Trujące rośliny

Barszcz Sosnowskiego, czyli "zemsta Stalina", to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Sprawdź, co to jest barszcz Sosnowskiego, gdzie można go spotkać, jakie są charakterystyczne objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego i jak je leczyć.
Gwiazda betlejemska czyli wilczomlecz piękny to ozdoba wielu stołów, ustrojonych na Wigilię Bożego Narodzenia. Ale choć cieszy oko - i to nie tylko w okresie świąt - może też sprawić, że święta na długo zapiszą się w pamięci z powodu niespodziewanej wizyty w szpitalu.
Passiflora to kwiat dla tych, którzy uwielbiają podróżować do krajów basenu Morza Śródziemnego – żaden inny nie da nam takiej namiastki Włoch czy południa Francji na własnym parapecie. Lepiej jednak uważać na passiflorę, bo jej liście są trujące. Jakie są objawy zatrucia w przypadku passiflory?
Bluszcz pospolity (Hedera helix), roślina w Polsce bardzo popularna, spotykana często w przydomowych ogródkach, budzi mieszane uczucia. Z jednej strony ma właściwości lecznicze - sprawdza się w leczeniu kaszlu i w leczeniu nieżytów układu oddechowego. Z drugiej strony musimy pamiętać, że bluszcz jest trujący.
Rośliny doniczkowe cieszą oko, pięknie pachną i budzą zazdrość sąsiadów - ale czy wiesz, że mogą cię poparzyć, poranić, a nawet zabić? Które rośliny uprawiane w domu są trujące i jakie są objawy zatrucia? Warto to wiedzieć, nim przyniesiesz z kwiaciarni kolejny piękny okaz.
Fikus, zwany również figowcem, to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w Polsce. W warunkach domowych bardzo rzadko owocuje - jego autem są za to dekoracyjne liście, których kolor zależy od wieku rośliny. Mimo, że nie kwitnie tak, jak inne domowe rośliny, to i tak może sprawiać spore problemy alergikom, a także młodym rodzicom i właścicielom kotów.
Amarylis to piękny kwiat ozdobny, ale jest też niestety trujący. Uprawa amarylisa nie jest trudna - można hodować w ziemi jak również w doniczkach. Na czym polega jego pielęgnacja po przekwitnięciu? Jaka jest jego cena? 
Kliwia to roślina ozdobna, która ma piękne pomarańczowe lub czerwone kwiaty. W całości jest trująca, dlatego jeśli mamy ją w domu, powinniśmy być bardzo ostrożni podczas jej pielęgnacji.
Hoja to roślina, w której płynie sok mleczny. Jest on toksyczny, dlatego ten popularny kwiat doniczkowy nie powinien znajdować się w pobliżu bawiących się dzieci. Jakie są objawy zatrucia w przypadku hoi?
Cyklameny to grupa roślin ozdobnych obejmująca około 20 gatunków, ogrodowych i doniczkowych. Wszystkie charakteryzują się pięknymi kolorowymi kwiatami i dekoracyjnymi liśćmi, i... trującymi właściwościami.
Skrzydłokwiat to żywy filtr powietrza i choćby dlatego powinien być obecny w każdym polskim domu. Ma jednak jedną zasadniczą wadę: może być toksyczny dla dzieci i domowych pupili, dlatego bezwzględnie musi znaleźć się poza ich zasięgiem.
Wilczomlecze to bardzo duża rodzina popularnych roślin. Kwiaty należące do rodziny wilczomleczy są tak różne, że aż trudno uwierzyć, że prócz nazwy cokolwiek je łączy. Tymczasem każdy z nich ma tę samą właściwość: jest toksyczny, zwłaszcza dla dzieci i zwierząt domowych.