Poradnik ZdrowieInternista › Wysuszona śluzówka nosa

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Wysuszona śluzówka nosa

Dzieńdobry. Mam 21 lat, od 6 lat jestem uzależniona od kropli do nosa Xylometazolin (dla dorosłych), ostatnio wybrałam się do lekarza i ten zalecił mi odstawienie tych kropli. Przepisał krople w areozolu Tafen nasal. Więc odstawiłam Xylometazolin, ale nie wiem, jak długo wytrzymam. Bo na razie krople przepisane przez lekarza nie przynoszą ulgi. Czy do końca życia będę miała uczucie zapchanego nosa? Proszę o odpowiedź.

Witam, Uczucie zatkanego nosa występuje często u osób z tzw. całorocznym alergicznym nieżytem nosa. Cierpią na niego osoby uczulone na różnego rodzaju pyłki traw, kwiatów i innych roślin. Rzadko kiedy mamy świadomość, że to pylenie odbywa się praktycznie przez cały rok (z wyłączeniem listopada i grudnia). Obecnie jest natężenie pylenia topoli, brzozy i wierzby. Przyczynowym postępowaniem z wyboru w takich przypadkach jest zastosowanie leków przeciw alergicznych. Stosowanie kropli obkurczających śluzówkę nosa jest krótkotrwałym postępowaniem objawowym, w zasadzie powinno ograniczać się do przypadków wysiękowego nieżytu nosa w początkowej fazie ostrych infekcji wirusowych – wtedy jest skuteczne i uzasadnione, w innych przypadkach prowadzi do uzależnienia. Jeżeli poza uczuciem zatkanego nosa miewa Pani pieczenie spojówek, częste kichanie, to myślałabym o podłożu alergicznym. Obecnie w aptece są dostępne tabletki przeciwalergiczne, bez recepty, w niewielkich opakowaniach (6 tab.), które można zastosować w celu sprawdzenia, czy przynoszą ulgę. Ważne też dla dobrego funkcjonowania śluzówki nosa jest jej właściwe nawodnienie – trzeba pamiętać o spożywaniu 1,5 l – 2,0 wody. Pozdrawiam Dr n. med. Krystyna Knypl
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.