębów
 • podwyższona temperatura ciała
 • ogólne rozbicie
 • kaszel w nocy lub po wypoczynku w dzień

Zatokowy ból głowy: leczenie

leczenie objawowe bólu zatok przy pomocy leków przeciwbólowych bez recepty lub przy znaczny nasileniu bólu - przy pomocy leków na receptę, np. ketoprofenu. Najważniejsze jest jednak leczenie przyczynowe, w którym stosuje się:

 • leki przeciwobrzękowe (w postaci kropli do nosa lub tabletek działających ogólnie), przy czym należy zwrócić uwagę na zalecania dotyczące ograniczenia czasu ich stosowania
 • leki mukolityczne, rozrzedzające gęstą treść w zatokach
 • antybiotyki
 • leki przeciwhistaminowe
 • kortykosteroidy w przypadku przewlekłego zapalenia zatok

Zatoki a ból głowy [wideo]

Jednym z głównych objawów zapalenia zatok jest ból głowy. Jednak ten objaw często może być mylony z migrenowymi bólami głowy. Ustalenie faktycznego pochodzenia bólu jest podstawą do skutecznego wyleczenia pacjenta.

Poradnik Zdrowie: zatoki a ból głowy