Dziecko w nagrzanym samochodzie - jak je ratować?

2019-06-11 9:53

Jak ratować dziecko pozostawione w nagrzanym aucie? Co robić, gdy podczas upałów zobaczymy dziecko samo w samochodzie? W pierwszej kolejności należy zadzwonić na policję i koniecznie na pogotowie. Nawet jeśli dziecko jest przytomne, mogło u niego dojść do przegrzania, a nawet udaru. Sprawdź, co się dzieje, gdy zostawisz dziecko w nagrzanym samochodzie i jak ratować dziecko pozostawione w nagrzanym aucie.

Dziecko w nagrzanym samochodzie - jak je ratować?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak ratować dziecko pozostawione w nagrzanym aucie?

Spis treści

  1. Co się dzieje, gdy zostawisz dziecko w nagrzanym samochodzie?
  2. Co się dzieje, gdy zostawisz dziecko w nagrzanym aucie?
  3. Dziecko w nagrzanym samochodzie - jak je ratować?
  4. Lekarz ostrzega: Pozostawienie dziecka w aucie w czasie upałów grozi śmiercią

Dziecko pozostawione w nagrzanym samochodzie może umrzeć. O tym mówi się głośno każdego lata, gdyż wciąż odnotowuje się takie przypadki. Cześć rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak może się skończyć pozostawienia dziecka w zamkniętym aucie w czasie upału. Konsekwencją może być przegrzanie organizmu, a dalej udar.

Im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko przegrzania, ponieważ u najmłodszych szybciej niż u dorosłych dochodzi do odwodnienia. Dlatego warto wiedzieć, jak ratować dziecko pozostawione w nagrzanym aucie.

Co się dzieje, gdy zostawisz dziecko w nagrzanym samochodzie?

Zamknięty samochód działa jak akumulator ciepła - szyby przepuszczają promieniowanie słoneczne (nie tylko widzialne, ale przede wszystkim także podczerwone), które rozgrzewa wnętrze pojazdu, a jednocześnie te same szyby stanowią izolator zatrzymujący ciepło w środku.

Znaczenie ma także kolor karoserii oraz elementów we wnętrzu - im są ciemniejsze, tym wzrost temperatury szybszy. Pozostawienie lekko uchylonego okna ma, niestety, raczej mierny wpływ na ten proces.

Temperatura wewnątrz auta zaparkowanego przy upalnej pogodzie na słońcu może osiągnąć nawet do 90° C. Dziecięcy organizm rozgrzewa się w takich warunkach 2-5 razy szybciej, niż ciało dorosłego człowieka.

Początkowo dziecko siedzi spokojnie, jednak z każdą minutą ma coraz bardziej wilgotną od potu buzię i włosy. Zaczyna szybko, płytko oddychać, później płakać. Płacze coraz bardziej rozpaczliwie. Po kilku, kilkunastu minutach dziecko nie płacze, nie rusza się, ma zamknięte oczy.

To znak, że doszło do uszkodzenia mózgu i nerek - Wystarczy zaledwie 15 minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby dziecko doznało zagrażających życiu urazów tych narządów. Przy 40 stopniach Celsjusza organy wewnętrzne przestają działać. Przy 41,6 stopnia, dziecko umiera.

Co się dzieje, gdy zostawisz dziecko w nagrzanym aucie?

youtube.com/RedCastle Crusade

CZYTAJ TEŻ:

Dziecko w nagrzanym samochodzie - jak je ratować?

1. Jeśli np. na parkingu zobaczysz samochód, w środku którego znajduje się dziecko, a na dworze jest upał, w pierwszej kolejności sprawdź, czy w pobliżu nie ma opiekunów dziecka. Jeśli nie, zadzwoń na pogotowie i policję, a następnie cały czas obserwuj, co się dzieje z maluchem.

Nie wiadomo, jak długo dziecko znajduje się w samochodzie. Nie można mieć też pewności, czy dziecko śpi, czy straciło przytomność, dlatego zawsze należy zareagować.

Ważne

W zamkniętym szczelnie samochodzie temperatura wzrasta do 40 stopni C. i więcej. Przy temperaturze ciała 40 stopni Celsjusza narządy wewnętrzne dziecka przestają działać. Przy temperaturze ok. 41,5 stopni dziecko umiera.

2. Jeśli u dziecka pojawiły się niepokojące objawy - płacze, krzyczy, jego ciało jest zlane potem, ma wypieki na twarzy, nie wahaj się, tylko wybij szybę w samochodzie (to stan wyższej konieczności!) i wyjmij dziecko. Jeśli dziecko siedzi z tyłu auta, najlepiej wybić przednią szybę (by odłamki szkła nie zraniły dziecka) i otworzyć samochód. Jeśli wybicie szyby sprawia ci trudność, zadzwoń po straż pożarną.

Wystarczy zaledwie 15 minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby dziecko doznało zagrażających życiu urazów mózgu i nerek.

3. Jeśli po wyciągnięciu dziecko jest świadome, należy przenieść je w chłodne miejsce. Można też mu podać chłodne (nie zimne!) płyny, a także robić chłodne okłady na czoło (np. z chusteczek nasączonych wodą).

4. Jeśli jest nieprzytomne, należy sprawdzić, czy oddycha. W tym celu nachyl ucho blisko jego buzi i patrz na klatkę piersiową. Jeśli po 10 sekundach nie pojawia się oddech, trzeba wykonać sztuczne oddychanie. Ułóż dziecko na ziemi (choć może być ratowane także na przedramieniu). Swoją buzią należy objąć u dziecka nosek i buzię i wdmuchiwać 5 razy powietrze. Jeśli klatka piersiowa się uniesie, można zaprzestać czynności.

5. Jeśli jednak mimo to dziecko nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji. W tym celu rozpina się ubranie dziecko, by klatka piersiowa była widoczna. Następnie w linii sutkowej przykładamy dwa palce, uciskamy trzydzieści razy i wykonujemy 2 oddechy. Ratujemy w ten sposób dziecko do czasu przyjazdu pogotowia.

Źródło: x-news.pl/TVN24

Lekarz ostrzega: Pozostawienie dziecka w aucie w czasie upałów grozi śmiercią

To ci się przyda

Także w czasie dłuższej podróży nieklimatyzowanym autem może dojść do przegrzania organizmu dziecka. W związku z tym należy robić częste przerwy, zadbać o to, by dziecko napiło się wody lub soku.

W czasie jazdy samochodem należy sprawdzać także, czy temperatura w tej części auta, w której znajduje się dziecko (czyli najczęściej z tyłu) nie jest za wysoka. Jest to bardzo ważne, ponieważ okna znajdujące się w tylnej części auta zwykle są pozamykane (z obawy przed przewianiem dziecka), przez co temperatura jest zwykle znacznie wyższa niż w przedniej jego części.