Płukanie zatok w domu - jak płukać zatoki w domu?

2019-12-30 13:01 Monika Majewska

Płukanie zatok w domu to sprawdzony sposób na zapalenie zatok, katar czy wysuszoną śluzówkę nosa. Domowe płukanie (irygacja) zatok można wykonać samodzielnie przy pomocy specjalnych zestawów dostępnych w aptece, które można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Sprawdź, jak płukać zatoki w domu krok po kroku.

Płukanie zatok w domu pozwala na oczyszczenie nosa i zatok z nadmiernej wydzieliny i zanieczyszczeń, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Domowe płukanie zatok jest bezpieczne i nieskomplikowane - do jego wykonania można użyć gotowych zestawów do płukania zatok, które można kupić w każdej aptece.

Płukanie zatok w domu - wskazania

Domowe płukanie zatok można wykonać w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, kataru (na tle alergicznym lub w przebiegu przeziębienia czy innej infekcji).

Płukanie zatok w domu mogą wykonać także osoby, które przewlekle stosują leki donosowe (aby odbudować śluzówkę), przebywają w nadmiernie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Irygacja zatok jest wskazana także przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, jak również profilaktycznie - dla utrzymania higieny nosa i zatok.

Ważne

Płukanie zatok w domu - przeciwwskazania

  • całkowita blokada przegrody nosowej
  • infekcje ucha
  • nadwrażliwość na chlorek sodu

Czym płukać zatoki w domu?

Istnieje wiele przyrządów, za pomocą których można wykonać płukanie zatok w domu, takich jak:

  • mała butelka po wodzie mineralnej z dzióbkiem
  • gruszka do nosa (cena waha się od 5 do 10 zł)
  • aspirator do nosa (cena to ok. 12 zł)

Płukanie nosa i zatok u dzieci zaleca się wykonać za pomocą aspiratora lub gruszki.

  • czajniczek (dzbaneczek) do płukania nosa i zatok z wydłużoną szyjką, który jest podobny do imbryczka do parzenia herbaty. W zestawie znajduje się także miarka do soli. Można go kupić w aptekach - cena ok. 40 zł
  • zestaw do płukania nosa i zatok, który składa się ze specjalnej butelki do płukania nosa i zatok oraz kompletu saszetek, które zawierają chlorek sodu, przeznaczony do sporządzenia wodnego roztworu (soli fizjologicznej). Jego cena waha się do 100 do 200 zł

Jak wykonać wodny roztwór do płukania zatok? Należy połączyć chlorek sodu, czyli sól (może być zwykła spożywcza lub morska), i letnią (ok. 37 st. C) wodę (koniecznie przegotowaną) w proporcjach pół płaskiej łyżeczki soli na 1/2 litra wody.

Jednak najlepiej kupić gotowy roztwór soli fizjologicznej 0,9% w aptece, ponieważ wtedy ma się pewność, że jest on sterylny. Płukanie zatok solą fizjologiczną sprawi, że nos i zatoki zostaną oczyszczone z zalegającej wydzieliny i nawilżone. Sól fizjologiczną można zastąpić wodą morską, która da taki sam efekt.

Jak płukać zatoki w domu?

1. Nachyl się nad zlewem i lekko przechyl głowę na prawy bok, tak aby ucho dotykało ramienia. Prawy otwór nosowy powinien być skierowany w dół, a lewy - ku górze.

Do płukania zatok w domu stosuje się słoną wodę (0,9% roztwór chlorku sodu) w temperaturze ciała.

2. Włóż końcówkę butelki, gruszki lub czajniczka do lewego otworu nosa, nie głębiej niż na 1–2 cm.

3. Powoli przechyl butelkę, by płynęła woda. W tym momencie przestań oddychać przez nos, a zacznij przez usta. Płyn powinien przepłynąć przez drogi i zatoki nosowe, a następnie wypłynąć drugim otworem nosa. Jeśli resztki płynu wpadną do ust, nie należy ich połykać, tylko wypluć.

4. Po wypłukaniu jednego otworu nosowego można przystąpić do płukania drugiego. Po zakończeniu płukania zatok, sprzęt do irygacji należy przemyć i osuszyć.

5. Po przepłukaniu zatok spuść głowę w dół i delikatnie i dokładnie wydmuchaj nos, by pozbyć się pozostałości wody i śluzu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala zapobiec dostaniu się wody do uszu. Cała czynność - włącznie z przygotowaniem roztworu - powinna zająć kilka minut.

Istnieją jeszcze dwie inne metody płukania zatok w domu, ale są znacznie trudniejsze. Metoda pierwsza w początkowym etapie nie różni się od tradycyjnego płukania zatok - również należy wlać roztwór soli do otworu nosa.

Jednak w momencie, gdy przelewa się on z jednej dziurki nosa do drugiej, należy go wciągnąć do ust i wypluć. Druga metoda jest jeszcze trudniejsza i polega na pobraniu wody z solą ustami, a następnie wypluciu ją nosem.

Domowe sposoby na bolące zatoki [#TOWIDEO]

Warto wiedzieć

Płukanie zatok w domu - kiedy przerwać zabieg?

Jeśli podczas płukania zatok pojawi się ból głowy, oznacza to, że zatoki powoli zostają udrożnione, a nieprzyjemne dolegliwości powinny minąć. Z kolei uczucie strzykania w uszach oznacza zmianę ciśnienia w trąbce Eustachiusza. Wtedy nie należy zbyt mocno wydmuchiwać nosa.

Zabieg należy przerwać wtedy, gdy pojawi się:

*Soledum® forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Przeciwwskazania: Nie należy stosować Soledum® forte u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krztuśca, u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ziom
|

Woda musi byc przegotowana a nie prosto z kranu!!!

Andrzej
|

Ja płuczę nos dzbankiem. Wystarczy miarka soli kuchennej i ciepła woda z kranu. Dzbanek płucze grawitacyjnie, więc nie muszę się bać, że ciśnienie uszkodzi mi ucho środkowe. Polecam spróbować tę metodę

Lewa zatoka nosowa
|

To jest płukanie nosa.Solą nie warto.Osadza się w nosie,potem spływa do gardla,piecze,podraznia.Ja naprzemiennie słabiutkim r-rem wody utlenionej(rano) i naparem szałwii(wieczór).Albo ten napar w kubek,otaczam go i nos ręcznikiem (górna warga opiera się najego brzegu) i wdycham,raz jedna,raz drugą,obiema.Wydycham ustami,poza kubek.Łagodzi,ew zaraz po solnum pukaniu to zrobić,to nos z nadmiaru soli oczyścimy,nie podrażni gerdla a nim nie splynie do płuc.Ale bez leczenia się nie obejdzie.polecam MR zatok. Wędrówka po laryngologach dawała- antybiotyki.MR+konsultacja chirurga twarz.-szczękowego -mam zaplanowany zabieg poszerzenia ujścia zatoki do nosa.Napiszę latem,po,czy kłopoty się skończyły.

Dzieki
|

Tak to prawda zatok nie wypukamy ale woda przepływająca przez nos w trakcie płukania wytwarza podciśnienie w zatokach które wyciąga z nich wydzielinę. Każdy kto płukał nos zestawem do tego dedykowanym po raz pierwszy jest w szoku. Roztwór soli 0,9 to roztwór bezpieczny. Nie można długotrwale stosować mocniejszych roztworów bo może to uszkodzić śluzówkę. Nie można złapać ameby pukając nos bo może występować ona tylko w ciepłych wodach nieruchomych (basen, małe zbiorniki wodne) i jest całkowicie nie odporna na gotowanie

ola
|

Dzięki. Ja płuczę zatoki w ten sposób, bo naprawdę potrzebuję pomocy. I co? I nic, kompletnie. Wypróbuję twoją metodę. PS Antybiotyki od lekarza też mam, tylko paniusia zapomniała dać coś na oczyszczenie zatok.

PRAWDZIWY
|

Normalnie płukanie ciepłą wodą i palcami i troche chłodniej , a nie jakieś butelki , ja robie tak i jest ok , oczyszczone dobrze , po co pchać jakąś sól do nosa , to szkodliwe , lepiej wąchac kawe po oczyszczeniu

Magda
|

Trzeba uważać przy plukaniu, można tylko sobie zaszkodzić

paseo
|

NIE da się "wyplukac zatok.Nie w domu i nie tak ,jak opisujecie.I NIE da się nawilzyc sluzowki woda z sola:pogorszycie tylko sprawę.
To jest zupełny idiotyzm,tylko tak to mogę okreslic.
JEDYNE co działa z domowych sposobow,to przykładanie woreczka a goraca sola na lukach nad brwiami.Od ZEWNATRZ !
podgrzewamy sol na patelni lub w garnuszku,lepiej dość gruba,zebys ie nei sypala.Wsypujemy do skarpetki,zawiazujemy robiąc taki podluzny walek.Kladziemy się na wznak i uykladamy walek na czoel .nad oczami.Sol musi być goraca ,na granicy wytrzymalosci,ale NIE parzyc.Tak lezymy az sol wyraźnie ostygnie .Może to potrwać nawet pol godziny.
Czolo będzie mocno czerwone ale to szybko minie,podobnie jak sam bol zatok,ktory powinien tez zniknąć prawie od razu.Jesli zatoki nie były zaawansowane,jeden zabieg wystarczy,zeby pozbyć się problemu.
Jets to jedyny is tosowany od pokoleń,skuteczy ,domowy zabieg jeśli chodzi o zatoki.

olo
|

nie da się tą metodą wykonać płukania zatok a jedynie płukanie jamy nosowej. Płyn wcale nie przepłynie przez zatoki nosowe ponieważ to nie jest jakaś rura tylko zatoka z jednym wejsciem! Można co najwyżej przepłukać jamę nosową oraz ujście zatok.

polak
|

jasne można plukac tyle ze trzeba pamietac ze można zlapac przytym amebe