Mizoginizm: przyczyny i leczenie chorobliwej niechęci do kobiet. Jak rozpoznać mizogina?

2020-08-03 9:37

Mizoginizm (mizoginia) oznacza chorobliwą niechęć, a wręcz nienawiść konkretnego mężczyzny do kobiet. Mizogini pojawiali się nie tylko w starożytności i późniejszych wiekach, gdy społeczna pozycja kobiet była niższa niż obecnie. Dzisiaj też możesz natknąć się na mizogina: przeczytaj, jakie są objawy mizoginizmu i dowiedz się, czy możliwa jest zmiana postawy uprzedzonego do kobiet mężczyzny. Poznaj również definicję mizoandrii.

Mizoginizm: przyczyny i leczenie chorobliwej niechęci do kobiet. Jak rozpoznać mizogina?
Autor: thinkstockphotos.com Mizoginizm wynika ze strachu przed kobiecością i objawia się m. in. nerwowym zachowaniem mizogina w towarzystwie pań.

Mizoginizm to słowo, które wywodzi się z języka greckiego - "misos" oznacza nienawiść, a "gyne" - kobietę. Mizogin jest więc uprzedzony do kobiet, a wręcz cechuje go patologiczny do nich wstręt. Mizogin uważa kobiety za gorsze od mężczyzn i chciałby, by były one im poddane, twierdzi, że są one winne całemu złu świata. Mizoginem może być również kobieta, która odnosi się z pogardą, lekceważeniem wobec innych kobiet.

Początki mizoginizmu możemy zaobserwować już w starożytności - w mitologii znajdziemy przecież straszną wiedźmę Kirke, która zamienia mężczyzn w świnie i Pandorę - pierwszą kobietą sprowadzoną na ziemię przez Zeusa jako karę dla ludzkości - to ona otworzyła słynną puszkę z nieszczęściami, które spadły na świat. Niewiele lepiej było później - każda z religii monoteistycznych umieszcza kobietę niżej niż mężczyznę. Ewa zawiniła podobnie jak Pandora, a Święty Paweł pisze w piątym rozdziale Listu do Efezjan, by żony były poddane mężom jak Panu. Święty Piotr natomiast nakazuje kobietom milczenie w Kościele. Żydzi, modląc się, dziękują Bogu, że nie stworzył ich kobietami, a niechęć do kobiet w islamie jest widoczna na pierwszy rzut oka - mają zasłaniać swoje ciało, by nie kusić nim mężczyzn.

Choć wielu z nakazów religijnych współcześnie nie przestrzegamy, a w XX wieku w kwestii praw kobiet dokonał się niewyobrażalny postęp, elementy mizoginizmu widać również we współczesnej kulturze. Nadal przecież funkcjonuje określenie "słaba płeć", komplement dla kobiety stanowi określenie, że "ma jaja", za to zdecydowanie nie stwierdzenie, iż "gra jak dziewczyna". Boimy się dominujących teściowych i zrzędliwych żon.

Mimo wszystko żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości niż ta, w której funkcjonowali dawni mizogini - nie oznacza to jednak, że mężczyzn uprzedzonych do kobiet nie ma - sprawdź, jakie przyczyny ma mizoginizm i dowiedz się, jak rozpoznać mizogina!

Spis treści

  1. Mizoginizm - przyczyny
  2. Mizoginizm - objawy. Jak rozpoznać mizoginizm?
  3. Mizoginizm - leczenie
  4. Mizoginizm a mizoandria

Mizoginizm - przyczyny

Przyczyn chorobliwego wstrętu mężczyzny do kobiet może być kilka:

1. Strach - mizogin często po prostu boi się kobiet - rzadko przebywa w ich towarzystwie, są one dla niego niczym przybysze z obcej planety. Choć w swoich teoriach jest bardzo stanowczy, przy paniach często traci całą pewność siebie: nie odzywają się, błądzą wzrokiem, zachowują się niezręcznie.

2. Zazdrość - choć deklaratywnie mizogin kobiet nienawidzi, gardzi nimi, jego postawa może wynikać z... zazdrości o to, że kobiety mogą rodzić dzieci. Mizogin może powtarzać, że rolą kobiety jest "siedzenie w domu, gotowanie, spełnianie życzeń męża", jednak w ten sposób próbuje sobie tłumaczyć własne poczucie niższości.

3. Sytuacja rodzinna w dzieciństwie - mizoginizm może wynikać z wychowania przyszłego mizogina - albo w rodzinie, w której rządziła despotyczna matka (nie chodzi o relację, w której kobieta była po prostu silniejsza, ale o całkowite podporządkowanie sobie innych członków rodziny) lub przeciwnie - rządził ojciec i na każdym kroku okazywał swojej żonie czy partnerce brak szacunku.

4. Złe doświadczenia seksualne z kobietami - wyśmianie przez kobietę lub niesprostanie własnym oczekiwaniom w sytuacji intymnej również w niektórych przypadkach prowadzi do przyjęcia postawy mizogina.

5. Zaburzenia psychiczne w rzadziej również one mogą być przyczyną mizoginizmu.

Mizoginizm - objawy. Jak rozpoznać mizoginizm?

  • Mizogin głośno głosi tezy o podrzędności kobiet wobec mężczyzn, przywołuje na ich poparcie różne argumenty, np. wskazuje na niewielką liczbę kobiet w historii - artystek, pisarek, badaczek, podkreśla mniejszą siłę fizyczną kobiet itp.
  • Mizogin pełen jest uprzedzeń wobec kobiet, stereotypowego i niesprawiedliwego o nich myślenia.
  • Mizogin jak tylko może unika towarzystwa kobiet.
  • Mizogin w obecności kobiet staje się wycofany i nieśmiały bądź traktuje je jak powietrze - wydaje się, że nie słyszy, co do niego mówią.
  • Mizogin w pracy nie cofa się przed rzucaniem kąśliwych uwag o kobietach, przewraca oczami lub wzdycha, gdy te coś mówią.
  • Mizogin w domu faworyzuje synów, traktuje żonę jak osobę do spełniania jego zachcianek.
  • Mizogin pozwala mężczyznom na o wiele więcej: usprawiedliwia ich zdrady i inne niemoralne zachowania, bardzo je jednocześnie krytykując u kobiet.
  • Mizogin traktuje kobiety inaczej niż mężczyzn - słucha ich z mniejszą uwagą, częściej im przerywa, zachowuje się w ich towarzystwie mniej swobodnie.
  • Będąc w związku, mizogin robi wszystko, by kobieta poczuła się jak najgorzej - nie traktuje jej jak partnera, nie spełnia jej oczekiwań (a wręcz robi jej na złość), koncentruje się na sobie: swoich wymaganiach i oczekiwaniach.
  • W skrajnych przypadkach mizogin jest sprawcą przemocy w rodzinie.
Warto wiedzieć

Znani mizogini

  • Jan Jakub Rousseau - filozof, który twierdził, że mężczyźni nie potrzebują kobiet, ale sprawia im przyjemność seks z nimi. Dodał, że inaczej jest z kobietami, według niego zupełnie zależnymi od mężczyzn.
  • Fryderyk Nietzsche - słynny filozof, twórca teorii mówiącej o tym, że szczęście mężczyzny stanowi powiedzenie "jak chcę", a szczęście kobiety - "on chce".
  • Oscar Wilde - autor "Portretu Doriana Greya" twierdził, że mężczyzna może być szczęśliwy z kobietą, o ile tylko jej nie kocha, a żadna z pań nigdy nie będzie geniuszem, ponieważ są one "dekoratywną płcią".
  • Otto Weininger - autor książki "Płeć i charakter", w której wskazuje na podrzędność i "nikczemność" kobiet i... żydów (sam był Żydem, jednak wyznania chrześcijańskiego). Popełnił samobójstwo krótko po wydaniu książki.
  • David Gilmour - współczesny pisarz, który twierdzi, że nie uczy pisać kobiet ani... Chińczyków, bo chce nauczać tylko tych, których kocha, czyli mężczyzn.

Mizoginizm - leczenie

Leczenie mizoginizmu jest bardzo trudne, ponieważ mizogin musi chcieć się wyleczyć i w ogóle zauważać u siebie objawy mizoginizmu, a nie zaprzeczać wszelkim próbom uświadomienia mu tego.

Najczęściej mizogin w swojej postawie nie widzi nic złego - uważa za fakt podrzędność kobiet i wcale nie ma zamiaru zmieniać zdania. To partnerce mizogina nierzadko bardziej zależy na jego wyleczeniu, a przede wszystkim - poczuciu się szczęśliwą w związku.

Formą leczenia mizoginizmu jest psychoterapia, dostosowana do konkretnej osoby, stosowanie technik relaksacyjnych i w ekstremalnych przypadkach - jeśli psychoterapeuta zdecyduje o konieczności wizyty mizogina u psychiatry - leczenie farmakologiczne.

Mizoginizm a mizoandria

Warto wiedzieć, że mizoginizm ma również swoją wersję żeńską - mizoandrię. Słowo to również pochodzi z greki ("misos" to nienawiść, a "aner" - mężczyzna) i oznacza chorobliwy wstręt kobiet wobec mężczyzn.

Przyczyny mizoandrii są bardzo podobne do tych, które powodują mizoginizm: kobieta nienawidząca mężczyzn ma niskie poczucie własnej wartości, zazdrości im i dlatego próbuje pokazać, że jest zupełnie inaczej - że mężczyznami gardzi.

Czytaj też:

O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.