ZROSTY POOPERACYJNE. Najczęstsze przyczyny powstawania zrostów po operacji

2014-07-04 12:54

Jakie są przyczyny powstawania zrostów pooperacyjnych? Kiedy musimy poddać się operacji, rzadko pytamy o powikłania po zabiegu. Bardziej interesuje nas doświadczenie chirurga i zakres operacji. Tymczasem, każdy zabieg chirurgiczny kończy się powstaniem zrostów, powikłania, które jest lekceważone i przez pacjentów, i przez lekarzy.

Pooperacyjne zrosty występują nawet u 93 proc. operowanych pacjentów, w tym u 60-90 proc. kobiet poddanych operacjom i zabiegom ginekologicznym. Eksperci uważają, ze zrosty są obecnie najpowszechniejszym powikłaniem po otwartych lub laparoskopowych operacjach w obrębie brzucha i miednicy mniejszej.

Zrosty pooperacyjne to inaczej nieprawidłowe blizny

Zrosty są wynikiem nieprawidłowego, chociaż naturalnego, łączenia się tkanek, między którymi powstają włókniste zbliznowacenia. W trakcie każdego zabiegu chirurgicznego, niezależnie od jego rozległości, dochodzi do naruszenia ciągłosci tkanek, które fachowo nazywa się urazem chirurgicznym. W procesie gojenia się rany tworzy się blizna i to uznawane jest za zjawisko prawidłowe. Ale gdy tkanki zrastają się w nieprawidłowy sposób, tworzą się zrosty. Pierwsze powstają już 3 godziny po zakończeniu operacji.

Powikłania choroby zrostowej

Choć nie zawsze dają konkretne dolegliwości, to dokuczliwym objawem zrostów są najczęściej tępe bóle w podbrzuszu i środku brzucha, bolesne wzdęcia, zaparcia, uczucie silnego rozpierania. Najpoważniejszym powikłaniem choroby zrostowej, bo tak specjaliści określają istnienie zrostów pooperacyjnych, jest niedrożność jelit – zwłaszcza jelita cienkiego.

W większości takich przypadków konieczna jest ponowna operacja i tzw. uwolnienie zrostów. Niestety, jest ona obarczona wysokim (6-8 proc.) ryzykiem zgonu lub istotnym zwężeniem światła jelita. U kobiet przykrym objawem istnienia zrostów mogą być bolesne miesiączki oraz ból w trakcie stosunku płciowego (dotyczy to 15-20 proc. kobiet). Konsekwencją zaś są zaburzenia płodności. Dzieje się tak, ponieważ pasmowate zrosty istniejące pomiędzy jajnikami i jajowodami zmieniają anatomiczną budowę narządów miednicy mniejszej.

To zaś może zaburzać przebieg owulacji, wychwytywanie komórki jajowej oraz jej przemieszczanie się przez jajowody. Mówi się wtedy o niepłodności mechanicznej.

Operacje powodujące powstawanie zrostów

Mniejsze lub większe zrosty powstają po każdej interwencji chirurgicznej, nawet po zwykłym pobraniu krwi czy biopsji. Ale zrosty mające wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia częściej tworzą się po otwartych zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej oraz po zabiegach laparotomijnych, a rzadziej po laparoskopowych – tu dochodzi do mniejszego uszkodzenia tkanek, bo większa jest precyzja operacji.

Wśród operacji, które szczególnie sprzyjają powstawaniu dużych zrostów wymienia się: usunięcie torbieli jajnika, ciąży pozamacicznej, mięśniaków macicy, endometriozy (ta operacja daje największy odsetek powstawania zrostów), ale także cięcie cesarskie oraz zabiegi histeroskopowe, które sprzyjają zrostom w jamie macicy.

Z doświadczeń krajów, w których poważnie traktuje się problem zrostów pooperacyjnych wynika, że dokuczliwe dla pacjenta objawy mogą pojawić się nawet po 10 latach od chwili wykonania zabiegu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.