UDAR SŁONECZNY u dzieci - objawy. Co zrobić, gdy dziecko ma udar cieplny?

2019-07-24 10:50

Udar słoneczny u dzieci najczęściej objawia się wysoką temperaturą ciała, sięgającą nawet do 42 stopni Celsjusza. To stan zagrażający ich życiu, bo małe dzieci nie mają w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacyjnego, nie pocą się i nie odprowadzają ciepła tak efektywnie jak dorośli. Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego u dziecka, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc i jak przebiega leczenie udaru cieplnego u dziecka.

UDAR SŁONECZNY u dzieci - objawy. Co zrobić, gdy dziecko ma udar cieplny?
Autor: Photos.com UDAR SŁONECZNY u dzieci - objawy. Co zrobić, gdy dziecko ma udar cieplny?

Spis treści

  1. Udar cieplny (słoneczny) u dziecka: objawy
  2. Udar słoneczny u dzieci: leczenie

Udar cieplny u dzieci, zwany także porażeniem cieplnym, jest wynikiem przegrzania organizmu, czyli nadmiernego napływu ciepła z zewnątrz do organizmu dziecka przy jednoczesnym utrudnionym oddawaniu jego nadmiaru do otoczenia. Rodzajem udaru cieplnego jest udar słoneczny, czyli przegrzanie organizmu w wyniku silnego nasłonecznienia. Udar słoneczny powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.

Zagrożenie tego rodzaju udarem dotyczy w szczególności dzieci, ponieważ mechanizmy termoregulacyjne ich organizmu nie działają jeszcze w pełni sprawnie, przez co u dzieci szybciej dochodzi do całkowitego rozregulowania cieplnego organizmu. Przestają pracować gruczoły potowe, dlatego organizm nie jest w stanie ochłodzić się przez pocenie i odprowadzić nadmiaru ciepła do otoczenia. W konsekwencji ciało nagrzewa się coraz bardziej, osiągając często temperaturę ponad 40 stopni Celsjusza.

Poradnik Zdrowie: udar mózgu - przyczyny, objawy

Udar cieplny (słoneczny) u dziecka: objawy

Zagrożenie udarem słonecznym u dzieci wzrasta, gdy ich ubiór nie jest dostosowany do temperatury otoczenia, np. podczas długich spacerów w upalne dni, czy przy zbyt słabym nawodnieniu organizmu. W takich sytuacjach temperatura ciała dziecka rośnie i może osiągnąć nawet 42 stopnie Celsjusza. Objawami udaru słonecznego są także:

Udar słoneczny u dzieci: leczenie

Udar cieplny u dzieci jest stanem zagrożenia życia, dlatego po zaobserwowaniu ww. objawów należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Do czasu przybycia służb ratunkowych zdejmij z dziecka ciepłe ubranie i ułóż je w odpowiedniej pozycji. Jeśli twarz dziecka jest zaczerwieniona, ułóż je w pozycji półsiedzącej, natomiast gdy dziecko jest blade, ułóż jego ciało tak, aby głowa znajdowała się niżej od tułowia. Następnie namocz ręcznik letnią wodą i stopniowo ochładzaj nim rozgrzane ciało. W celu ukojenia podrażnionej skóry wykorzystaj także żele chłodzące (np. Fenistil lub Termcool). Możesz także masować stopy i łydki dziecka w celu przywrócenia poprawnego krążenia krwi. Jeśli dziecko jest w stanie przełykać, podawaj mu płyny w celu nawodnienia organizmu.

Tego nie rób

Dziecko, które cierpi na udar słoneczny, musi unikać gwałtownych zmian temperatur. W związku z tym nie wkładaj dziecka do zimnej kąpieli, ani nie ochładzaj lodem, ponieważ w ten sposób przyczynisz się do powstania szoku termicznego, którego skutkami mogą być m.in. niekontrolowane i szybkie oddechy, zaburzenia krążenia krwi, a nawet denaturacja (ścinanie się białka w komórkach).