ZROSTY POOPERACYJNE. Najczęstsze przyczyny powstawania zrostów po operacji

Jakie są przyczyny powstawania zrostów pooperacyjnych? Kiedy musimy poddać się operacji, rzadko pytamy o powikłania po zabiegu. Bardziej interesuje nas doświadczenie chirurga i zakres operacji. Tymczasem, każdy zabieg chirurgiczny kończy się powstaniem zrostów, powikłania, które jest lekceważone i przez pacjentów, i przez lekarzy.

Pooperacyjne zrosty występują nawet u 93 proc. operowanych pacjentów, w tym u 60-90 proc. kobiet poddanych operacjom i zabiegom ginekologicznym. Eksperci uważają, ze zrosty są obecnie najpowszechniejszym powikłaniem po otwartych lub laparoskopowych operacjach w obrębie brzucha i miednicy mniejszej.

Zrosty pooperacyjne to inaczej nieprawidłowe blizny

Zrosty są wynikiem nieprawidłowego, chociaż naturalnego, łączenia się tkanek, między którymi powstają włókniste zbliznowacenia. W trakcie każdego zabiegu chirurgicznego, niezależnie od jego rozległości, dochodzi do naruszenia ciągłosci tkanek, które fachowo nazywa się urazem chirurgicznym. W procesie gojenia się rany tworzy się blizna i to uznawane jest za zjawisko prawidłowe. Ale gdy tkanki zrastają się w nieprawidłowy sposób, tworzą się zrosty. Pierwsze powstają już 3 godziny po zakończeniu operacji.

Powikłania choroby zrostowej

Choć nie zawsze dają konkretne dolegliwości, to dokuczliwym objawem zrostów są najczęściej tępe bóle w podbrzuszu i środku brzucha, bolesne wzdęcia, zaparcia, uczucie silnego rozpierania. Najpoważniejszym powikłaniem choroby zrostowej, bo tak specjaliści określają istnienie zrostów pooperacyjnych, jest niedrożność jelit – zwłaszcza jelita cienkiego.

W większości takich przypadków konieczna jest ponowna operacja i tzw. uwolnienie zrostów. Niestety, jest ona obarczona wysokim (6-8 proc.) ryzykiem zgonu lub istotnym zwężeniem światła jelita. U kobiet przykrym objawem istnienia zrostów mogą być bolesne miesiączki oraz ból w trakcie stosunku płciowego (dotyczy to 15-20 proc. kobiet). Konsekwencją zaś są zaburzenia płodności. Dzieje się tak, ponieważ pasmowate zrosty istniejące pomiędzy jajnikami i jajowodami zmieniają anatomiczną budowę narządów miednicy mniejszej.

To zaś może zaburzać przebieg owulacji, wychwytywanie komórki jajowej oraz jej przemieszczanie się przez jajowody. Mówi się wtedy o niepłodności mechanicznej.

Operacje powodujące powstawanie zrostów

Mniejsze lub większe zrosty powstają po każdej interwencji chirurgicznej, nawet po zwykłym pobraniu krwi czy biopsji. Ale zrosty mające wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia częściej tworzą się po otwartych zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej oraz po zabiegach laparotomijnych, a rzadziej po laparoskopowych – tu dochodzi do mniejszego uszkodzenia tkanek, bo większa jest precyzja operacji.

Wśród operacji, które szczególnie sprzyjają powstawaniu dużych zrostów wymienia się: usunięcie torbieli jajnika, ciąży pozamacicznej, mięśniaków macicy, endometriozy (ta operacja daje największy odsetek powstawania zrostów), ale także cięcie cesarskie oraz zabiegi histeroskopowe, które sprzyjają zrostom w jamie macicy.

Z doświadczeń krajów, w których poważnie traktuje się problem zrostów pooperacyjnych wynika, że dokuczliwe dla pacjenta objawy mogą pojawić się nawet po 10 latach od chwili wykonania zabiegu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ula
|

Hej mozesz podac gdzie operowałaś zrosty??

Karolina
|

Prosze napisz jaki to byl zel???? Mam bardzo bolesne zrosty po laparoskopowym usunieciu endometriozy

Marta
|

Miałam przeprowadzany zabieg laparoskopii, niby wszystko ok, ale po pewnym czasie zaczęłam właśnie odczuwać uczucie ciągnięcia i straszny ból. Poszłam do lekarza, okazało się, że zrobiły się zrosty, od razu zaproponował mi, że można je usunąć, ale lepiej się zabezpieczyć przed ich ponownym powstaniem i zaaplikować żel . Teraz jest o wiele lepiej, polecam bo jest to ogromna ulga!

Agnieszka rzadkosz
|

Proszę o kontakt aga.bobak1@wp.pl bardzo mi zależy. Kto operowal ??

BarbarkaB
|

Po zabiegu,wyjeto mi dren,pozniej szwy.Zagoilo sie ,ale po drenie zostala duza blizna ,bo zle mi go wyjeto,blizna jest wielkosci orzecha wloskiego. Pod ta blizna odczuwam lekkie ulkucie i palenie,czasem pali mnie w tym miejscu ,pod blizna,ze nie moge wytrzymac,zadne tabletki przeciw bolowe nie pomagaja,tylko zimny oklad,robie go z lodu.Czy to jest zrost ,czy cos innego.Minal juz prawie rok od zabiegu,lekarz chirurg w to miejsce dal mi dzisiaj zastrzyk,moze pomoze,sa chwile ze wyc mi sie chce.

ewa1984
|

Mój lekarz przed zabiegiem zalecił mi zakupić kwas hialuronowy przeciwzrostowy - hyacorp, który został wykorzystany w ramach prewencji po leparoskopi - nie mam żadnych zrostów mimo, że jestem już 3 lata po zabiegu - bardzo cieszę się, że zdecydowałam się na ten zakup ponieważ jestem w pełni zdrowa, jak czytam takie komentarze to mam świadomość, że mogłoby i to dotyczyć mnie. Niestety przykre jest, że profilaktyka przeciwzrostowa nie jest refundowana przez NFZ!!!!!!!!!!!!!!!! A za produkt płaciłam jakoś 650zł.... więc nie są to małe pieniądze, dla niektórych wręcz pół wypłaty !

Anja
|

U mnie zrosty powstawały po wycięciu wyrostka robaczkowego (trzeciego dnia wypis ze szpitala). Blizna na skórze ledwo widoczna, ok. 4 cm długości a zrosty wewnątrz sznurowate, na dnie brzucha i bokiem aż pod żebra. Może coś wewnątrz nie tak zszył chirurg? Albo nie do końca oczyścił? "Ciągnięcia" odczułam po 2 latach od zabiegu, potem po 1,5 roku wycięto mi te zrosty.

Zo
|

Straszne to, a człowiek nie docenia zdrowia

lia
|

miałam duży zrost deformujący brzuch i powodujący ogromny ból. Zoperowałam go i nastąpiły komplikacje pojawiły się nowe zrosty. Ból został choć jest inny. Nie tak gwałtowny. Brzuch nadal zdeformowany bo się okazało, że genetyczne uwarunkowania sprawiają, iż każda blizna na moim ciele nie będzie się goiła normalnie. Babeczki o pięknych brzuchach bez blizn cieszcie się, że nie musiałyście iść pod nóż i cierpieć do końca życia przez taką pierdołę.