Ból w podbrzuszu - przyczyny. O czym świadczy ból w dolnej części brzucha?

10 komentarze
Autor: Monika Majewska

Przyczyny bólu w podbrzuszu są zróżnicowane. Ból w dolnej części brzucha może wskazywać na wiele schorzeń układu pokarmowego, moczowego i płciowego. Ostateczne rozpoznanie zależy od wielu czynników, takich jak charakter bólu, jego nasilenie czy relacje z cyklem miesiączkowym. Sprawdź, o czym świadczy ból w podbrzuszu.

Ból w podbrzuszu oznacza dolegliwości zlokalizowane w dolnej części brzucha. Na ból podbrzusza najczęściej skarżą się kobiety, gdyż zwykle ma on źródło w narządach rozrodczych (szyjka macicy, macica, przydatki), choć zdarza się także u mężczyzn.

Ustalenie najbardziej prawdopodobnej przyczyny bólu w podbrzuszu ułatwia określenie charakteru bólu (np. kłujący ból w podbrzuszu) jego nasilenia, umiejscowienia (np. ból po prawej lub po lewej stronie podbrzusza), jak i jego relacji z cyklem miesiączkowym (np. ból w podbrzuszu po owulacji lub przed okresem).

Ból w podbrzuszu związany z cyklem miesiączkowym

Wiele dolegliwości ginekologicznych powoduje bóle okresowe, tzn. pojawiające się zawsze w tej samej fazie cyklu miesiączkowego. Na ogół do najczęstszych przyczyn bólu w podbrzuszu pochodzenia ginekologicznego zalicza się:

 • bolesne miesiączkowanie - objawia się ostrym lub kurczowym bólem na początku miesiączki lub parę dni przed jej wystąpieniem. Często towarzyszą mu: ból głowy, nudności, zaparcia, biegunka lub częste oddawanie moczu. Opisane dolegliwości zwykle osiągają szczyt w ciągu doby, niekiedy jednak utrzymują się przez 2-3 dni od wystąpienia miesiączki
 • endometriozę (gruczolistość) - objawia się ostrym lub kurczowym bólem przed miesiączką lub we wczesnym jej okresie, często w połączeniu z bolesnym miesiączkowaniem, odczuwaniem bólu w czasie stosunku lub bolesnym oddawaniem stolca.

Omówienia wymaga także endometrioza mogąca prowadzić do pojawienia się bólu bez związku z cyklem miesiączkowym, w zaawansowanych stadiach przebiegająca niekiedy z tyłozgięciem macicy, jej tkliwością uciskową i zmniejszoną ruchomością. Niekiedy wyczuwalny jest guz w miednicy (przypuszczalnie endometrioma - guz nowotworowy) lub tkliwe na ucisk guzki wyczuwalne przy badaniu oburęcznym przez pochwę.

 • ból międzymiesiączkowy - to nagle występujący silny, ostry ból, najintensywniejszy na początku miesiączki i ustępujący w ciągu 1-2 dni. Ból międzymiesiączkowy często jest połączony z niewielkim plamieniem z pochwy
 • ból owulacyjny, czyli ten występujący w połowie cyklu (w czasie owulacji), spowodowany jest przez niewielkie i krótkotrwałe podrażnienie otrzewnej w procesie pękania pęcherzyka Graafa

Ból w podbrzuszu niezwiązany z cyklem miesiączkowym

 • Stany zapalne miednicy objawia się stopniowo narastającym bólem w miednicy, śluzowo-ropną wydzieliną z szyjki, a niekiedy gorączką, bolesnym oddawaniem moczu i dyspareunią, czyli odczuwaniem bólu w czasie stosunku. Typowa jest także znaczna tkliwość uciskowa przy ruchach szyjki i tkliwość uciskowa przydatków. Rzadko wyczuwalny jest guz przydatków (ropień).
 • Pęknięcie torbieli jajnika objawia się nagłym wystąpieniem bólu, najsilniejszego na początku, a potem szybko w ciągu paru godzin słabnącego. Pęknięcie torbieli niekiedy jest połączone z niewielkim krwawieniem z pochwy, nudnościami, wymiotami i objawami otrzewnowymi (m.in. objaw Blumberga, sztywność mięśni brzucha, obrona mięśniowa).
 • Na pękniętą ciążę pozamaciczną wskazują nagły zlokalizowany ból (nie o charakterze skurczowym), często połączony z krwawieniem z pochwy, a czasem także z omdleniem i wstrząsem krwotocznym. Charakterystycznymi objawami są także zamknięte ujście szyjki macicy, niekiedy ostre wzdęcie brzucha lub tkliwy na ucisk guz przydatków.
 • Ostre zwyrodnienie włókniakomięśniaka macicy charakteryzuje nagle występujący ból i krwawienie z pochwy. Dolegliwość ta pojawia się najczęściej w pierwszych 24. tygodniach ciąży, po porodzie lub po rozwiązaniu ciąży.
 • Skręt przydatków objawia się nagle występującym silnym bólem po jednej stornie, niekiedy o charakterze kolki (gdy do skrętu dochodzi z przerwami). Ból ten często jest połączony z nudnościami, wymiotami, objawami otrzewnowymi i tkliwością przy ruchach szyjki macicy. Czynnikami ryzyka wystąpienia skrętu przydatków są np. ciąża, indukcja owulacji, powiększenie jajnika do >4 cm.
 • Na raka trzonu macicy lub raka jajnika wskazują stopniowo narastający ból, wydzielina z pochwy (poprzedzająca krwawienie), patologiczne krwawienie z pochwy (np. krwawienie pozamenopauzalne, nawracające maciczne krwotoki premenopauzalne). Rzadko wyczuwalny jest guz w miednicy.
 • Zrosty charakteryzuje stopniowo narastający ból w miednicy (często przechodzący w przewlekły) lub bólu w czasie stosunku u pacjentek, które przebyły operację brzuszną (a niekiedy zakażenie w obrębie miednicy). W przypadku tego typu schorzenia nie występują krwawienia i wydzielina z pochwy. Mogą za to pojawić się nudności i wymioty (sugerujące niedrożność jelit).
 • Poronienie samoistne objawia się krwawieniem z pochwy, połączonym z kurczowym bólem w podbrzuszu lub bólem w plecach, u kobiety we czesnym okresie ciąży. Temu stanowi towarzyszą także m.in. tkliwość uciskowa piersi, nudności i opóźniające się miesiączki.

Ból w podbrzuszu - zaburzenia układu pokarmowego

Ból w podbrzuszu z prawej strony może wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego, czego objawami dodatkowymi są także nudności, a następnie brak łaknienia, gorączka. Ból w okolicy podbrzusza może być także konsekwencją schorzeń, takich jak: zespół jelita wrażliwego, zapalenie żołądka i jelit, choroby zapalne jelit, zapalenie uchyłków, nowotwory, zaparcia, niedrożność jelit, ropień okołoodbytniczy, zespół nadwrażliwości jelita grubego. Wówczas charakterystyczna jest grupa objawów, na którą składają się ból brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, zmiany w oddawaniu stolca (zaparcia, biegunki), często z domieszką krwi.

Ból w podbrzuszu - zaburzenia układu moczowego

Ból w podbrzuszu, połączony z częstym oddawaniem moczu, nagłym parciem na mocz lub bólem przy jego oddawaniu, zwykle wskazuje na choroby dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza moczowego, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamicę moczową, kolkę nerkową. W przypadku mężczyzn mogą to być również problemy z prostatą, np. zapalenie gruczołu krokowego, w przebiegu którego pojawia się niewyraźny ból wędrujący (jest odczuwany także w mosznie, a nawet w okolicach odbytu)

Ból w podbrzuszu - choroby układu mięśniowo-szkieletowego

Ból w podbrzuszu może wskazywać na rozstęp spojenia łonowego, będący skutkiem przebytych porodów pochwowych czy nadwyrężenia mięśni brzucha.

Ból w podbrzuszu - choroby dotyczące tła psychogennego

Ból w podbrzuszu może być także wynikiem somatyzacji, tj. somatycznej projekcji zaburzeń psychicznych, które mogą być następstwem wcześniej doznawanej przemocy fizycznej, psychologicznej lub seksualnej.

Ważne

Ważne

Objawy alarmujące, będące wskazaniem do natychmiastowej wizyty lekarskiej

 • omdlenie lub wstrząs krwotoczny (przyśpieszenie czynności serca, obniżenie ciśnienia tętniczego)
 • objawy otrzewnowe
 • pozamiesiączkowe krwawienie z pochwy
 • gorączka lub dreszcze
 • nagły silny ból połączony z nudnościami, wymiotami, silnym poceniem się lub pobudzeniem ruchowym
Polecamy
Ból w nadbrzuszu - przyczyny. O czym świadczy ból w górnej części brzucha?

Ból w nadbrzuszu - przyczyny. O czym świadczy ból w górnej części brzucha?

Przyczyny bólu w nadbrzuszu - niezależnie do tego, czy jest on zlokalizowany po lewej lub po prawej stronie brzucha - są zróżnicowane ...

Bibliografia: The Merck manual. Objawy kliniczne: praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii, pod. red. Porter R., Kaplan J., Homeier B., Wrocław 2010

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 02.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 10)
marta1987, 17.12.2016 20.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A u mnie już kilka dni tak mnie boli brzuch i nie dawno jak poszłam spać a w nocy chciałam na bok i wiecie jak mnie bolał brzuch strasznie i aż nie mogłam ruszać i ostatnio czuję zmęczona i brak aptyku i tez mam zawroty głowy :( I włąsnie niedługo wybieram do lekarza i niech sprawdzą mi co jest Co to oznacza Czy ty może być jelita czy wątroba czy zołądek ?????
 
Pati, 12.12.2016 15.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W 15/16 tc strasznie bolał mnie brzuch, podbrzusze, brzuch z każdej strony, kości miednicy..wydawało mi się że brzuch mi pęknie, nie mogłam chodzić z bólu. Na pogotowiu powiedziano mi że to macica rośnie i wychodzi z miednicy, powiększa się i dlatego boli (z ciążą wszystko było w porządku). Tak więc niektórzy są bardziej wrażliwi na niektóre zmiany zachodzące w organizmie:)
 
blanka, 25.11.2016 12.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam okropny ból brzucha dołem , który jest nie do wytrzymana i nie wiem co robić , podejrzewam ze to mogą być jajniki lub macica. moja matka zmarła na nowotwór jajnika. u mnie to genetyczna choroba. ja tez mogę na nią chorować w przyszłości. obecnie cierpię na chorobę nerwiakowłókniakowatość , to jest nowotwór nerwów obwodowych. a do mojego ginekologa najbliższy termin to marzec 2017
 
Xyz, 31.07.2016 15.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dowiedzialem sie ze bola mnie jajniki przez nieustajacy okres .Tylko nie mialem go od 35 lat
 
mycha, 18.06.2016 20.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
boli mnie bardzo mocno w podbrzusiu ze nie raz rycze jak szalona
 
asdfghasdfgh, 10.03.2016 16.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nic konkretnego .
 
GoldenShield, 25.04.2015 20.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak mnie bolało ,że mnie z nóg prawie zwaliło.Wczoraj w sklepie nawet mówić nie mogłem ,a teraz... Jeszcze gorzej ,bo goście przyjechali.Nie wiem ,które objawy mogą sotyczyć chłopców nawet...Niech ci "lekarze" piszą jaśniej.
 
mjdn, 22.02.2015 18.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Boli mnie teraz i chce wiedziec co zrobic aby ten bol zlagodzic:/
 
zorba, 12.02.2015 13.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tez nic z tego sie nie dowiedzialam. Boli mnie jak cholera a zaden lekarz nie jest w stanie powiedziec co to jest. Czekam na laparoskopie, moze cos znajda a jak nie to do okulisty pojde
 
lola , 03.07.2014 19.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ok i tak niczego konkretnego się nie dowiedziłam
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany...

więcej

33

Nadmierne pocenie się może być objawem choroby Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo...

więcej

30

Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

29

Ból kolana może być objawem różnych chorób. O czym świadczy ból kolana? Ból kolana może być objawem różnych chorób. O czym świadczy ból kolana?

Ból kolana zwykle wynika z urazu. Jednak ból kolana może też być sygnałem poważnej choroby, dlatego...

więcej

28

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Szansa na ciążę jest, ponieważ prezerwatywa nie ma 100% skuteczności, tym bardziej dziurowa. Nie napisała Pani, jaka była to prezerwatywa, w związku z tym pozwolę sobie na uwagę, że lateksowych...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.